Doğrusal olmayan yeraltı su akımlarının incelenmesi
Investigation of non-linear groundwater flows
  1. Tez No: 166649
  2. Yazar: ABDÜSSELAM ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
DOĞRUSAL OLMAYANYERALTI SU AKIMLARININ İNCELENMESİ ÖZET Klasik Darcy Kanunu'nda yeraltı suyu akımı hesaplamalarında, akiferin hidrolik iletkenliğinin sabit kaldığı kabul edilir. Bu durumda yeraltı suyu hareketinin sadece piyezometrik seviye değişiminden (hidrolik eğim) kaynaklanması söz konusudur. Pratikte su kuyularında yapılan araştırmalarda, büyük hidrolik eğimlerin ortaya çıktığı ve hidrolik iletkenliğin kuyudan itibaren azaldığı görülmektedir. Literatürde, önerilen yamalı (patchy) akifer çözümlerinde, kuyu merkezinden itibaren hidrolik iletkenliğin kademeli olarak azaldığı ve her bölgede sabit olduğu gibi bazı katı kabuller yapılmaktan ileriye gidilememiştir. Halbuki pratikte, gözenekli ortamda hidrolik iletkenliğin kuyu cidarından itibaren sürekli olarak azaldığı bilinmektedir. Bu tezin amacı, permanan akım halinde kuyu çevresinde mesafe ile değişen hidrolik iletkenlik şartı göz önünde bulundurularak akifer parametrelerini akifer sınamaları ile tayin edebilmek için yeni yöntemler geliştirmek ve klasik Darcy Kanunu'nun doğrusal olmayan şeklini araştırmaktır. Basınçlı bir akiferdeki kuyu etrafında hidrolik iletkenlik değişiminin, radyal uzaklığın fonksiyonu olarak, doğrusal (lineer) ve üstel (eksponansiyel) şekilde azaldığı düşünülmüştür. Basınçlı akiferlerde permanan akım durumu formülleri, ana kuyudan itibaren hidrolik iletkenliğin doğrusal ve üstel değişimi için yeniden çıkartılmıştır. Bu yaklaşımların her biri, özel çözüm olarak klasik yaklaşımların formülasyonlarım vermektedir. Çalışma iki aşamadan meydana gelmektedir. Bunlar; hidrolik iletkenlik ile hidrolik yükün, birbirinden bağımsız ve bağımlı durumları için akifer parametrelerini belirleyen yeni bağıntıların çıkarılması ve yorumlanarak, mevcut bağıntılarla karşılaştırılmasıdır. Bu iki durum için kendi içlerinde de karşılaştırma yapılmıştır. Her iki durum için elde edilen sonuçlar birbiriyle ve literatürde mevcut olan yöntemlerle karşılaştınlmıştır. Her iki durumda da hidrolik iletkenlik değişiminin, mesafenin fonksiyonu olarak doğrusal (lineer) ve üstel (eksponansiyel) olarak azalma halleri ele alınmış ve gerçek arazi verilerine tip eğriler geliştirilerek çakıştırma yöntemi uygulanarak akifer parametreleri belirlenmiştir. viii
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF NON-LINEAR GROUNDWATER FLOWS ABSTRACT In groundwater flow computations, classical Darcy Law considers constant hydraulic conductivity. In this case, groundwater movement is a function of the changement of piezomelric level (hydraulic slope) only. In praclice. groundwater well researches indicated that big hydraulic slopes appear as a result of various factors such as the aquifer material heterogeneity including fractures\ solution cavities etc. and hence the front and hydraulic conductivity decreases within the well vicinity starting from the well. In literature, for instance in the case of patchy aquifer solutions, assumptions couldn't go beyond of accepting that the hydraulic conductivity is decreasing gradually starting from the well center and is constant at every grade. However in practice, it is known that hydraulic conductivity decreases continuously starting from well periphery in the porous medium. The aim of this thesis is to develop new methods for determining aquifer parameters via aquifer tests, under permanent flow state by assuming hydraulic conductivity variation with radial distance and the non-linear version of Darcy law Variation of hydraulic conductivity around wells at a confined aquifer has been thought as a function of radial distance in a decreasing linear and exponential forms. Permanent flow state formulas for confined aquifers have been derived for linear and exponential variation of hydraulic conductivity from the main well. Both of these approaches reduce to the formulations of classical approaches in the case of constant hydraulic gradient as special solutions. This study consists of two stages. These are the derivation of new relations which provide the opportunity to determine the aquifer parameters for dependent and independent cases of hydraulic conductivity and hydraulic load. Furthermore their comparisons are also presented current classical relations. Both of these cases are compared also among themselves. The results obtained for both of cases are compared also with the current methods in the literature. For both cases, variation of hydraulic conductivity has been taken up as a function of distance in linear and exponential functional forms. On the other hand the developed methodologies are applied to actual field data by developing the necessary type curves and then by the IXapplication of type curve matching methodology by which aquifer parameters are determined.