Kadınların, aşırı doğurganlığın ana-çocuk sağlığına getireceği sorunlara ilişkin bilgi düzeyleri
  1. Tez No: 16673
  2. Yazar: MİNE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. SUAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
V. OZBT Araştırma, dört ve daha fazla çocuğu olan kadınların aşırı doğurganlığın ana-çocuk sağlığına getireceği sorunlara ilişkin bilgilerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Eskişehir iline bağlı Zafer mahallesinde dört ve daha fazla çocuğu olan 100 kadın alınmıştır. Veri toplama aracı olarak etke verilen anket formu kullanılmıştır. Anket formunda kişiye özgü genel bilgiler ile aşırı doğurganlığın ana-çocuk sağlığına getireceği sorunlara ilişkin bilgileri saptamaya yönelik sorular bulunmaktadır. Anket formu araştırmacı tarafından kadınlarla tek tek görüşme yapılarak doldurulmuştur. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından elde kodlanmış ve değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede yüzdelik hesapları, Ki kare testi ve Fişher testi kullanılmıştır. 73Değerlendirme sonucunda kadınların %54 ünün 35-44 ve üstü yaş grubunda olduğu, %77 sinin 15-19 yaş grubunda evlendiği, %37 sinin 8 ve daha fazla gebelik sayısı olduğu %68 inin 1 ve daha fazla çocuğunun öldüğü, %62 sinin doğum aralığının iki yıldan az olduğu %48 inin en az bir tane isteyerek düşüğü olduğu, %43 unun en az bir kere kürtaj yaptırdığı ve araştırma kapsamına alınan bütün kadınların başka çocuk istemedikleri halde sadece %47.2'sinin etkin bir aile planlaması yöntemi kullandığı saptanmıştır. Araştırmada kadınların büyük çoğunluğunun sık, fazla, erken ve ileri yaştaki gebeliklerin anne ve çocuk sağlığına getireceği sorunlara ilişkin yeterli bilgiye sahip olmadıkları saptanmıştır. Kadınların %60 inin sağlıklı gebelik yaşını, %63 ü kürtajın kadın sağlığına etkilerini bilmediği ve kadınların %79 u iki gebelik arasında en az iki yıl olması gerektiğini bildiği halde yalnızca %38 inin doğum aralığının iki yıl ve daha fazla olduğu saptanmıştır. 74Genel olarak aşırı doğurganlığın ana-çocuk sağlığına getireceği sorunlara ilişkin konularda kadınların aldıkları ortalama bilgi puanı 100 üzerinden 19 dur. Kadının ve eşinin eğitim düzeyi arttıkça bilgi puanında artış olduğu, yaş, aylık gelir ve doğurganlık özelliklerinin bilgi puanı üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is conducted as definary with the purpose of determining information about the problems an mother and child health that are caused by the high fertility of women who have 4 or more children. The scope of the study is 100 women who have 4 or more children and who live in Zafer district of the proinoe Eskişehir. The questionnaires which are enclosed are used in data collection. In the questionnaires, there are questions which are prepared with the purpose of collecting personal information in generalas well as about the problems high fertility might cause in mother and child health. The questionnaires are filled by the rescrcher due to the responses of the women who are interciewed one by one. The collected data is coded and evaluated by the researcher in hand. For statistical evaluatino, percentage calculations, qhi-square test and Fisher test are used. 76According to the results of evaluatino, it is found that 54% of the women are in the age group 35-44 or more; age at first mariage is in the age group 15-19 for 77%; 37% have 8 or more pregnancies; 68% have 1 or more oeceased children, 62% birth intervals less than 2 years; 48% have at least one induced abortion; 43% have a D8C at least once and although all the women included in the study do not desire more children, only 47.2% use an effective contraceptive method. Another important outcome is that most of the women included in the study do not have enough knowledge about the problems which may arise due to frequent or too much deliveris or pregnancies in early or late ages. It is also observed that 60% of the women do not know the desired ages for healthy pregnancies, while 63% have no idea about the effects of D8C in a woman's health. It is also seen that although 79% of the women know that the birth interval should be at least two years, only 38% have birth intervals of 2 or more years. 77In general, for subjects related to the problems in mother and child health due to high fertility, the average knowledge grade of the women is 19 out of 100. It is also observed that as the education level of the women and their husands increase, the knowledge grades also increase; while age, monthly income and fertility characterics have no effect on knowledge grades. 78