Hastanede yatan yaşlı hastaların bazı fiziksel bakım gereksinimlerinin hemşire tarafından karşılanma durumu
The Stuation of elderly patients in the hospital whose some physical care needs were met by nurses
- Tez No: 16659
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
-24- V- ÖZET Araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yatan yaşlı hastaların bakım gereksinimlerinin hemşire tarafından karşılanma durumunu saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye kliniklerinde yatan yaşlı hastaların % 30'u seçilerek, 100 hasta örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, hastaların tanıtıcı özelliklerine ve gereksinimlerinin karşılanma durumuna ilişkin soruların yer aldığı soru kağıdı kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre iletişim kurma, günlük aktiviteler, ortamın ısısı, uyuma, beslenme, boşaltım, hareket ve temizlik konularında yardıma gereksinimi olan yaşlı hastaların ortalama % 48.3'ü bu tür gereksinimlerinin karşılanmadığını belirtmişlerdir. Bakım gereksinimlerinin karşılandığını ifade eden hastaların bu gereksinimlerinin kimler tarafından karşılandığına bakıldığında, hemşirenin yanı sıra öğrencilerin ve hastabakıcıların da yer aldığı görülmektedir. Hemşirelerin yaşlı hasta bakımında kendi bağımsız fonksiyonlarını kullanmadıkları, doktora bağımlı olan ağrı için ilaç verme gibi fonksiyonlara yöneldikleri görülmüştür. Araştırmanın sonunda, elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-25- SUMMARY The Stuation of Elderly Patients in The Hospital Whose Some Physical Care Needs Were Met by Nurses A study was designed to determine the stuation of elderly patients in the Hospital of Medical Faculty of Ondokuz Mayıs University, whose care needs were met by nurses. A sample of 100 patients was taken by selecting 30 % of elderly patients staying in internal clinics at the hospital of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty. t A questionnaire was used as a means of collecting data, which contained questions related to descriptive attributes and the state of patients whose care and needs being met. Data obtained were evaluated in percent. According to the result of the study, averagely 48.3 % of elderly patients, who needed help regarding daily activities communication, room temperature, sleeping elimination, motion and hygiene stated their needs such as those were not met. When viewed into by whom those necessities of patients were met, which patients stated that they were not satisfied, it' was observed that in addition to nurses, students and employees took plac.e in caring and also didn't use that individual functions, tending to administer drugs for any pain dependent on the instructions of a doctor in caring elderly patients. Some suggestions were put forward in parallel to results obtained at the and of the study.