Tersine lojistik kavramı ve 3PL şirketlerinin tersine lojistik karar verme modeli
Reverse logistics concept and reverse logistics decision making model for 3PL firms
- Tez No: 166618
- Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde ekonominin küreselleşmesiyle üreticiler gerekli hammaddeyi dünyanın herhangi bir yerinden temin edebilmekte ve ürünlerini tüm ülkelere satabilmektedir. Bu nedenle büyük firmaların daha geniş lojistik ağa sahip olmaları gerekmektedir. Bu ağm genişlemesi de kontrolünü daha zorlaştırmaktadır. Bu kadar geniş bir alanda hizmet veren firmanın karşılaştığı olaylardan biri de ürünlerin müşteriler tarafından herhangi bir nedenden dolayı iade edilmesidir. Her işletme iade konusuyla karşı karşıyadır. Bu oran bazı endüstrilerde %40-50'lere kadar artmaktadır. A.B.D. şirketlerinin taşıma, yükleme ve ürünleri geri getirmek için $ 35 milyardan fazla harcadıkları ve rakamın %4'ünün tersine lojistik faaliyetler için kullanıldığı düşünülürse şirketler açısından önemi daha iyi anlaşılır. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar firmanın maliyetlerini azaltmasında yardımcı olacağı gibi müşteri memnuniyetini artırarak ta firmaya büyük yararlar sağlayabilir. Aynca, çevresel faktörler ve bunlara bağlı yasal zorunluluklar da tersine lojistik konusuna olan önemi artırmıştır. Müşteriler çevrede duyarlı üretim yapan şirketleri iyi üretici olarak görmekte ve desteklemektedirler. Firma için birçok önemli avantaj sağlayacağı düşünülen tersine lojistik konusuna değinmeden önce konunun bütünü görmemizi sağlayacak olan arz zincirine değinilmiştir. Burada arz zmcirinin genel tanımının yanında arz zinciri yönetiminin temel özellikleri belirtilmiştir. Daha sonraki bölümde ise tersine lojistiği de içine alan lojistik yönetimi ele alınmıştır. İlk olarak lojistik yönetiminin tanımı yapılmış daha sonra bu kavramın oluşmasındaki tarihi süreç incelenmiştir. Arz zinciriyle olan bağlantısı izah edildikten sonra temel lojistik faaliyetler açıklamalı olarak tanımlanmıştır. Tersine lojistik konusuna geçmeden önceki bölümde ise bu konuyu içine alan SCOR Modeli incelenmiştir. Performans değerlendirme modeli olan SCOR'un ana hatları izah edilerek tersine lojistikle olan bağlantısı açıklamak için zemin hazırlanmıştır. Tez çalışmasının temelini oluşturan tersine lojistik konusu bu aşamalardan sonra ele alınmıştır. Önce tanımı ve önemine değinilmiş daha sonra temel aşamaları ve bileşenleri izah edilmiştir. Tersine lojistik konusunda firmaların başarılı olabilmesi için bu konu hakkında gerekli bilgiler anlatılmaya çalışılmıştır. Tersine lojistik konusu açıklandıktan sonra şirketlerin bu faaliyet alanında çalışmaya başlama kararlarım vermelerine yardımcı olmak için karar verme modeli incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'de faaliyet gösteren 3P lojistik sağlayıcıların bu hizmeti ne aşamada müşterilerine sunduğu ve bu hizmeti sunmaya geçmeden önce hangi kriterleri göz önüne aldığım araştıran bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları ve buna yönelik önerilerle tez çalışması sonlandınlmıştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of the globalization of economics manufacturers can buy the raw materals from any part of the world and they can sell their products to all countries. For this reason firms must have large logistisc networks. To have a larger network means that it would be harder to control it. The firm that works in such a large area face with the returns from their customers for any reason. All entities face with the returns. This ratio is increases about %40-50 in some industries. In U.S.A. firms spend more than $35 billion for transportation, handling and to take the products back and %4 of this is used for reverse logistics operations. According to those values it is understood that reverse logistics is very important for a firm. Studies in this area will help firms to reduce tteir costs and also by increasing the customer satisfaction firms can benefit a lot. Besides, the environmental factors and dependent to this, the legal factors also increases the importance of reverse logistics. Before going on the reverse logistics subject that will provide important advantages, the supply chain has mentioned to see the subject totally. There, the introduction of supply chain has done and the characteristics of the supply chain management has mentioned. In the later chapters logistics management that comprise reverse logistics has described. First the description of logistics management has done and then the constitution of historical process has examined. After the interrelation of logistics management with supply chain explained, the main logistics management operations has mentioned in detail. Before passing to the reverse logistics concept, SCOR model which comprise the return concept has examined. SCOR model that measures the process performance has explained and then prepared to examine the relation with reverse logistics. The main subject of the thesis which is reverse logistics has mentioned after those chapters. First the description and the importance of reverse logistics mentioned then the main stages and components has explained. The information that is necessary for the firms that wants to be successful in reverse logistics has explained. After the explanation of reverse logistics a decision making model that helps fort he 3PL firms which wants to enter the reverse logistics operation area, has described. After that, the 3PL firms that operates in Turkey has searched by survey study, to determine the level of reverse logistics and to find the criterion that they take in to consideration before implementation. The thesis has completed with the evaluation and proposition of the survey study.