Lise düzeyindeki mesleki ve teknik eğitim yatırım projelerinin gerçekleşme durumları (1976-1985 dönemi)
- Tez No: 4558
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Kalkınmasını sanayileşme ile gerçekleştirmeye karar vermiş olan Türkiye'de eğitim sektörü plan hedeflerine istenilen düzeyde ulaşılamamıştır. Eğitim sektöründe öncelik, sanayileşme çabalarına koşut olarak, lise düzeyin deki mesleki ve teknik eğitime verilmiştir. Ancak, bu eğitim türü plan hedeflerine uygun bir şekilde geliştirilememiştir. Araştırmanın problem cümlesi, "kalkınma planları çerçevesinde 1976-1985 yılları arasındaki yatırım programları içinde yer alan ve 1987 mali yılı sonuna kadar tamamlanan lise düzeyindeki mesleki ve teknik eğitim okulları yatırım projelerinden bina projelerinin ( derslik, öğretim binası gibi) gerçekleşme durumları nedir? Tarama mo elinde gerçekleştirilen araştırmada evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamına giren 231 projenin 144' ü ele alınan dönem içinde tamamlanmış, bu projeler çözümlemelere alınmıştır. Araştırmanın bulguları özetle şunlar olmuştur. Oniki yıllık bir dönemde, araştırma kapsamındaki projelerin yüzde 62' si gerçekleştirilebilmiştir. Projeler ortalama beş yılda gerçekleştirilmekte dirler. Ürkek Teknik ile Ticaret ve Turizm Öğretimi projeleri ortalama altı yılda, Kız Teknik ve Din Öğretimi projeleri de ortalama dört yılda gerçekleştirilmektedir. Projelerin yüzde 7,6'sı gecikmesiz olarak tamamlanmıştır. Projelerin gerçekleşme süreleri, ulusal ve uluslararası düzeydeki gerçekleştirilebilme sürelerinden daha uzundur. ivProjeler, öngörülen bitiş yıllarından ortalama 2,7 yıl daha geç tamamlanmıştır, ihale tarihinden sonraki gecikme 2,2 yıl olmuştur. Projeler, öngörülen maliyetler çerçevesinde tamamlanmamıştır. Cari fiyatlarla maliyet artışı yüzde 233 olmuştur. Sabit fiyatlarla yapılan karşılaştırmalarda, projelerin yüzde 23 oranında maliyet artışı ile gerçekleştirildiği görülmüştür. Maliyet artışı, Erkek Teknik Öğretimde yüzde 32, Kız Teknik Öğretimde yüzde 13, Ticaret ve Turizm öğretiminde yüzde 14, Din öğretiminde yüz de 30 oranında olmuştur. Yüksek oranda enflasyon, kaynak-gereksinme dengesini sağlamaya yönelik verilerin yetersizliği, uygun arsa bulmanın güçlüğü, mevzuattaki bekleme süreleri, inşaat teknolojilerinin kullanılmaması, kuruluşlar- arası organizasyon ve eşgüdüm yetersizliği, hatalı ve ye tersiz denetim anlayışı, siyasi etkilerle proje seçimi ve nitelikli eleman yetersizliği, yatırım projelerinin gerçekleştirilmesini olumsuz yönde etkileyen etkenlerdendir. Projelerin değerlendirilmesi ve seçiminde bilimsel esasların kullanılması, proje seçiminin siyasal etkilerden arındırılması, veri yetersizliğini giderecek araştırmalar yapılması, mevzuattaki bekleme sürelerinin azaltılması, yerel yönetimlere daha çok yetki aktarılması, birim fiyatların gerçeği yansıtması, ileri inşaat teknoloji sinin kullanılmasının teşvik edilmesi, kamu kesiminde ye terli nitelik ve nicelikte eleman istihdam edilmesine yönelik tedbirlerin alınması önerilmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the realiza tion of vocational and technical school investment projects at highschool level. The study which was accomplished in a survey model, covers the building projects of vocational and technical schools at high school levels, which were incorporated in the investment programs for the period between 1976-1985. following are the findings of the study: Only 62 percent of the project could be real ized in a period of twelve years. In general the; projects are realized in an avarage period of five years. Only 7»6 percent of the projects could be realized within the time -limit fore seen. The projects are realized in time periods longer than those noted generally at national and in ternational levels. The projects could not be realized at the es timated costs, and 23 percent increase in cost was noted during the period“investigated. There are differences between the educational departments in respect of realization periods and cost increases. High rate of inflation, insufficiency of data needed to insure”the resource-requirement balance, difficulty in finding suitable land plots, waiting vxperiods required by legislations, failure in using ad vanced consruction technologies, insufficiency of in ter-organizational organisation and coordination, er roneous and insufficient inspection concept, selection of project under political influences and unavailabil ity of qualified personnel are the factors adversely affecting the realization of the investment projects. Utilization of scientific methods in the se lection and evaluation of project, freeing the project selection from political influences, conduction of studies to increase the efficiency, and shortening the legislative waiting periods, transfer of more authority to local administrations, utilization of realistic u- nit prices, encouragement of use of advanced technolo gies and employment in public sector of employees with sufficient qualifications are among the measures recom mended. Vll