Antakya'da yaşayan ailelerin dayanıklı tüketim mallarını satın alma ve kullanımlarına ilişkin davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 16672
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
64 7. ÖZET Antakya'da yapılan bu araştırma, farklı iş-meslek durumundaki ailelerin dayanıklı tüketim mallarını satın alma ve kullanımları sırasındaki tercih ve davranışlarını incelemek ve bunlara etki eden faktörleri belirlemek amacı ile planlanmıştır. Araştırma, Antakya'da yaşayan farklı iş-meslek grubunda olan N=180 aile üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak kadınlar ile yüz yüze yapılan mülakatlar sonunda topl anmıştır. Araştırma kapsamına alınan ailelerde eşlerden kadınların % 30.0'U en fazla ilk, % 35.0'i orta, % 35.0'i yüksek Öğrenim erkeklerin % 23.3'ü en fazla ilk, % 32.6'i orta ve % 43.9'ü yüksek öğrenim düzeyindedir. Ücretli ailelerde gerek kadın gerekse erkeklerin yarısı (% 50.0) yüksek öğrenim, işverenlerde erkeklerin % 60.0'ı yüksek kadınların % 55.0 orta, kendi hesabına çalışanlarda ise kadınların % 66.7'si, erkeklerin % 53.3'ü en fazla ilk öğrenim düzeyindedir. Ailelerin % 25.0'ı 1-5 yıl, % 20.0'sı 6-10 yıl ve % 55.0'ı 11 yıl ve daha uzun süreden beri evlidir. Ailelerin en fazla sahip oldukları araç buzdolabı(% 95.6) dır, bunu yatak odası takımı(% 95.0), renkli televizyon (% 87.8), misafir odası takımı(% 83.3), yemek odası takımı (.% 73.9), ocaklı fırın(% 79.4), elektrikli fırın(% 63.3), müzik seti(% 56.1) ve otomatik çamaşır makinası(% 55.0) iz1 emektedir. Ailelerin evlilik süresi arttıkça gerek dayanıklı tüketim mallarına sahip olanların sayısı gerekse sahip olunan dayanıklı tüketim mallarının çeşidinin arttığı görülmüştür (P< 0.05).85 Ailelerde; bütün malları bir defa satın alanların oranı yüksektir. Ancak ocak (.% 91.6), çamaşır makinası (.% 93.1), bulaşık makinası (% 92.2), siyah beyaz TV (% 93.7) ve müzik setini (.% 92.1) bir defa alanların oranı diğer malları bir defa alanların oranından yüksektir. işveren ailelerde; buzdolabı (% 35.0), renkli TV. (% 38.3) ve ocaklı fırın (% 45.0) hariç, her üç meslek grubundakilerin yarısından fazlasının sahip oldukları malları bir defa satın alanların oranı yüksektir. Ancak ücretli ve kendi Hesabına çalışan ailelerde sahip oldukları malları (Bulaşık makinası hariç (% 90.0) 1 defa satın alanların oranı işverenlerden daha yüksektir. Bu farklılık buzdo labı, ocaklı fırın, elektrikli fırın otomatik çamaşır makinası, renkli televizyon, yemek ve yatak odası takımı için isatatist ikse1 yöndende önemli bulunmuştur. (P0.05) Ailelerde; ocak (% 49.4), ocaklı fırın (% 48.9), elektrikli fırın (.% 55.3), çamaşır makinası (.% 64.4), otomatik çamaşır makinası (.% 54.6), bulaşık makinası(% 62.5),86 İhtiyacına kadın, siyah/beyaz televizyon (% 47.9), video ('/. 44.1) ve müzik setine (% 40.6) erkek; buzdolabı (X 55.2), renkli TV. (X 50.6) yemek odası takımı (X 67.7), misafir odası takımı (X 69.3) ve yatak odası takımına (X 76.0) eşler birlikte karar vermektedir. Ailelerin çoğu dayanıl ı tüketim mallarını satın almadan önce piyasa araştırması yapmaktadır.. Ailelerin sahip odukları dayanıklı tüketim mallarının seçiminde etkili olan faktör; buzdolabı (% 35.5), ocak (% 29.0), ocaklı fırın ( %34.3), elektrikli fırın ( % 34.2), çamaşır makinası ( %35.6) ve otomatik çamaşır makinasında (% 33.3)“kullananların tavsiyesi”, bulaşık makinası (%36.0), video (% 32.1) ve mtlzik setinde (% 34.7)“Marka”S/B TV. 