Buzdolabı kompresörlerinde titreşim ölçümü ile hata tespiti yöntemlerinin geliştirilmesi
Improving fault detection methods with vibration measurement in refrigerator compressors
  1. Tez No: 793294
  2. Yazar: ALİ AYKAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada buzdolaplarında kullanılan asenkron elektrik motorlu hermetik kompresörlerin ivmeölçer ile alınan titreşim verilerinin frekans (Hızlı Fourier Dönüşümü Kullanılarak) tabanlı analizleriyle çeşitli hata tiplerinin tespitinin gerçekleştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Bu doğrultuda hatalı ve hatasız kompresörlerin mekanik titreşim karakteristikleri incelenmiş ve hata tiplerinin mekanik titreşim ile arasındaki korelasyonu yapılan testler ile tespit edilmiştir. Bu kapsamda sesli çalışma, silindir hacmi içine gaz gelmeme, valf kaçakları, soğutma sistemi tıkanıklıkları, yetersiz yağlama ve dengesiz çalışma gibi hataların uzun süren ve her hata tipini tespit etmek için farklı ekipmanlar kullanılan testler yerine 20 saniye kadar süren tek bir test ile tespit edilebilirliği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied to determine the various error types with frequency (Using Fast Fourier Transform) based analysis of vibration data taken with accelerometers of hermetic compressors with asynchronous electric motors which used in refrigerators. In this direction, the mechanical vibration characteristics of faulty and faultless compressors were examined and the correlation between fault types and mechanical vibration was determined by tests. In this context, it has been shown faults such as noisy operation, gas not coming into the cylinder volume, valve leaks, cooling system blockages, insufficient lubrication and unbalanced operation can be detected with a single test lasting up to 20 seconds instead of tests that take a long time and have to use different equipment to detect all kinds of faults.