Tedârikçi değerlendirme ölçütlerinin incelenmesi için elektromekanik endüstrisinde bir anket uygulaması
A survey application in electromechanical industry for analysing performance evaluation factors for suppliers
  1. Tez No: 166619
  2. Yazar: TANSU YEŞİLSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
TEDARİKÇİ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİNİN İNCELENMESİ İÇİN ELEKTROMEKANİK ENDÜSTRİSİNDE BİR ANKET UYGULAMASI ÖZET“Tedarikçi Değerlendirme Ölçütlerinin İncelenmesi için Elektro mekanik Endüstrisinde Bir Anket Uygulaması”adlı Yüksek Lisans Tezi dokuz bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tedârik zinciri yönetiminin işletme için taşıdığı önem ve tedarikçi performansı ölçümünün tedârik zinciri içerisindeki yerinden söz edilerek giriş yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, tedârik zinciri tanımı, yapısı, tedârik işlevinin diğer işletme işlevleriyle olan ilişkileri, tedârik politikasının tanımı ve ilkeleri incelenmiş, küresel lojistik sistemlerinin modellenmesi ve tasarlanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, satın alma işlevi, yönetsel yeri ve işletme için taşıdığı önem araştırılmış, Satın alma Bölümünün başlıca görevleri, satın alma sisteminin performansının ölçülmesi ve tedarikçilerle yapılan sistem sözleşmeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tam zamanında satın alma faaliyetleri incelenmiştir. Stoksuz ve tam zamanında satın almanın uygulanabilmesi için gerekli adımlar ve çözülmesi gereken sorunlar ortaya konmuştur. Beşinci bölümde, satın alma yönetiminin en önemli kararlarından olan YAP- SATIN AL kararlarının alınmasında rol oynayan ölçütler incelenmiş, hangi durumlarda hangi kararın alınması gerektiği araştırılmış ve ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, tedârik zinciri performansının ölçümü üzerinde durulmuştur. Literatür taraması ile tedârik zinciri performansını ölçmekte kullanılabilecek altı bakış açısı ortaya konmuştur. Sistem dinamiği, yöneylem araştırması, lojistik, pazarlama, organizasyon ve strateji bakışları ile tedârik zinciri yönetimi analiz edilmiştir. Yedinci bölümde, elektro mekanik endüstrisi analiz edilmiştir. Türkiye ve dünyadaki durum incelenmiş, alt sektörleri tanıtılmıştır. Sektör için SWOT analizi yapılmış, zayıf ve güçlü yönleri ortaya konup, sektördeki fırsat ve tehditler sorgulanmıştır. Sekizinci bölümde, anket çalışmasına yer verilmiştir. Ankete katılan firmalar hakkında genel bilgiler verilmiş, anket sonuçlan istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Performans ölçütleri anket sonuçlarına göre ağırlıklandırılarak, yeni bir performans değerlendirme yöntembilimi oluşturulmuştur. Dokuzuncu bölümde yeni geliştirilen yöntem ile bir uygulama yapılıp sunulmuştur. Onuncu bölümde ise çalışmanın sonuçlan derlenmiş, öneriler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
A SURVEY APPLICATION IN ELECTROMECHANICAL INDUSTRY FOR ANALYSING PERFORMANCE EVALUATION FACTORS FOR SUPPLIERS SUMMARY This“a survey application in electromechanical industry for analysing performance evaluation factors for suppliers”master thesis consists of nine chapters. In the first chapter, the importance of supply chain management and supplier performance evaluation is mentioned briefly. In the second chapter, the structure and definition of supply chain, meanings of supplying and logistics functions, relations between supply chain and other company functions and modelling and design of global logistics systems are introduced. In the third chapter, procurement function is analysed. Historical improvement of procurement function, its place and importance in management, methods of performance evaluation of procurement system are given. In the fourth chapter, just in time procurement system, which has won great popularity during recent years, is examined. The steps and problems for applying JIT procurement system are presented. In the fifth chapter, one of the most important decisions of procurment management is examined : MAKE / BUY Analyses. In the sixth chapter, six perspectives are presented in order to evaluate performance of supply chain which were obtained by reviewing recent academic researches. Supply chain management is examined from the viewpoints of system dynamics, operations research, logistics, marketing, organisation and strategy. In the seventh chapter, electromechanic industry is introduced. Situation in turkish and global markets is given and a SWOT Aanalyses is presented. In the eighth chapter, results of the survey study in electromechanic industry is given and some reports of statistical analyses are presented. A new weighted supplier performance evaluation approach is given according to the results of survey study. In the nineth chapter, an application with te new developed method is given. Results of the new method is compared with the company's present method. Finally in the tenth chapter, results of the study are analysed shortly and new offers according to these results are presented.