Al-Si-Mg döküm alaşımlarının yapı incelemesi
Structural analysis of Al-Si-Mg casting alloys
  1. Tez No: 166587
  2. Yazar: ONUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ERUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ALÜMİNYUM SİLİSYUM MAGNEZYUM DOKUM ALAŞIMLARININ YAPI İNCELEMESİ ÖZET Yapılan çalışmada, döküm sektöründe yaygın bir kullanım alanına sahip olan Alüminyum - Silisyum alaşım sistemine ait A3 56.0 alaşımının yapısal incelemesi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alaşım oldukça iyi sayılabilecek dayanım / hafiflik oram sebebi ile özellikle otomotiv sanayinde kabul gören bir bileşime sahip olup, otomobilin ağırlığının azaltılması ve dolayısıyla yakıt ekonomisi ve bununla birlikte daha düşük çevre emisyon değerleri için motor, şase destek komponentleri ve jant imalatında tercih edilmektedir. Ancak, otomotiv sektöründeki hızlı değişimler ve zorlu rekabet ortamı üreticileri müşteri isteklerini karşılayabilmek için baskıya zorlamakta ve bunun için taleplere ve kaliteli şekilde cevap verebilmek adına üretim sektörünü, adaptif yöntemlere sevk etmektedir. Bu noktada ise üretilen komponentin malzemesinin karakteristiklerini iyi bir şekilde anlayıp ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmaların yapılması gerekliliği doğmaktadır. Bu karakteristiklere ait bilginin sağlanması sonucunda ise üretim daha hızlı ve kaliteli olacaktır. Ancak burada kalite teriminin özellikle otomotiv sektörü için daha güvenli ve dayanıklı ürünler anlamına geldiği hususu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla bir otomobil üreticisi için bahsedilen kalite tanımlamasını tamamlamak adma ürünün mekanik değerlerini iyileştirmek öncelikli vazifedir. Yapılan çalışmada bahsedilen amaçlar çerçevesinde nihai ürünün mekanik değerlerin iyileştirilmesini sağlayan mekanizmalar incelenmiştir. Bu mekanizmalar içerisinden mekanik değerleri belirleyen en önemli özellikler olan tane inceltme ve ısıl işlem parametreleri üzerinde durulmuştur. ıxÇalışma için gerçekleştirilen deneysel çalışmalar birbirinden bağımsız iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda birinci aşama tane inceltici olarak kullanılan ticari TiB alaşımlarının döküm alaşımı üzerinde olan tane yapısındaki etkileri ve bu etkilerin mekanik değerlere yansıması değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise A3 5 6 alaşımı için uygulanan T6 tretmanındaki adımların mekanik değerlere etkisi incelenmiştir. Tane inceltme çalışmalarında yapılan deneylerde, mekanik dayanımı belirleyen en önemli unsurun tane büyüklüğü olduğu ve bu büyüklüğü ise alaşımın kimyasal kompozisyonu içerisinde titanyumdan ziyade bor miktarındaki artışın tane büyüklüğü indeksindeki artışla doğrudan ilintili olduğu görülmektedir. Ancak, deneyler sonucunda Ti ve B seviyelerindeki artışın mekanik değerlerde düşmeye sebep olduğu gözlemlenmiştir. ikinci aşamada yürütülen ısıl işlem çalışmalarında ise döküm parçasının mekanik dayanımının esas anlamı ile T6 temperi ile belirlendiği ve Mg seviyesinin önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ışığında süreç optimizasyonu ve ürün kalitesinin daha da yükseltilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL INSPECTION OF ALUMINIUM SILICON MAGNESIUM CASTING ALLOYS SUMMARY Structural analysis of a common alloy A356.0 that belongs to the commercial Aluminum - Silicon casting alloy system has been investigated in this project. This alloy is widely chosen by automotive industry because of its excellent strength to weight ratio in the production of motors, chassis supporting components and wheels to reduce weight and therefore to minimize the fuel consumption. Rapid changes in automobile industry and tough competition among the automobile makers because of expanding demands of consumers, put pressure on the producers to have flexible manufacturing systems which could meet the expectations with perfect quality and speed. In this point of view, some special needs will arise to understand the characteristics of the material which used in the production of the components to meet these expectations. Acquiring the knowledge on the characteristics of material used in production will make the process faster to supply the demand with quality which means reliable products with improved durability within the service life for the automotive industry. By the meaning of quality for an automobile producer, the ways of improving the mechanical properties of the final product regarding to durability and reliability, are in the scope of this project. Grain refinement and heat treatment which are the ways to improve these properties for A356.0 alloy have been researched in this project. XIThe experimental works for succeeding the aims in this project have been conducted with two independent steps. The effect of TiB grain refiner alloys and the grain refining mechanisms that work on the casting alloy's properties are examined in the first step of experiments. Second step of the experimental procedure consists of parameters of T6 heat treatment process to understand how they affect the mechanical properties of A356.0 alloy. As a result for the grain refinement process in the alloy's structure, firstly the importance of grain size for the mechanical values is obtained by the experiments. Secondly, it's obtained that the size of the grains in the structure is greatly determined by the percentage of elemental boron than the percentage of titanium. But, it's also acquired with these works, that there are some restrictions for the amount of Ti and B in the alloy composition, which affect mechanical properties negatively. In the second step of the experimental procedure it's found that the ageing stage of heat treatment process has a vital role on the structure and therefore on the mechanical properties as well as magnesium content of the alloy. Regarding to the results of experiments conducted an optimization and improvement on the processes and products of a reputable wheel producer in the market. Xll