Sözleşme yönetimi
Contract administration
- Tez No: 166577
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
SÖZLEŞME YÖNETİMİ ÖZET İnşaat projelerinde başarı, tüm katılımcıların uyum içinde çalıştıkları ve sonuç üründen tatmin oldukları bir tamamlama ile mümkün olmaktadır. Tatmin edici bir tamamlama ise, inşaat projesi hedeflerinin açıkça belirlenmesi ve bu amaçla bir araya gelen katılımcıların beklentilerinin sağlanması ile mümkün olmaktadır. Başarı sürecindeki ilk adım, detaylı ürün tanımının yapıldığı hukuki bir sözleme ile katılımcıların bir araya gelmesidir. İnşaat sözleşmelerinde ürün tanımı şartnameler ve çizimler aracılığı ile yapılmaktadır. Sözleşmelerin doğru ve tarafsız bir şeklide düzenlenmesi, yorumlanması, uygulanması profesyonel bir yönetim sürecini gerektirmektedir. Bu süreç“Sözleşme Yönetimi”sürecidir. Sözleşme Yönetiminin amacı, projenin en az sapmayla ve olabildiğince sözleşme dokümanlarına uygun olarak tamamlanmasını sağlamaktır Günümüzde inşaat sektöründe başarılı bir üretimin mevcut kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacak bütünleşik bir proje yönetim anlayışı ile mümkün olduğu bilinmektedir. Sözleşme yönetimi - proje yönetimi ilişkisi incelendiğinde bu sürecin proje yönetiminden bağımsız bir süreç olmadığı, hatta bu sürecin varlığının proje yönetiminin uygulanmasına bağlı olduğu görülmüştür. Sözleşme yönetimi süreci, tüm girdilerini proje yönetim süreçlerinden almaktadır. Sözleşme yönetimi, proje yönetimi sürecinde mevcut kaynakların en etkin kullanımını sağlamak amacı ile yüklenici performansının; maliyet, iş programı ve kalite açısından kontrol edildiği süreçtir. Performans raporlama sözleşme yönetiminin en önemli sürecidir. Projenin geleceği ile ilgi doğru karaların alınabilmesi doğru performans ölçümüne bağlıdır. Diğer sektörlerde uzun yıllardır kullanılan ve performans ölçümünde doğru sonuçlar veren Kazanılmış Değer Yönetimi (EVM) ıxtekniği günümüzde inşaat projelerinde de kullanılmaktadır. Bu amaçla sözleşme yönetiminin en doğru ve etkin uygulaması için sözleşmelerin EVM ile yönetilmesi gerektiği söylenebilir. Çalışma kapsamında; birinci bölümde tez çalışmasının amacı ve yöntemi belirtilmiş, ikinci bölümde ise inşaat projelerinde başarıya ulaşmadaki önemi sebebi ile sözleşme kavramına, inşaat sözleşmesi ve inşaat sözleşmesi dokümanlarına değinilmiştir. Üçüncü kısımda, sözleşme yönetimi kavramı ve amacı ele alınmış, farklı kurumların bu kavrama yaklaşımları karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda sözleşme yönetimi - proje yönetimi ve sözleşme yönetimi - tedarik yönetimi ilişkisi ele alınmıştır. Dördüncü kısımda sözleşme yönetimi sürecinin en önemli aracı olan performans raporlama süreci incelenmiş; doğru performans ölçümü sağlayan inşaat sektörü için yeni bir kavram olan EVM tekniğine değinilmiştir. Son bölüm olan 5. bölümde ise tez çalışmasında yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, sözleşme yönetiminin amacı ve bu kavramın en etkin uygulaması için yapılması gerekenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CONTRACT ADMINISTRATION SUMMARY Success of a construction project needs a system of activity that brings a project to completion with all participants in harmony and requires ensuring the satisfaction of participants about final product. For satisfactory completion, project objectives and the responsibilities of participants must be defined clearly. Construction contract is a mutually binding legal agreement that obligates the contractor to provide the specified products, services and obligates the owner to pay the contractor. These contracts define the product by specifications and drawings. Fair preparation, interpretation and application of these documents require an administration process. This process is“Contract Administration”. The aim of contract administration is ensuring the completion of project with minimum deviation from contract requirements. Today we know that using resources of a project efficiently for a successful production can be ensured by applying an integrated project management. And research about the relation between contract administration and project management shows that contract administration is a process of project management. More of this we can say that performing contract administration relies up on project management. Contract administration takes all its inputs from project management processes. The ultimate goal of contract administration is completing the project; on time, under budget and fully faithful to the contractual obligations. In the final analysis, it is how the legal provisions of the contract and the associated documents are met that is the true measure of the project. Performance reporting is the most important process of contract administration. By this way true estimates can be made about the completion of project. XIMeasuring contractors performance in a true way is important to produce resolution for future problems earlier. In these days a project management technique which is emerging as a valuable tool in the management of all projects can be used efficiently for managing construction contracts. This technique is Earned Value Management. Nowadays we can say that EVM is the best way for measuring the performance of contractors. Through the scope of this study after defining the aim of the study in the first chapter, because of the importance of true documentation of contracts for achieving successful completion; contracts, construction contracts and contract documents are defined. In the third chapter; the meaning, the purpose and the context of contract administration defined. The different approaches through the concept of contract administration are compared. As a result of this comparison the relation between contract administration and project management and the relation between procurement management defined. In forth section Performance Reporting, the main performing tool of contract administration is defined. And EVM which is a new technique for construction industry considered for measuring the performance of project. In the final section, the results embraced in the study are focused and the suggestions are brought in. xn