Motor elektronik kontrol ünitesinin gerçek zamanlı donanım içeren simülasyonlarda testi
Testing an engine electronic control unit in real-time hardware-in-the-loop simulations
  1. Tez No: 166568
  2. Yazar: ALPER ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
MOTOR ELEKTRONİK KONTROL ÜNİTESİNİN GERÇEK ZAMANLI DONANIM İÇEREN SİMÜLASYONLARDA TESTİ ÖZET Bu çalışmada, gerekli sinyalleri oluşturabilmek için bir motor simülatörü geliştirilmiş ve motor elektronik kontrol ünitesinin çeşitli donanım ve yazılımlarla gerçek zamanlı donanım içeren simülasyon testleri yapılmıştır. Motor kontrol ve yönetim sistemleri motor gücü, yakıt tüketimi ve emisyon seviyelerini, sensör girişlerini kullanarak denetler ve olası sensör hatalarını, diğer hataları da kontrol ederek gerekli diyagnostik sinyallerini yaratırlar. Bu sistemler bir elektronik kontrol ünitesinde (ECU) yazılım ve donanım olarak yer alırlar. Test odasında ya da yolda yapılan testlerde tüm sensör hatalarının test edilmesine olanak yoktur. Donanım içeren testlerde ECU bir motor simülatörüne bağlanarak test odasında yada yol testlerinde mümkün olmayan bir çok değişik hata senaryosuna maruz bırakılır. Motor ECU'nun donanım içeren simülasyonlarla test edilebilmesi için gerekli sensör sinyallerini oluşturan bir motor simülatörü geliştirilmesi gereklidir. Birinci bölümde çalışmanın amacına değinilmiş ve günümüze kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise motor devri için krank ve kam sinyallerinin oluşturulması ve bununla ilgili olan gereksinimler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Real-Time Windows Target ile National Instruments firmasının PCI 6025E kartı kullanılarak yapılan simülasyonlar verilmiştir. dSPACE firmasının DS 1103 kartı ile yapılan çalışmalar ise dördüncü bölümde anlatılmaktadır. Beşinci bölümde xPC Target donanımı ile yapılan uygulamalar, altıncı bölümde ise Matlab GUI (graphical user interface) ile yapılan çalışmalar ve simülasyonlar anlatılmıştır. Yedinci ve son bölümde ise sonuçlar anlatılarak karşılaştırmalar yapılmış ve gelecek için öneriler verilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
TESTING AN ENGINE ELECTRONIC CONTROL UNIT IN REAL-TIME HARDWARE-IN-THE-LOOP SIMULATIONS SUMMARY In this study, a hardware-in-the-loop engine simulator that generates neccesary engine signals is developed and used in testing an engine electronic control unit (ECU) in different software and hardware platforms. Engine control and management systems control engine power, fuel consumption and emission levels by using sensor inputs and create diagnostic signals by checking sensor and other failures. These systems exist as hardware and software in an electronic control unit. To create all combinations of failures is impossible to accomplish in the test room or in road tests. The engine ECU is subjected to various failure scenarios that are impossible to generate in the test room or in road tests by connecting an engine simulator for hardware-in-the-loop simulation. To test the engine ECU with hardware-in-the-loop simulations, developing an engine simulator that generates the neccesary signals is required. In the first chapter, the goals of this thesis are mentioned and a literature review is given. In the second chapter, generating crank and cam signals for engine speed and the associated requirements are explained. The hardware-in-the-loop simulations with Real-Time Windows Target using the Nl PCI-6025E board are presented in the third chapter. The fourth chapter contains results with the DS 1103 board used in hardware-in-the- loop testing. The use of xPC Target hardware is presented in the fifth chapter. The use of the Matlab GUI (graphical user interface) for automated erroneous signal generation is presented in the sixth chapter. The seventh chapter contains a comparison of the results achieved, conclusions and recommendations. IX