'da (% 33.3)“Fiyat”yemek odası takakımı(% 39.1), misafir odası takımı(% 36.7) ve yatak odası takımında ( %31.0)“Kişisel beğeni”dir. Ailelerde; ocak (% 53.0), ocaklı fırın (% 48.3), elektrikli fırının ( %49.1), çamaşır makinası ( %58.6), otomatik çamaşır makinasının ( % 43.4) ve bulaşık makinasmın (% 45.3)piyasadan seçimini kadın, S/B TV. (% 23.0), renkli TV. ( %28.5), video (% 29.8) ve müzik setini (%26.7) erkek, yemek odası takımı ( % 67.0), misafir odası takımı (% 71.3), ve yatak odası takımını (% 74.3) eşler birlikte yapmışlardır. Her Uç meslek grubundaki ailelerde, ocak (Ucr: % 61.3, işv: % 50.0, ken.hes.çal. % 47.8) ocaklı fır.(% 46.2, İşv: %51.7, ken.hes.çal: % 43.3), ve çamaşır makinesi (Ucr: % 62.9, İşv: %43.5, Ken.hes.çal: % 65.5) kadın, mUzik setini (Ucr: % 50.0, tşv: %52-0, Ken.hes.çal: % 52.3), renkli Tv'nin (Ucr: % 59.3, İşv: % 68.3, Ken.hes.çal: % 51.3) ve siyah/beyaz Tv'nin seçiminde (Ucr:% 80.0, lşv: %50.0, Ken. hes. ça 1 :%42. 3) erkek, buzdolabı (Ucr: %49.2, tşv: % 36.7, Ken.hes.çal: % 47.2), yemek odası takımı(Ucr: % ti. Of İşv: %71.7, Ken.hes.çal % 66.7) misafir odası takımı (Ucr: %70.9, İşv: 71.7, Ken.hes.çal: % 71.4), ve yatak odası takımını (Ucr: % 71.9, İşv: % 75.0, Ken.hes.çal: % 79.6) eş lerbir 1 lkte seçmişlerdir. Ailelerin Dayanıklı tüketim mallarının piyasada seçimini yapan kişi ile iş-meslek durumu arasındaki bu87 ilişki buzdolabı, renkli televizyon (P0.05) bulunmuştur. Ailelerde dayanıklı tüketim mallarının satın alınmasında erkeğin etkin olduğu bulunmuştur. Ailelerin çoğunluğunun sahip oldukları mallarla ilgili problemle karşılaşmadıklar^ belirlenmiştir. (P>0.05) Ailelerin büyük çoğunluğu sahip oldukları mallardan memnun kalmaktadır. Araştırma kapsamına giren ailelerin % 33.3'ünün gelecekte ikinci kez satın almayı düşündükleri herhangi bir dayanıklı tüketim malının olmadığı, % 20.6'sının buzdolabını, % 16.1'inin ise renkli TV.'nu ikinci kez satın almak istedikleri bulunmuştur. Araştırma kapsamına giren ailelerin % 18.9'unun gelecekte ilk kez satın almayı düşündükleri herhangi bir dayanıklı tüketim malı olmadığı % 1Ü8' inin bulaşık Makinası % 12.2'sinin Video %16.8'inin“diğer”kapsamına giren Klima, derin dondurucu vb. malları satın almak istedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
88 7. SUMMARY This research, which was accomplished in Antakya, was planned with the purpose to di f f erentiane between the behaviours and preferences of families buying and using durable goods. The research comprised 180 families with different professions in Antakya. m The public opinions of ladies were collected after face-to-face inguiries relying on the research from sheets. Among the families questioned, the wives had % 30 of primary school education, % 35 of middle school and % 35 of college education. The % 23.3 of men had primary school education, % 32.8 of them were from the middle school, and % 43.9 of them and college education. Among the wage-earner families were both ladies and men % 50.0 from the higher education, % 60.0 of the male employers and % 52.4 of women from the middle education, the private-enterprise women were % 66.7 and % 53.3 of men were educated only in the primary school. The % 25.0 of the families were married 1-5 years, % 20.0 of them 6-10 years and % 55.0 of them 11 years and 1 onger. Refrigerator was the device the most families used (% 95.6), bedroom set (% 95.0), colour television (% 87.8), guest-room set % 83.3, dining-room set % 73.9, oven % 79.4, electrical oven % 63.3, musicset % 56.1 and automatical washing machine % 55.0. It has been found out that the longer time the couples were married, the more durable goods and different sorts of them were deployed and utilized by them. In the families, the proportion of the persons, buying all the goods for once are high. But the proportion of the ones, who buy oven (.