Buzdolabı kompresör yatakları için aşınmaya dayanıklı malzeme seçimi
Selection of wear resistant material for refrigator compressor bearings
  1. Tez No: 166318
  2. Yazar: İREM NUR DURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
BUZDOLABI KOMPRESÖR YATAKLARI İÇİN AŞINMAYA DAYANIKLI MALZEMELERİN SEÇİMİ ÖZET Çevre ve enerji yaptırımları, buzdolabı endüstrisinde kullanılan kompresörlerde verim artışını her geçen gün zorlamakta ve hedef verim değerleri sürekli artış eğilimi göstermektedir. Kompresörde verim artışı sağlamak için yatak kayıplarım azaltma çalışmaları da önemli bir yere sahiptir. Yatak kayıplarım azaltmak; yatak tasarımım iyileştirmek, doğru malzemeler seçmek ve doğru işlemekten geçmektedir. Yatak malzemelerinin aşınma ve sürtünme karakteristikleri kullanma koşullarına bağlı olduğu kadar, yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve kaplamalarının yağlama ve aşınma özelliklerine, ana malzeme mekanik özelliklerine bağlıdır. Hermetik buzdolabı kompresörlerinde biyel perno deliği- perno, biyel krank deliği-krank uzun muylu, gövde silindir deliği-piston, gövde ana muylu- krank uzun muylu olmak üzere 4 ana yatak grubu bulunmaktadır. Bu kompresörlerde kullanılan yataklarda en fazla aşınmanın görüldüğü çift biyel perno deliği-perno yatağıdır. Bu nedenle bu çalışmada biyel perno deliği-perno yatağında kullanılan malzemelerin ele alınması, bu malzemelerin aşınma, sürtünme özelliMerinin belirlenmesi, aşınma ve sürtünmeyi azaltacak farklı malzeme çifti seçeneklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Seçilen çiftler aşınma test düzeneğinde denenmiş ve saha deneyleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kompresörler, ana bölümleri ve çalışma prensibi ana hatlarıyla verilmiş, kompresörde bulunan yatak grupları tanıtılmış, yataklarda karşılaşılan aşınma, sürtünme ve yağlama problemlerinin anlaşılabilmesi için mekanizmalar açıklanmıştır. ikinci bölümde problemlerin çözümünde kullanılabilecek yatak malzemeleri; tekli, ikili ve üçlü sistemler özetlenmiştir. Yatak malzemelerinden beklenen karşı malzeme ile uyumluluk, yumuşaklık, yüksek sıcaklığa dayanıklılık, yüksek yorulma dayanımı, yüzey kalitesi, uygun ısı iletkenlik katsayısı, korozyona dayanıklılık, yağ tutabilme özelliği gibi özellikler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde hermetik pistonlu kompresör için demir esaslı sinter demire karşı yatak çeliği malzemeler önerilmiş ve bu malzemelere uygulanan buhar işlemi, mangan fosfat kaplama, nirrürleme gibi yüzey işlemleri hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak önerilen malzeme ve yüzey işlemleri ile yapılan deneysel çalışmalar ve sonuçlan irdelenmiştir. xu
Özet (Çeviri)
SELECTION OF WEAR RESISTANT MATERIALS FOR REFRIGERATOR COMPRESSOR BEARINGS SUMMARY Environment and energy sanctions are forcing the efficiency increases of compressors in the refrigerator industry day by day. Decreasing frictional losses and wear on refrigeration compressor bearings are also important to obtain the efficiency increase for compressor. Decreasing bearing friction loses exceeds improving bear designs, selecting suitable materials, equipments and processing. The friction and wear characteristics of bearing materials depend on the surface roughness, hardness, wear and frictional properties of coating and mechanicals properties of substrate material. Hermetic refrigeration compressors consist of four main bearing groups namely connecting rod-wrist pin, connecting rod- crank, crank -body, piston cylinder hole -body. Between all these bearing groups, connecting rod-wrist pin is the most worn bearing. For this reason, the aims of this project are investigation of the materials used in this couple, determination of friction and wear properties of them and selecting the alternative material couples. In the first part of this thesis, mechanical parts of compressor are introduced and operation principles are explained. In the second part, the bearing materials and its properties such as compatibility, embeddability, high temperature resistance, fatigue resistance, surface quality, heat transfer coefficient, corrosion resistance, surface roughness, are explained. In the next part, iron based sinter material and bearing steel are proposed as connecting rod and wrist pin material. Some of surface treatments, which are applied on this material couple like, vapor treatment, phosphating, and nitriding, heat treatment are also explained. Finally, experimental studies done with, suggested material and surface treatments are investigated. xui