Otonom olmayan bir kaotik sistem ve uygulaması
A non-autonomous system and its application
  1. Tez No: 166706
  2. Yazar: SERKAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR ÖZOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
OTONOM OLMAYAN BİR KAOTIK SİSTEM VE UYGULAMASI ÖZET Deterministik bir sistemin ilk koşullara yüksek duyarlılığın sonucu olarak gösterdiği periyodik olmayan davranışları ifade eden kaos, birçok bilimsel disiplinde araştırmacıların karşısına çıkan bir olgudur. Lineer olmayan sistemlerin çoğu ve kaotik sistemlerin neredeyse tamamı kapalı formda çözümlere sahip değildir. Bilgisayar ile gerçekleştirilen nümerik analizler kaotik sistemlerin davranışını daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Son yıllarda bilgisayarların hızlanması ile nümerik analiz kolaylaşmış ve bu durum kaos araştırmalarına hız kazandırmıştır. Elektronik ve haberleşme alanında da kaos önemli uygulamalarda kullanılır hale gelmiştir. Bunlara örnek olarak rasgele sayı üretimi, şifreleme, mesaj gizleme ve kaotik modülasyon gösterilebilir. Bu uygulamalarda temel olarak kaotik işaretlerin geniş bantlı yapılarından ve karmaşıklıkları nedeniyle uzun zaman kestirimlerinin zor oluşundan faydalanılmaktadır. Tezin ilk bölümünde kaosun tanımı yapıldıktan sonra uygulama alanları için örnekler verilmiştir, ikinci dereceden bir osilatöre saat işareti ve lineer olmayan geribesleme eklenmesiyle kaotik bir osilatör elde edilebilmektedir, ikinci bölümde bu prensipten hareketle oluşturulan kaotik osilatör yapısı incelenmiştir. Otonom olmayan osilatörün gösterdiği kaotik davranış Melnikov Metodu ile doğrulanmış ve dallanma diyagramları çizilerek ile sistemin zengin dinamik yapısı gözler önüne serilmiştir. Ayrıca osilatörde kullanılabilecek farklı nonlineer fonksiyon tipleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde tümleştirilmeye uygun şekilde tasarlanan otonom olmayan yüksek frekanslı kaotik osilatörün detayları verilmiştir. Dördüncü bölümde kaotik süreçlerden rasgele sayı üretilmesi konusu açıklanmış, tasarlanan kaotik osilatörü kullanarak gerçekleştirilebilecek bir rasgele sayı üreteci yapısı önerilmiş ve tasarım detayları aktarılmıştır. Son olarak beşinci bölümde teze ilişkin sonuçlar verilmiş ve osilatör ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
A NON-AUTONOMOUS CHAOTIC SYSTEM and its APPLICATION SUMMARY Chaos is the aperiodic behavior of a deterministic system, which depends sensitively on the initial conditions. This phenomenon is encountered by scientists in many disciplines. Few nonlinear systems and almost no chaotic systems possess closed- form solutions. Computer-based numeric analyses help researchers gain a better understanding of such chaotic behavior. Advances in computers have made numerical analysis easier, which has accelerated the studies in the chaos field. Chaos has proved to be useful in many important applications in electronics and telecommunications. Random number generation, encryption, message hiding and chaotic modulation are examples for such applications in which the broad-band nature and the complex behavior of chaotic signals are utilized. In the first chapter of this thesis, chaos is defined and examples are given for chaotic applications. Using pulse excitations and self feedback, any given second-order sinusoidal oscillator with two capacitors can be converted into a chaotic oscillator. The chaotic oscillator obtained by applying this circuit design method is examined in the second chapter. The chaotic behavior of the non-autonomous structure is verified using the Melnikov Method and the rich dynamics of the system are illustrated with bifurcation diagrams. Different types of nonlinear functions that can be used in the cicuit are experimented. In the third chapter, the details of the high frequency chaos oscillator to be realized in integrated circuit is given. In the fourth chapter, the random number generation technique using chaotic processes is explained, a circuit for random number generation using the designed non-autonomous chaos oscillator is proposed and the details of the design are revealed. Finally in the fifth chapter, the conclusions of this thesis is given and some suggestions are made for the oscillator topology.