Aydınlatma tasarımının park kullanımına etkileri: Ulus Parkı
The effects of lighting design in parks: Ulus Park
  1. Tez No: 166708
  2. Yazar: MÜZEYYEN PINAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AYDINLATMA TASARIMININ PARK KULLANIMINA ETKİLERİ: ULUS PARKI ÖZET Parklar kent insanının her türlü sosyal, fiziksel ve rekreatif gereksinimlerini karşılayan kentsel yeşil alanlardır. Planlı ve dengeli bir aydınlatma sistemi, gündüz saatlerinde yoğun olarak kullanılan bu alanların günün ilerleyen saatlerinde de etkin bir biçimde kullanılabilmesini olanaklı kılar. Park tasarımıyla uyumlu ve dengeli şekilde yapılmış bir aydınlatma tasarımı güvenliği sağlamanın yanısıra parkın peyzajına gün ışığından farklı bir yorum katar ve çekicilik kazandırır. Parkların kullanımında sürekliliğin sağlanabilmesi ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için kullanıcıların istek ve değerlendirmeleri dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı aydınlatma tasarımının park kullanımına etkilerinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçlar ışığında mevcut parkların aydınlatma tasarımının tekrar ele alınarak düzenlenmesinin gerekliliğinin irdelenmesidir. Yapılan çalışmada öncelikle konu ile ilgili literatür bilgileri toplanmıştır. Daha sonra görsel analiz ve anket araştırması yöntemi kullanılarak alan araştırması yapılmıştır. Çalışma alam olarak boğaza hâkim manzarası, peyzajı ve kapalı oturma alanıyla İstanbul halkı için büyük öneme sahip olan Ulus Parkı seçilmiştir. Belirtilen amaca yönelik olarak yapılan tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde aydınlatma konusu ile ilgili kavramsal açıklamalar yapılmış bu bağlamda aydınlatmanın tanımı, yapay ışık kaynakları, aydınlığın niteliği ve niceliği, aydınlatma aygıtlarının sınıflandırılması, iç aydınlatma ve dış aydınlatma konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde parkların yeterli ve doğru şekilde nasıl aydınlatılabileceği anlatılmaktadır. Bunun yanısıra park peyzajına gün ışığından farklı bir yorum getirilmesini sağlayacak aydınlatma teknikleri ve park içinde yer alan peyzaj öğelerinin ve mekanların aydınlatılması konulan irdelenmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın amacı, araştırmada kullanılan yöntem, araştırmanın kapsamı, araştırmanın amacı doğrultusunda seçilen Ulus Parkı'nın konumu, İstanbul ve çevre mahalleler için önemi, parkın mevcut durumu anlatılmaktadır. Bu bölümde ayrıca parkın aydınlatma tasarımı ile ilgili görsel analizler ve anket araştırmasından elde edilen sonuçların genel değerlendirmesi yer almaktadır. Son bölümde yapılan araştırmadan çıkarılan sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Bu bölümde iyi planlanmış bir aydınlatma tasarımının güvenlik ve görsel konfor sağlamanın yanısıra, parkların cazip ve dikkat çekici hale getirilmesindeki önemi vurgulanmıştır. Ayrıca çalışma alam olarak seçilen Ulus Parkı aydınlatma tasarımının görsel analiz ve anket sonuçlan yorumlanmış, mevcut aydınlatma tasarımının parkın daha etkin kullanımına olanak sağlayacak şekilde yeniden ele alınmasına yardımcı olacak önerilere yer verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF LIGHTING DESIGN IN PARKS: ULUS PARK SUMMARY Parks are the green urban areas covering any kinds of social, physical and recreational requirements of the people living in the cities. A well planned and balanced lighting system ensures these areas being used intensively during the daytime hours to be capable to use also during the later hours of the day in an effective way. The lighting design made in a harmonious and balanced form with the park design adds a distinct. Interpretation which differs from the day light to the landscape of the park besides, it ensures the security and gives attraction. The requests and evaluations of the users should be taken into consideration to provide the continuity on the use of the parks and to make them qualified to answer the needs of the users. The target of this study is to establish the effect of the lighting design to the use of the parks with the requests, impressions, evaluations and recommendations of the users. Under the light of the results obtained from the evaluations of the users, the necessity of the pretreatment and reorganization of the lighting design of the existing parks are examined. In the study performed, at first, the literature data are collected in collection with the subject. After that, the research performed on the area by using the visual analysis and public survey methods. Ulus Park that has a big importance for people living in Istanbul with its view, over landscape and closed sitting area overlooking to the Bosporus is selected as the area to examine. The study of the thesis performed in the direction of the target state constitutes of four sections. In the first section, details on the goal, coverage and method of the study performed are given. The conceptual explanations are made in connection with the subject of the lighting and the description on the lighting, the sources of the artificial light, the quantity and quality of the light, the classification of the lighting devices, internal lighting and external lighting are mentioned under the second section. In the third section, how to make the parks be lightened in a sufficient and correct way. Besides this, the subjects of the lighting technique to ensure an interpretation which differs from the daylight to the landscape of the park brought and lighting of the landscape elements and spaces taken parts inside the park are examined. In the fourth section, the target of the research, the method used in the research, the coverage of the research, the location of Ulus Park selected in the direction of the goal on the research, its importance for Istanbul and the neighborhood and the current condition of the park are explained. Also, the visual analysis and a general evaluation of the result obtained from the public survey are stated. In the final section, the results taken from the researches performed and recommendations are stated. It is emphasized that besides, a well-planned design provides security and visual comfort, it is also important to make the parks to have an attractive and striking condition. Furthermore, the results of the visual analysis xand surveys made on the lighting design of Ulus Park selected as the study area are commented and suggestions are made to assist the pretreatment on the existing lighting design of the park in a way to ensure the more effective use of the park are stated. XI