Desing of a steganographic library
Steganografik kütüphane tasarımı
- Tez No: 166569
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
STEGANOGRAFIK KÜTÜPHANE TASARIMI ÖZET İnsanoğlu en eski çağlardan beri gizliliğe çok önem vermiştir. Gizli kalmasını istediği bilgiler ya ulaklar tarafından ezberlenmiş ya da başka hiç kimsenin anlayamayacağı bazı yöntemlerle ile anlaşılmaz hale getirilmiştir. Zaman ve mekân değiştikçe doğal olarak insanların kullandığı yöntemler de değişmiş; ihtiyaçlar doğrultusunda oldukça farklı çözümler sırların ortaya çıkmasını engellemeye çalışmıştır. Eski Yunan tarihinde gizli iletişimde kullanılan yöntemler tarihi dokümanlarda ortaya konulmuştur. Pers istilasını haber vermek için, İran'daki Yunan casusunun kölesinin saçını kazıtması ve kafa derisine göndermek istediği yazıyı kazıtması en ilginç yöntemlerden biridir. Burada bahsi geçen kölenin tek yapması gereken saçının uzamasını beklemek ve bundan sonra Yunanistan'a bir şekilde ulaşmak idi. Bilmesi gereken tek bilgi ise Yunanistan'a ulaştığında mesajın muhatabına“Saçımı Kazı ”demesi. Bu basit ama etkili yöntemin başarıya ulaştığı Heredot'un bize aktardığı bilgilerde yer almaktadır. Aynı kaynakta, öldürülen av hayvanının karnına nasıl mesaj saklandığı ve mesajı ulaştırması gereken kişinin kendisine avcı süsü vererek haberi alıcıya nasıl ulaştırdığı anlatılmaktadır. Tarihte gizli bilginin ulaştırılmasına dair örnekler bu kadarla sınırlı değildir. Ancak, II. Dünya Savaşındaki örnekleri incelemeye değerdir. Almanların iletişim için kullandıkları Enigma makinesinden çok daha farklı olarak geliştirilen gizli iletişim yöntemleri herhalde savaşın gidişatında önemli rol oynamıştır. Bunlardan en ilginci George Dash adlı Nazi subayının beyaz mendillerini sürekli belirli çöp kutularına atmasıdır. Ancak bu beyaz mendiller sıradan mendillerden değildir. Özel bir kimyasal çözeltiyle tepkimeye girdiğinde yine özel bir kimyasal sıvıyla yazılmış gizli notlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür iletişim daha önce kullanılan süt, yağ veya meyve suyu ile kâğıda gizli yazı yazmanın gelişmiş bir hali olsa gerektir. Almanların kullandıkları yöntemlerden en gelişmişi ise“mikrodot”adı verilen yöntemdir. Bu yöntemle gözle görülemeyecek kadar küçük delikler dokümanlardaki / ve j harflerinin noktalarına yerleştirilmiş; bu suretle inanılmaz miktarda gizli bilgi el değiştirmiştir. Yine Almanların kullandığı mikrofilm teknolojisi de anılmaya değerdir.Tüm bu yöntemler ve benzerleri dönem dönem pek çok ülke ve insan tarafından kullanılmıştır. Ancak, gizli yazının pek çok araştırmacının ilgisini çekmesi, geçmişte yaşanan acı dolu bir olayın iç yüzü araştırılırken ortaya çıkarılan bir gerçekten kaynaklanmaktadır. Sonrasında tüm dünya düzenlerini alt üst eden 11 Eylül saldırıları planlanırken steganografinin kullanıldığı iddiası, birçok hükümetin, hükümet yanlısı kuruluşların ve tabiî ki akademisyenlerin ilgisini çekmiştir. Eylemi üstlenen El-Kaide terör örgütünün düzenledikleri saldırının planlarını resim dosyalarına gömerek militanlarına gönderdikleri doğrultusunda kanıtlanamayan iddialar bile sözü geçen grupların steganografi üzerinde yoğunlaşmasına yetmiştir. Ne var ki, artık karşı karşıya kaldığımız durumda ne karnında mesaj olan bir av ne de onu taşıyan avcı kılığındaki ulak vardır. Gelişen teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak, matematiğin eşsiz gücüyle harmanlanmış yeni yöntemler tespit, analiz ve saf dışı edebilmek için karşımıza zorlu bir rakip çıkarmıştır. Her ne kadar, steganografinin uygulama alanlarını terörist faaliyetlerle sınırlandırmak yanlış olsa da, sayısal ortamda hızlı bir gelişme gösteren steganografi bu kadar ilgi görmesini güvenlik ihtiyaçlarına borçludur. Geçmiş ve günümüz ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen gizli iletişim ve gizli iletişimin ilginç bir alt dalı olan steganografi sebebi her ne olursa olsun oldukça ilgi çeken ve birçok araştırmacının üzerinde çalıştığı bir konu durumuna yükselmiştir. Bu tez çalışmasında bu, çok yeni araştırma konusu üzerinde çalışılmıştır. Bilinen yöntemler belirli gruplar altında toplanmış ve bu grupların en çarpıcı örnekleri ayrıntıları ile incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısımlarında belirtilen kıstaslara ne kadar uygun oldukları ayrıca belirtilmiştir. Tez çalışmasının devamında bu konu üzerinde çalışan araştırmacıların en temel problemi için bir çözüm önerilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Problem, araştırmanın orijinal çalışmalara ulaşma sorunudur. Akademik çalışmaların sonuçlarının ortaya konulduğu belgelere günümüz koşullarında ulaşmak oldukça kolaydır. Ancak, çalışmalarında ve ölçümlerinde kullandıkları araçlara ulaşmak için aynı şeyi söyleyebilmek güçtür. Araştırmacı, her şeyden önce kendi ürününü test etmek ve diğerleri ile karşılaştırmak ister. İşte bu tez ile araştırmacılara çalışmalarında kolaylık sağlayacak bir ortam sunulması amaçlanmıştır. Hazırlanan kütüphane yazılımında araştırmacı her çalışmasında ortak olarak kullanacağı yapılarla ilgilenmesine gerek kalmayacaktır. Üstelik akademik ortamda var olan ve kendi çalışmasıyla karşılaştırmak isteyeceği temel çalışmalar bu kütüphanede mevcuttur. Kütüphanede kullanılan tüm yordamlar ile ilgili gerekli açıklamalar, araştırmacıların değişiklik yapma ihtiyaçların olabileceği ihtimali ile belgelenmiştir. Son olarak kütüphane yordamlarının kullanımı göstermek için bir ara yüz geliştirilmiştir. Bu ara yüz aynı zamanda bir gizli iletişim aracı olarak da kullanılabilir. xı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A STEGANOGRPAHIC LIBRARY SUMMARY Secret communication has always been very important for the humanity. Secret information is sent to the recipient via a messenger but later it was realized that trusting the loyalty of a messenger is not a reasonable act. Therefore, new methods to keep the secret confidential are explored. Scattering the secret message in such a way that only the recipient could build the original form was one of the first applications. Later, a science called cryptography helped humanity in many ways. History is a good source of information that tells us what secrets changed the world. However, the most interesting point in such records is that the way the secret was kept hidden is as important as the content of the secret. There are numerous methods applied in history. Furthermore, in some situations, the message sender was interested not only in sending the message but he wanted to hide the fact that there is a communication. In such circumstances, a different manner apart from the cryptography was applied. What we call steganography is the art of secret communication where the existence of the communication itself is a secret. In ancient times, people used interesting communication skills that are considered as steganography. However, one of the best examples is from World War II. Germans used many techniques to communicate in secrecy. Microdot, microfilm and handkerchiefs with messages written with invisible inks are some known techniques. However, what makes steganography so popular is, unfortunately a tragedy that occurred on September 11. Many people believe that the terrorist group that fulfilled the incident had benefit from the technology, especially steganography. Hidden messages, maps and orders in image files are stored in some Internet pages which are soon visited by group members. This claim is not proven but following discussion has attracted the attention. Now, many researchers study on steganography. Steganography is an interesting field of study and considered important for the security demands. However, limiting it with security demands can only reduce the importance of steganography. There are many application areas in commerce and xnday by day others are appearing. Therefore, whatever the reason is, steganography is a hot topic in for both academy and organizations. In this thesis, first the steganography is summarized. Different approaches are grouped and the most important ones are detailed. The second part of this thesis focuses on a basic problem of steganography researchers. As stated in the following sections, there are numerous methods and free applications on Internet. However, they are interested in at most one or two techniques. A researcher that wants to explore the steganography needs to write the previously proposed methods to test its study. This is a challenging and time consuming act. Here, a platform independent library is offered to all researchers where basic operations to start a steganographic projects are implemented. Moreover, fundamental steganographic algorithms are also implemented for test purposes. An interface developed to demonstrate the use of library is also available. In fact, the interface itself can be used as steganographic software. xm