Marka haberdarlığı, algı ve kullanım davranışının satın alma kararı üzerindeki etkisi: TV ve ev sineması ürünleri kategorisinde markalar arası karşılaştırma
The evaluation of the effects of brand awareness, brand associations and usage behaviour on consumer intentions in the purchase of TV and home cinema products category
  1. Tez No: 166620
  2. Yazar: GÜLŞEN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET URAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
MARKA HABERD ARLIĞI, ALGI VE KULLANIM DAVRANIŞININ SATIN ALMA KARARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: TV VE EV SİNEMASI ÜRÜNLERİ KATEGORİSİNDE MARKALAR ARASI KARŞILAŞTIRMA ÖZET Tüketici davranışı, pazar yerinde tüketicilerin davranışlarını inceleyen, bu davranışın nedenlerini araştıran uygulamalı bir bilim dalıdır. Pek çok işletme için pazarlama uygulamalarına tüketicilerin tepkisi, basan ya da başarısızlığın göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle tüketici davranışlarının her yönüyle anlaşılması, tüketicilerin pazarlama stratejilerine gösterecekleri tepkileri önceden kestirebilmeyi sağlamaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuya ilişkin literatür çalışmaları gözden geçirilmiştir. Bu kısım dört ana bölümde toplanmıştır. İkinci kısımda ise, modelin uygulamasına ilişkin deneysel çalışma detaylı olarak verilmiştir. İlk olarak, tüketici davranışı kavramı ve özellikleri, tüketici davranışının pazarlama açısından önemi, tüketici satın alma davranışı modeli tanımlanmış ve tüketici davranışını etkileyen pazarlama dışı faktörler incelenmiştir (Bölüm 2). Üçüncü bölümde, tüketici satın alma karar sürecindeki modeller sunulmuştur. Tüketici satm alma karar süreci modelleri üç ana başlık altoda incelenmiştir. İlk olarak satm alma davranışının mantıksal modeli, daha sonra da kuramsal modeller kapsamındaki Engel-Kollat-Blackwell (Engel-Blackwell-Miniard) Modeli, Nicosia Modeli ve Howard-Sheth Modeli kapsamlı olarak incelenmiştir. Bu modellerden özellikle Howard-Sheth modeli marka seçiminde tüketicinin karar alma sürecine X111odaklanmıştır. Üçüncü olarak da satın alma karar sürecine ilişkin, eylemsel (olgusal) model incelenmiştir. Çalışmanın modeli kuramsal ve olgusal modellerden yola çıkarak oluşturulmuştur. Geliştirilen modelde, tüketicilerin satın alma olayını çözerken yaşadıkları zihinsel ve duygusal durumları tahmin etmek (simülasyon) esastır. Kuramsal modeller kapsamında tüketici davranışı, belirli teorilerden yola çıkılarak tanımlanırken, eylemsel model tüketici davranışını deneysel olarak tanımlamaktadır. (Bölüm 3) Dördüncü bölümde, marka kavramı tanımlanmış, marka kararım etkileyen faktörler incelenmiştir. Ayrıca, marka haberdarlığı, algı ve kullanım davranışı değişkenlerinin satın alma davranışı üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Burada Aaker, Keller ve BiePin marka ve marka değeri modellerinden faydalamlmıştır. (Bölüm 4) Beşinci bölümde, araştırmanın (kalitatif ve kantitatif) sonuçlan verilmiştir. Bu bölümde çalışmanın amaçlan, metodolojisi, hipotezleri, kısıtlan ve bulgulan verilmiştir. (Bölüm 5) Yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılan anket çalışması sonucu toplanan verilerin analizinde, SPSS (V 13.0) istatistik! analiz programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, bu bilgisayar programı yardımıyla, frekans dağılımlan, çapraz tablolar, T-testi, Faktör analizi ve Multinominal Lojistik Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, multinominal lojistik regresyon analizi yöntemi ile marka haberdarlığı, algı ve kullanım davranışı değişkenlerinin satm alma davranışı üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Tanımlanan farklı tüketici profillerindeki senaryolar için bu değişkenlerin etkileri incelenmiş ve farklı tüketici profillerindeki satm alma davranışının fark yaratıp yaratmadığı sorgulanmıştır. Sonuç olarak, yapılan değerlendirmelerin ışığında, pazarlama yöneticileri için temel amaçlar, marka haberdarlığını oluşturmak, kişilere kullarımı fırsatı sağlamak ve markaya dair olumlu tavırlar sağlayıp bunu devam ettirmektir. Çünkü tüketiciler marka hakkında karar alırken bu unsurlara dikkat etmektedirler. Bunu yerine getirmek için yapılacak şeyler, hem farklı tüketici profillerine göre incelenmeli hem de marka için en yüksek satm alma niyetini sağlayacak boyutlara dikkat çekilmelidir. XIV
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECTS OF BRAND AWARENESS, BRAND ASSOCIATIONS AND USAGE BEHAVIOUR ON CONSUMER INTENTIONS IN THE PURCHASE OF TV & HOME CINEMA PRODUCTS CATEGORY SUMMARY Consumer behavior, is the science with an application that examines the behavior of the consumers in the market. Reactions of the consumers to the marketing activities are the indicator of success for most of the company. For that reason, it is important to understand every step of the consumer behavior to foresight the reactions of the consumers to the marketing activities. The study consists of two main parts. In the first one, the review of the literature, which consists of four chapters. In the second part, the empirical study with respect to application on study results and the model is given. In the first chapter, consumer behavior concept and its features, importance of consumer behavior in respect of marketing, consumer purchasing behavior were defined and outside factors that affect the consumer behavior were examined. (Chapter 2) In the third chapter, models of consumer decision making is presented. Consumer decision making models were examined under three main headline. First, the logical model and secondly, comprehensive models of consumer behavior are discussed. These models are Engel-Kollat-Blackwell (Engel-Blackwell-Miniard) model, Nicosia model and Howard-Sheth model. Especially, Howard-Sheth model focus on how consumers arrives at brand choices. And thirdly, action model is discussed to understand the consumer purchasing decision process. Model of the study is constructed with the contributions of both comprehensive and action models. XVSimulation of the consumer purchasing behavior is the main concept in the improved model. Consumer behavior is defined related to the theories in the comprehensive models, whereas it is defined after the examinations and empirical studies in action model. (Chapter 3) In the fourth chapter, brand concept is defined and factors that affect the brand decision are described. In addition, effects of brand awareness, brand association and usage behavior variables on purchase intention are examined. Aaker, Keller and Biel's models contributes to a more comprehensive understanding of brand and these variables related to brand equity. (Chapter 4) In the fifth chapter, the results of empirical study (qualitative and quantitative) were given. It consists of the aims of the study, methodology, hypothesis, limitations and findings. (Chapter 5) The statistical analysis program SPSS (V 13.0) was used for analyzing the data obtained from face to face survey study on TV and home cinema product category. Frequency distribution, cross tabulation, T-test, factor analysis and multinomial logistic regression analysis were employed to analyze the data collected from the questionnaires. In this study, the effects of brand awareness, brand associations and usage behavior variables on purchase intention were examined by using the multinomial logistic regression analysis. Effects of all these variables were examined for the determined scenarios and the differences if any on the purchase intention were investigated in the extent of the study. As a result of the study, marketing managers should prove the brand awareness, give the opportunity of trial of their brands and construct positive attitudes of consumers for the brands as a marketing strategy, because consumers notice these attributes in the situation of brand selection. They should examine these attributes for different consumer profiles and for the different image dimensions of each brand. XVI