Pentaeritritol monoasetallerinin yükseltgenme reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation the oxidation reaction of pentaeritritol monoacetals
  1. Tez No: 166758
  2. Yazar: GÜNAY ONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SİRKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
PENTAERITRITOL MONOASETALLERININ YUKSELTGENME REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ ÖZET İlaç aktif madde sentezinde ve polimer kimyasında çoklu başlatıcı olarak önemli bir yer tutan dimetilol dikarbonil bileşikleri sentezi, farmosetik, phyto-farmosotik, esans ve vernik gibi endüstrilerde de oldukça yaygın uygulama alanları bulduğundan büyük önem taşımaktadır. Literatürde yapılan incelemeler sonucunda dimetilol dikarbonil bileşiklerin sentezinin çok basamaklı sentezler sonunda gerçekleştiği ve bu reaksiyon proseslerinin uygulamada üretilmelerinde zorluklarla karşılaşıldığı görülmektedir. Yukarıda belirtilen nedenlerle dimetilol dikarbonil bileşiklerinden olan 2,2-Bis- hidroksimetil-malonaldehit ve 2,2-Bis-hidroksimetil-malonik asit bileşikleri ilk kez direkt ılımlı ve normal yükseltgenme metodlan ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, pentaeritritorün monoasetallerinin 1) Pridinyum dikromat, 2) Swern yükseltgenmesi, 3) TEMPO/ NaOCI reaktifleri ve 4) Oppenaur yükseltgenmesi ile yükseltgenmeleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak pentaeritritol monoasetallerinin elde edilebilmesi için siklohegzanon ve benzaldehit ile DMF/ Benzen içerisinde reaksiyonu gerçekleştirildi. p-TSA/ DMF-Benzene 115°C,48saat VUOH t\^ p-TSA/ DMF-Benzene 115°C,24saat H O Yapılan ilk yükseltgenme çalışması, pentaeritritolün siklohegzanonla elde edilen monoasetali l,5-Dioksa-spiro[5,5]undekande-3,3-dimetanorin DMF içerisinde pridinyum dikromat ile reaksiyona sokulmasıyla gerçekleştirildi. Yükseltgenme sonucu, yan ürün olarak oluşan primer alkol gruplarının aşağıda gösterilen yükseltgenme ürünlerinin yam sura pentaeritritol siklohegzanon diasetal yapısının oluştuğu gözlendi. OH OH PDC DMF, 16 saat l,5-Dioksa-spiro[5,5]undekande-3,3-dimetano] ile yapılan ikinci yükseltgenme denemesi, trietilamin varlığında oksail klorür ile gerçekleştirildi. Bu yükseltgenme sonucunda da aynı diasetal yapının elde edildiği görüldü. vııı1)DMS0/ (C0C1)2? Pentaeritritol ve siklohegzanon monoasetaliyle yapılan üçüncü yükseltgenme denemesi TEMPO/ NaOCİ reaktifi ile gerçekleştirildi ve bu deneme sonucunda da reaksiyonda çıkış bileşiği ile birlikte aynı monoasetal yapının elde edildiği gözlendi. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda pentaeritritolün siklohegzanon ve benzaldehit asetalleri TEMPO/ NaOCİ ile birlikte reaksiyona sokuldu ve reaksiyon sonucunda her iki yapının da diasetdlerinin elde edildiği gözlendi. pv /OH \ / Ov /OH O' NOH H O' NOH Ov /Q \^-4 TEMPO/ NaOCİ \ / / \ H O' NO H Asidik ortamda gerçekleştirilen bu yükseltgenmelerde elde edilen sonuçlardan sonra son olarak aynı asetalin bazik ortamda, potasyum tersiyer bütoksit ve benzofenon ile Oppenauer Yükseltgenmesi gerçekleştirildi. Bu yükseltgenme sonucunda da benzhidrol bileşiğiyle birlikte aynı diasetal yapıya rastlandığı gözlendi. ıx
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION THE OXIDATION REACTION OF PENTAERITRITOL MONOACETALS SUMMARY Synthesis of dimethilol dicarbonil compounds has great importance that is used in pharmaceuticaly active compounds and polimer chemistry as multiple initiator and they also find wide spread application in pharmaceutical, phytopharmaceutical, fragrance, and lacquer industry. Examination of literature reveal that sythesis of dimethilol dicarbonil compounds have multiple-step synthesis and have seen that they have difficulty in application of reaction processes. For that reasons, the dimetilol dicarbonyl compounds 2,2-Bis-hydroxymethyl- malonealdehyde and 2,2-bis-hydroxymethyl-malonic acid have tried to be syhthesized in mild conditions and oxidated by well-known oxidation methods for the first time. In this study, monoacetals of pentaeritritol were oxidized by Pridinium dichromate, Swern Oxidation, TEMPO/ NaOCl reactives and Oppenauer Oxidation. First, to synthesize the monoacetals of pentaeritritol, cyclohexanone and benzaldehyde react with pentaeritritol in DMF/ Benzene. P-TSA7 DMF-Benzene 115°C,48saat Xp-TSA/ DMF-Benzene 115°C,24saat H O The first oxidation study were made with pridinyum dichromat and 1,5-Dioksa- spiro[5,5]imdekande-3,3-dimethanol which is the monoacetal of pentaeritritol and cycloxanone in DMF. At the end of the reaction, the diacetal of pentaeritritol and cyclohexanone were obtained. Besides, the oxidation products of primer alcohol were obtained as side products. The second oxidation was made with l,5-Dioksa-spiro[5,5]undekande-3,3- dimetanol in the presence of triethilamine by oxalyl chloride. At the and of this oxidation reaction, the same diacetal compound were obtained. l)DMSO/ (COCl)2>- 2)TEA XIThe next oxidation reaction was made with TEMPO/ NaOCl reactives with pentaeritritol and cyclohexanone monoacetal and at the end of this reaction starting monoasetal compound and the same diacetal compound obtained. By this results that obtained from the reactions; the monoacetals of pentaeritritol with cyclohexanone and benzaldehyde react with TEMPO/ NaOCl. At the and of the reaction the diacetal products of the starting materials were obtained. O' ^OH H O' ^OH TEMPO/ NaOCl H O- -O H After this reactions which was made in acidic conditions; the same pentaeritritol cyclohexanone monoacetal react with potassium tertier butoxide and benzophenone by Oppenauer Oxidation in basic conditions. At the and of this reaction, benzhidrol and the same diacetal compound were obtained. xn