Gama transmisyon tekniği ile Cs-137 ve Co-60 gama kaynağı kullanılarak farklı metaller için yoğunluk tayini
Density measurement for different metals by using Cs-137 and Co-60 gamma source with gamma transmission technique
- Tez No: 166751
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GAMA TRANSMİSYON TEKNİĞİ İLE Cs-137 ve Co-60 GAMA KAYNAĞI KULLANILARAK FARKLI METALLER İÇİN YOĞUNLUK TAYİNİ ÖZET Bu Yüksek Lisans Tez Çalışmasında Gama Transmisyon Tekniği ile Cs-137 gama radyoizotop kaynağı ve Co-60 gama radyoizotop kaynağı kullanılarak endüstride sıkça kullanılan farklı metaller için yoğunluk tayini yapılmasına ilişkin deneysel bir inceleme amaçlanmıştır. Birden fazla radyoizotop kaynak kullanılarak, deneylerin geniş bir spektrumda yapılması ve mukayese edilebilir olması amaçlanmıştır. Radyoizotop kaynak seçiminde; yarı ömür, enerji seviyesi ve madde ile etkileşim gibi özellikler dikkate alınmıştır. Transmisyon tekniğine ilişkin deney düzeneği hazırlanıp, ölçümler yapılmıştır. Kaydedilen deney sonuçlarına göre, farklı metaller için yoğunluk tayini gerçeklenmiştir. Yapılan irdeleme sonucunda, gama transmisyon tekniği ile tayin edilen yoğunluk değerleri ile, verilen yoğunluk değerleri arasında kabul edilebilir mertebede fark olduğu tespit edilmiştir. Bu da, gama transmisyon tekniği kullanılarak yoğunluk tayini yapılabileceğini ve de sonuçların güvenilirliğini göstermektedir. Öz olarak, ifade etmek gerekirse; bu Yüksek Lisans Tezi ile, gama transmisyon tekniği ile Cs-137 ve Co-60 gama radyoizotop kaynakları kullanılarak yoğunluk tayini yapılmış ve uygulamaya yönelik bir çalışma gerçeklenmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
DENSITY MEASUREMENT FOR DIFFERENT METALS BY USING Cs-137 and Co-60 GAMMA SOURCE WITH GAMMA TRANSMISSION TECHNIQUE SUMMARY The purpose of this experimental study is an analysis of density measurement of different metals with the gamma transmission technique using of Cs-137 and also Co-60 as radioisotope sources. There are two radioisotope sources which used in laboratory to have the large spectrums and comparable results. Preferred radioisotopes sources were suitable for gamma transmission technique as well as, half-life, energy level and penetration to material. Experimental settings were located and count results were noted. Regarding these results; density measurements were completed for different metals. Finally; the differences, between the significated density values of density measurement with gamma transmission technique and given density values, are acceptable level. This result confirms that, density measurement could be done with gamma transmission technique and the results of measurement are reliable. As a result; in this experimental study, the density measurement was obsorved by usingCs-137 and Co-60 gamma radioisotope sources succesfully, so a research was completed for using in industrial application. Xlll