Trioleinin enzimatik asidolizi ile düşük kalorili yapılandırılmış lipidlerin üretimi
Production of low-calorie structured lipids by enzymatic acidolysis of triolein
- Tez No: 166689
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
TRIOLEININ ENZIMATIK ASIDOLIZI İLE DUŞUK KALORİLİ YAPILANDIRILMIŞ LİPİDLERİN ÜRETİMİ ÖZET Obezite problemi bilincinin gelişimiyle, dünyada düşük kalorili yağların ve yağ ikame maddelerinin pazarı hızla büyümektedir. Günümüzde karbonhidrat ve protein bazlı yağ ikame maddeleri bazı gıda maddelerinde kullanılmaktadır. Ancak bu ikame maddeleri ısıl işleme dayanıklı değillerdir. Bu yüzden, pişirme ve kızartma işlemleri gerektiren gıda maddelerinin üretiminde, ısıl dayanıklı ve doğal bir yağın özelliklerini gösteren lipid bazlı yağ ikame maddelerinin kullanımı tek seçenek olmaktadır. Düşük kalorili yağlar ve yağ ikame maddeleri esas olarak lipidlerin yeniden yapılandırılmalarıyla üretilebilmektedir. Yapılandırılmış lipidler 1,3-pozisyonlarında orta zincirli yağ asitleri (C8-C12) ve 2-pozisyonunda uzun zincirli yağ asitleri (C16- C22) bulunan triaçilgliseritlerdir. Literatürde, C8 ve CIO yağ asitierince zenginleştirilmiş triaçilgliseridlerin üretimi ile çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, laurik asit (C12) ile modifiye lipidler üzerinde sistematik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tezde, trioleinden düşük kalorili yağların üretiminde kullanılabilecek, hızlı metabolize olan laurik asit ile zenginleştirilmiş triaçilgliseridlerin enzimatik olarak eldesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, trioleinin laurik asit ile Mucor miehei lipazı varlığında asidoliz reaksiyonu sistematik olarak incelenmiştir. Tepki Yüzey Metodolojisi uygulanarak, reaksiyon parametrelerinin (substrat oram, enzim miktarı ve sürenin) trioleine katılan laurik asit yüzdesi üzerine olan etkileri araştırılmış ve reaksiyon koşullan optimize edilmiştir. Optimizasyon için kullanılan Tepki- Yüzey Metodolojisi yöntemine göre 50 °C'de yapılan bir seri deney sonunda elde edilebilecek en yüksek laurik asit içeriği %49,3 olarak bulunmuştur. Bu istatistiksel analiz yöntemine göre kritik reaksiyon koşullan ise 5,9 saat reaksiyon süresi, % 11,4 enzim miktan ve 1/5,8 TO:LA mol oranıdır. TO:LA mol oram, reaksiyon süresi ve enzim miktarının laurik asit yüzdesine etkisini göstermek için varyans analizinden yararlanarak 2. dereceden poîinom olan bir model vıudenklem oluşturulmuş ve bu model denkleme göre tahmin edilen değerler ile gözlenen değerlerin %99 oranında uyum sağladığı görülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF LOW-CALORIE STRUCTURED LIPIDS BY ENZYMATIC ACIDOLYSIS OF TRIOLEIN SUMMARY With increasing awareness of the risks associated with obesity, a market for reduced calorie fats and fat replacers has opened up. Carbohydrate and protein-based fat replacers are currently available, but cannot be exposed to high temperatures. Therefore, lipid-based fat substitutes are the only option for use in cooking and frying applications and for mimicking all the attributes of a natural fat. Low calorie fats and fat replacers can be produced by restructuring lipids. In general, these structured lipids contain medium chain fatty acids (C8-C12) in the 1,3-positions and long chain fatty acids (C16-C22) in the 2-position of triacylglycerides. In the literature, particularly C8 and CIO fatty acids have been used for the production of low calorie structured lipids, however, a limited number of studies are available on the production of structured lipids enriched with lauric acid. The aim of this project is the production of triacylglycerides enriched with lauric acid to be used in the formulation of low calorie fats. For this purpose, the acidolysis reaction of triolien with lauric acid in the presence of Mucor miehei lipase was studied in detail. The effects of reaction parameters (substrate ratio, amount of enzyme amd time) on the percentage of incorporated lauric acid into triolein were investigated and reaction conditions were optimized using Response Surface Methodology. Based on Response Surface Methodology, according the reactions carried on at 50 °C maximum lauric acid content was found 49.3%. Critical synthesis conditions found by the statistical model were ; reaction time 5.9 h., 1 1.4% enzyme amount and 1/5.8 TO:LA mol ratio. A second-order model was obtained to predict conversions as a function of time, enzyme percent and TO:LA mol ratio. The analysis of variance indicated that the second-order model was highly significant and adequate to represent the actual relationship between the response ( LA content, %) and the significant variables with a satisfactory correlation coefficient 0.99.