% 91.6), washing machines (X 93.1), black/white Tv. (.% 93.7) and music set for once, are higher than ares who buy the other good for once. Among the employer families; except refrigerator (35.0 %), colour Tv. (38.2 %) and oven with furnace (45.0 %) the proportion of the persons in every three profession groups, who buy the goods more than half of they have for once, are89 high. But in the wage-earner and entrepreneur families, who buy the goods they have for once, except dish washing machine the proportion is higher than the enterpreneur families. The difference has become important statistlcial for refrigerator oven with furnace, electrical oven, outomatic washing machine, colour Tv., meal and bedroom furniture. The frequency usage of the durable goods change according to the goods. »In most families while refrigerator (94.2 X), colour tv. (94.9 X), outomatic washing machine (90.9 X), furnace (85.5 X) are always in usage, video(69. OX), meal set (72.2 X) and quest room set (62.0 X) take the first ader in usafe rarely. Among the goods used rarely, in the entrepreneur families (69.2 X) and wage earner families (94.8 X) video but in employer families meal set take the first order. The connection; between the frequency usage of durable goods an occupation of the families, olso for statistical relation has been found unimportant at the furnace part of the oven with furnace, black white Tv., video for the other goods. In the families, the wives decide alone to need of furnace (49.4 X), oven with furnace (48.9 X), electricial oven (55.3 X), washing machine (64.4 X), automatic washing machine (54.6 X) dishwasher (62.5 X) the husbands decide alone to need of black/white Tv (47.9 X), video (44.1 X), and music set (40.6 X), the pairs decide together to need of refrigirator (55.2 X), colour Tv (50.6 X), meal set (67.7 X), quest room set (69.3 X), bedroom set (76.6 %). Most of the families make market research before buying durable goods. The most important factors in selecting of durable goods are advices of users for refrigirator (35.6 X), furnace (29.6 X), electrical oven (34.3 X), oven by electricity (34.2), washing machine (35.6 X) and automatic washing machine (33.3 X), brands for dishwashers (36.6 X), video (32.1 X), music set (34.7 X> ; price for black/white Tv (33.3 X); personal prefer for meal set (39.1 X), guestroom set (36.7 X), bedroom set (31.6 X). In the families, the wives to the selection of furnace (53.6 X), oven with furnace (48.3 X), e lectr icial oven(49.1X), washing machine (58.6 X), automatic washing machine (43.4 X),90 and dishwasher (45.3 X), the husbands do the selection of black/white Tv (23.0 X), colour Tv (28.5 X), video (29.8 X> and music set (26.7 X), the pairs together do the selection of meal set (67.0 X), guestroom set (71.3 X) and bedroom set (74.3 X). !n every three profession groups, the wives do the selection of furnace ( wageearners: 61.3 X, employers 50.0 X, entrepreneurs: 47.8 X), oven with furnace (Wage earners: 46.2 X, employers: 51.7 X, entrepreneurs: 43.3 X), and washing machine (Wage earners : 62.9 X, employers: 43.5 X, entrepreneurs: 65.5 X); the husbands do the selection of music set (Wage earners: 50.6 X, employers: 51.9 X, entrepreneurs: 52.3 X) colour Tv (Wage earners: 59.3 X, employers: 68.3 X, entrepreneurs : 51.3 X) and black/white Tv (Wage earners: 80.0 X, employers: 50.0 X, entrepreneurs : 42. 3X) the pairs together do the selection refrigirator (Wage- earners:49.2 X, employers: 36.7 X, entrepreneurs: 47.2 X), meal set (Wage-earners: 30.8 X, employers: 71.7 X, entrepreneurs: 66.7 X), guestroom (Wage earners: 70.