Buzdolabı kompresörlerinde yağlama yağı-soğutkan ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relation between lubricating oil and refrigerant in refrigerator compressors
  1. Tez No: 166686
  2. Yazar: NEVZAT SERKAN YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
BUZDOLABI KOMPRESÖRLERİNDE YAĞLAMA YAĞI - SOĞUTKAN İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Soğutma endüstrisinde ve ev tipi buzdolaplarında yaygın olarak kullanılan buhar sıkıştırması soğutma çevriminde buhar fazındaki soğutucu akışkanın sıkıştırılması bir kompresör yardımıyla yapılmaktadır. Buzdolabı kompresörlerinde soğutkan ve kompresör yağı üretim sırasında doğrudan kompresör muhafazası içine şarj edilmekte ve bu nedenle sürekli olarak birbirleriyle temas halinde olmaktadır. Bu temas neticesinde özellikle kompresör çalışma esnasındaki hareketli parçaların da etkisiyle yağ ve soğutkan bir karışım oluşturmaktadır. Bu karışım temelde soğutkanın yağ içinde çözünmesini ifade etmektedir. Oluşan yağ-soğutkan karışımının özellikleri kompresör tasarımı ve soğutma çevrimi performansı konusunda oldukça önemlidir. Yağın içinde çözünen soğutkan miktarının bilinmesi ve çözünen soğutkana bağlı olarak oluşan yağ-soğutkan karışımının viskozitesinin belirlenmesi kompresör hareketli parçalarının tasarlanması ve uygun malzeme seçimi gibi mekanik verimi doğrudan ilgilendiren süreçlerde en önemli girdilerden biri olmaktadır. Bu çalışmada kompresör içi yağ-soğutkan karışımlarının yağdaki soğutkan çözünürlüğü ve karışım viskozitesi bilgilerinin incelenebileceği bir deney sistemi tasarlanmış, imalatı, montajı ve işletmeye alınması gerçekleştirilmiştir. Deney sistemi ile farklı R600a soğutkanı-mineral kompresör yağı ve RÎ34a soğutkanı poîyol ester kompresör yağı çiftlerinin yağdaki soğutkan çözünürlüğü ve karışım viskozitesi bilgileri elde edilmiştir. Deney sonuçları ile farklı çalışma şartlarındaki kompresörler için soğutkan çözünürlüğü ve karışım viskozitesi bilgileri belirlenebiimektedir. Ayrıca yağdaki soğutkan çözünürlüğü ve karışım viskozitesi bilgileri teorik yöntemlerle de belirlenmiştir. Yağdaki soğutkan çözünürlüğünün hesaplanması için Wilson Eşitliği, karışım viskozitesinin hesaplanması için. ise literatürde yer alan bir eşitlik kullanılmıştır. Teorik sonuçların deneysel sonuçlarla karşılaştırılması neticesinde kullanılan eşitliklerin oldukça iyi sonuç verdiği kanaatine varılmıştır. Mineral yağ-K600a ve POE-R134a çiftleri için kullanılan bu eşitlikler için belirlenen deneysel katsayılar farklı özellikierdeki mineral yağ-R6Q0a ve POE-R134a çiftlerinde kullanılabilmekte ve böylelikle uzun süreli deneyler yapılmadan yağ-soğutkan çiftleri için soğutkan çözünürlüğü ve karışım viskozitesi bilgilerinin elde edilmesi mümkün olacaktır. Bu tez çalışması neticesinde; buzdolabı kompresörlerinde hareketli parçaların tasarımında kullanılacak yağ-soğutkan karışım bilgilerinin elde edildiği deneysel ve teorik yöntemler oluşturulmuştur. Tasarlanan deney sistemi ile; Türkiye'de yapılamayan, yurtdışında ise sadece birkaç enstitü tarafından bir kompresör yağı için yaklaşık 10,000 Avro bedel karşılığında yapılan yağ-soğutkan karışımı deneyleri yapılabilmektedir. Bu tez çalışması neticesinde geliştirilen deney sistemi ve deneysel çalışma yöntemi; Arçeîik A.Ş. Araştırma ve Geliştirme laboratuarlarında aktif olarak kullanılmakta ve Türk sanayisine hizmet vermektedir.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF RELATION BETWEEN LUBRICATING OIL AND REFRIGERANT IN REFRIGERATOR COMPRESSORS SUMMARY Compressors are used for the compression of the refrigerant in vapor compression refrigeration cycle, which has a wide application area in refrigeration industry. For these compressors, oil and refrigerants are injected to compressor case at production line, so that they can interact with each other. This interaction effect and the rotational movement of compressor parts form a mixture that consists of oil and refrigerant. This mixture is formed because of the dissolution of refrigerant in oil. Some properties of refrigerant-oil mixtures are very important for the design of compressors and performance of the refrigeration cycle. Among these properties, mixture viscosity and the amount of refrigerant that is dissolved in oil are two of the vital parameters in the design of compressor's moving parts. In this study, an experimental setup that can be used to obtain refrigerant mass fraction and mixture viscosity data is designed and constructed. By using this experimental setup, various R600a mineral compressor oil and R134a polyol ester compressor oil mixtures are examined. With the results, refrigerant fraction and mixture viscosity values can be easily determined for various operating conditions of compressors. On the other hand, some theoretical studies are performed to obtain same refrigerant fraction and mixture viscosity data. To obtain refrigerant fraction and mixture viscosity, Wilson Equation and a viscosity model from literature are used respectively. Model performances are also investigated. The models' results are in good correlation with experimental results proving that both of the equation performances are satisfactory. The experimental parameters in these equations that are obtained for mineral oil- R600a and POE-R134a mixtures in this study, can be used for various kinds of mineral oii-R600a and POE-R134a mixtures. Application of the models provides refrigerant fraction and viscosity data to be obtained with theoretical approaches without performing any long-lasting experimental work. As a result of this study, experimental and theoretical methods that can be used to derive information on oil- refrigerant mixtures, which are used in the design for mobile pieces of refrigerator compressors, are created. Oil-refrigerant mixture experiments, which cannot be performed in Turkey and can only be performed in a few institutes abroad with a price of 10,000 euros for just one compressor oil, can now be performed by this designated experimental setup. This experimental setup and method that are developed as a result of this thesis study are currently being used in Arçelik A.Ş. R&D Laboratories and serves for the Turkish industry XI