Annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının sağlığını korumalarına ilişkin bilgi düzeyi
The Levels of the knowledge of mathers in protecting the health of their children at primary school age
- Tez No: 16669
- Danışmanlar: DR. SUAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
-48- VI- ÖZET Araştırma, annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının sağlığını korumalarına ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Samsun iline bağlı üç ilkokulda okuyan 225 öğrencinin annesi alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Bu formda, anneye, aileye, konuta ilişkin tanıtıcı bilgiler ile, annelerin ilkokul çağındaki çocuklarının sağlığını korumalarına ilişkin bilgi düzeylerini ortaya koyacak konularda sorular sorulmuştur. Sorular çoktan seçmeli ve açık uçlu olmak üzere 2 grupta toplanmıştır. Çoktan seçmeli sorularda doğru seçeneği işaretleyenler biliyor, diğerleri bilmiyor kabul edilmiş tir. Açık uçlu soruların değerlendirilmesinde, her soruya ilişkin önceden saptanan doğru yada beklendik yanıtlara göre yapılmıştır. Bu değerlendirmede; beklenen düzeyde tüm doğru yanıtlar alındığında yeterli biliyor, beklenilen düzeyde doğru yanıt alınmadığında yetersiz biliyor olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, araştırmacı tarafından elde kodlanmış ve bilgisayarla değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede ise Ki-kare, Fisher testi ve yüzdelikler kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda; annelerin el hijyenine ilişkin bilgilerine baktığımızda, kendi ellerini yıkama zamanı, çocuklarının ellerini yıkama zamanı ve ayrı havlu kullanma nedenine ilişkin konularda yetersiz bilgiye sahip oldukları saptanmıştır. Annelerin diş sağlığı ile ilgili bilgilerine baktığımızda ise, ayrı diş fırçası kullanma nedeni ile, diş fırçalamanın yararları konusunda-49- yeterli bilgiye sahip oldukları görülürken, diş fırçalama zamanına ilişkin bilgilerinin yetersiz olduğu görülmektedir. Annelerin yemek yeme düzenine ilişkin bilgilerine baktığımızda ise, ayrı tabaktan yemek yeme nedeni ve ayrı bardaktan su içme nedeni ile ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin ilkokul çağı çocuklarının beslenmesi ile ilgili bilgilerine baktığımızda, annelerin ilkokul çağı çocuğunun kahvaltıda yemesi gereken besinlerle ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu, ilkokul çağı çocuğunun diğer öğünlerde yemesi gereken besinler ve açıktan yiyecek almanın sakıncaları ile ilgili konularda yeterli bilgiye sahip oldukları görülmektedir. Annelerin bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgilerine baktığımızda ise, annelerin aşılamanın yararları konusunda yeterli bilgiye sahip olduklarını, bulaşıcı hastalıkların bulaşma yolları ve çocukları bulaşıcı hastalıklardan korumak için alınan önlemlerle ilgili konularda yetersiz bilgiye sahip oldukları görülmektedir. Annelerin çocuklarını sağlık kontrolüne götürme nedenleri ile ilgili konularda yetersiz bilgiye sahip oldukları saptanmıştır. incelenen konuların büyük bir kısmında annenin yaşadığı bölgenin sosyo-ekonomik seviyesi, eğitim durumu ve yaş gruplarının, annenin bilgi düzeyine yansıdığı görülmüştür. Annelerin çocuklarını doktora götürdükleri rahatsızlık durumlarına baktığımızda ise, annelerin % 22.2'si ateş, % 24.9'u ateş-öksürük, % 16'sı ateş-öksürük-kusma-ishal-halsizlik-başağrısı ve boğaz ağrısı, % 24'ü ise her türlü rahatsızlıkta çocuklarını doktora götürdüklerini belirtmişlerdir. Araştırma kapsamına alınan annelerin çocukları rahatsızlandığında % 64. Ti doktora götürdüğünü, % 23.4'ü ilaç verdiğini, % 12.5*i ise çocuklarını okula göndermediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Levels of the Knowledge of Mothers in Protecting the Health of Their Children at Primary School Age The research is carried out with the aim of finding out about the level of the knowledge of mothers in protecting the health of their children at primary school age. The subjects to the research were 225 mothers with children in three different primary schools in Samsun. Questionaire forms were used for the research and questions to denote the level of the mothers concerning their knowledge in protecting the healths of their children plus questions the mothers, the families and housing were asked. Questions were collected in two groups, such as multiple-choice questions and general questions involving health problems. In the multiple-choice questions, those marking the corrected answers were accepted as the ones who knew about health and those with wrong answers not. The evaluation of the general questions were done either according to generally accepted concepts or expected ones. If the answers were fully taken in the expected level, the subject was accepted to have known at a sufficient level and if the answers were not taken at the expected level the subject was accepted to have known at an insufficient level. The answers were coded by the researcher and evaluated by the computer. As a result of the evaluation, when I had a look at hygienic matters related to the hand it was found out that the mothers had little knowledge about the subjects such as washing their own hands, when to wash their children's hands and the reasons for using separate towels. When I had a look at their knowledge involving tooth health it was found out that while they had sufficient ideas about using separate tooth-brushes and brushing teeth they had insufficient knowledge about when to brush teeth.When looked at the mothers' eating habits, it was found out that their knowledge about the reasons for eating from separate plates and drinking from separate glasses was insufficient. When looked at the mothers' order of feeding their children, it was found out that these mothers had insufficient knowledge about what their children should eat for breakfast but they had sufficient knowledge about what their children should eat for lunch and dinner and about the harms of food sold outside decent stores. When the knowledge of mothers involving infectious diseases was investigated, it was found out that they had sufficient knowledge about the uses of immunization but insufficient knowledge about the ways of catching infectious diseases and protecting their children against these diseases. It was also found out that the mothers had insufficient knogledge about the reasons for taking their children to health controls. In the majority of the subjects, it was seen that the socio - economic condition and the education level of the mother reflected the mother's knowledge about her care for her child's health. 22.2 % of the mothers took their children to the doctor in cases of fever, 24.9 % in cases of fever and coughs, 16 % in cases of fever, coughs, vomitting, diarrhea, weariness, head-ache and sore throat and 24 % in all cases of problems. 64.1 % of the mothers stated that they took their children to the doctor when their children had health problems, 23.4 % gave them medicine and 12.5 % didn't send their children to school.