İnsan-makine etkileşimli bilgisayar deneyi kullanarak insan operatörlerin parametrik ve akıllı sistemlerle modellenmesi
Modeling of human-operators using linear parametric and intelligent techniques
  1. Tez No: 166690
  2. Yazar: HALİT İLKER ÇARDAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İNSAN-MAKİNA ETKİLEŞİMLİ BİLGİSAYAR DENEYİ KULLANARAK İNSAN OPERATÖRLERİN PARAMETRİK VE AKILLI SİSTEMLERLE MODELLLENMESİ ÖZET İnsan-makine etkileşimli bir sistemde, insan-operatör istenen sistem çıkış değerlerini elde etmek için optimal değerlere yakın kumanda girişleri üreten adaptif, karar verebilen ve öğrenebilen bir kontrolördür. Bu sebeple, insan-operatörlerin dinamik davranışı operatör cevabına dayalı sistemlerde yeni kontrol yöntemleri geliştirebilmek adına 1940'lı yıllardan beri geniş bir şekilde incelenmektedir. Literatürde insan-operatör modelleme çalışmalarında dört ana yaklaşım bulunmaktadır. Yaklaşık doğrusal model, insanın yapısal bir hataya, işlem süresinden kaynaklanan bir reaksiyon zaman gecikmesine ve kas-sinir sisteminin yapısından kaynaklanan bir zaman sabitine sahip olduğunu varsayar. Bunun yanında, adaptif karakteri sağlayan avans (lead) ve gecikme (lag) kompanzasyon terimleri uygulamaya göre her operatör için farklı değerler almaktadır. Optimal kontrol, parametrik modelleme, akıllı sistemlerle modelleme diğer yaklaşımları oluşturmaktadır. Bu çalışmada, insan operatörün doğrusal parametrik ve akıllı yöntemler ile modellenmesi incelenmiştir. İnsan operatör modeli, yaklaşık lineer modelden esinlenerek bir zaman gecikmesi içerecek şekilde sistem tanılamada yaygın olarak kullanılan doğrusal parametrik bir model yapısı olan ARX model olarak tanüanmıştır. İnsana ait zaman gecikmesi terimi kullanılan bilgisayar deneyinden elde edilen verilerin öncelikle parametrik olmayan metotlarla ve sırasıyla parametrik yapılarda incelenmesiyle bulunmuş ve karşılaştırılmıştır. Daha sonra elde edilen ARX yapısından da faydalanarak insan-operatör modeli uyarlanabilir sinirsel-bulanık çıkartım sistemi (USBÇS) ile modellenmiştir. Çalışma sonucunda akıllı sistemlerin sistem tamlamada ve model geliştirmede doğrusal parametrik modeilemeden daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Çalışma, insan-operatör modelleme çalışmaları hakkında derlenen bilgilerle başlamaktadır. Sonraki bölümde sistem tamlama kavramı üzerinde durulmuş ve sistem tanılamada yaygın olarak kullanılan doğrusal parametrik yöntemlerden bahsedilmiştir. 4. Bölüm akıllı yöntemlerden olan uyarlanabilir sinirsel bulanık çıkartım sistemi ile ilgili teorik ve şematik bilgiler içermektedir. 5. ve 6. Bölüm' lerde önceki bölümlerde açıklanan yöntemlerin insan-operatör modellemesi için bilgisayar deneyinden elde edilen verilere uygulanmasının ayrıntıları üzerinde durulmuştur. 7. Bölüm' de uygulanan yöntemler karşılaştırılması bulunmaktadır. Ayrıca, çalışmanın olası ileriki aşamaları da bu bölümde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
MODELING OF HUMAN-OPERATORS USING LİNEER PARAMETRIC AND INTELLIGENT TECHNIQUES SUMMARY In a human-machine interaction system, human operator is an adaptive and learning controller that can decide and produce the control inputs close to the optimal values for obtaining the desired system output values. For this reason, dynamical behavior of human operators is thoroughly investigated since 1940s in order to develop new control methods for systems based on operator response. In the related literature, there are four main approaches for human operator modeling studies. Quasi linear model assumes that human has a structural error, a reaction time delay originating from processing time and a time constant caused by the structure of the neural- muscular system. Nevertheless, lead and lag compensation terms that provide the adaptive character have different values for all operators, based on the application. Optimal control, parametric modeling and modeling with intelligent systems constitute the other approaches. In this study, modeling the human operator by using linear parametric and intelligent methods is investigated. Inspiring from the quasi linear model, human operator model is identified, without excluding the time lag, as an ARX model which is a linear parametric model commonly used for system identification. Lag term relating to human is determined and compared by examining the data obtained from the computer experiment first with non-parametric models and then with parametric structures. By benefiting from the obtained ARX modei, human operator is modeled with Adaptive Network Based Fuzzy Inference System (ANFIS). As a result of the study, it is observed that the intelligent system performs better than the parametric model. The study begins with compiled information on human operator modeling. In the next section, the system identification concept and linear parametric methods commonly used for system identification are explained. Section 4 contains theoretical and schematic information about adaptive network based fuzzy inference system which is the intelligent method that was utilized. In sections 5 and 6, detailed information on the application of previously explained methods for human operator modeling to the data obtained from computer experiments is given. Section 7 gives a comparison of the applied methods. Future suggestions for the study are also mentioned in this section. XI