Improvement of physical and mechanical properties of styrenated alkyd resins by acrylonitrile
Stirene alkidin fiziksel ve mekanik özelliklerinin akrilonitril ile arttırılması
- Tez No: 23534
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz ST! RENE ALKİDİN FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN AKRİLONİTRİL İLE ARTTIRILMASI MI RMI NACHI, Fahimeh Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Güngör gündüz» Prof. Dr. Yardımcı Tez Yöneticisi: Lemi Türker, Prof. Dr. Temmuz, 1992, 74 sayfa Bu çalışmada değişik derişimlerdeki akrilonitrilin sürenle birlikte kullandığında alkit reçinelerinin özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Alkit reçinesi pentaeri tritol, fitalik anhidrit, maleik anhidrit, ayçiçeği ve keten yağı karışımı kullanarak hazırlanmıştır. Deneylerde iki monomer katılım oranı C“ monomer”:“monomer + reçine”oranı olarak} kullanılmış ve bu oranlar %4S ve %5S olarak alınmıştır. Akrilonitril derişimi ise %0 ve ?£L5 arasında değiştirilmiştir. Monomer katılım oranının %5S olduğu alkitte en yüksek sertlik ve çözücülere karşı en iyi dayanım %10 akrilonitriliçeren alkitte olmuştur. Monomer katılımının %4S olduğu alkitte ise en yüksek sertlik %5. 6 akrilonitril derişiminde elde edilmiştir. Çözücülere karşı en yüksek dayanım da 125 dakika olarak %15 akrilonitril içeren alkitte olmuştur. Monomer katılımın %45 ten %55 e arttırılması çarpma dayanımını ve reçinenin esnekliğini azaltmıştır. Çarpma dayanımı 0.015 kg. m den C%45 içinD 0.01O kg. m ye C&S5 için!) düşmüştür. Reçinelerin kuruma zamanları 5 dakikadan az bulunmuştur. Akriloni trilin eklenmesi çok belirgin olmasa bile kurutma zamanını azaltıcı yöndedir. Reçineler çok üstün yapışma, su direnci ve parlaklık özellikleri göstermiştir. Anahtar kelimeler : Alkit reçinesi, süre n, sertlik, akrilory.tril, vinil katılımı, çarpma dayanımı. Bilim kodu : 603. 03. OS vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPROVEMENT OF PHYSICAL AND HECHANICAL PROPERTIES OF STYRENATED ALKYD RESINS BY ACRYLONITRILE MIRMÎNACHI» Fahimeh M.S. in Chemical Engineering Supervisors Güngör Gündüz» Prof. Dr. Co-supervisor: Lemi Türker, Prof. Dr. July, 1992, 74 pages In the present work, the effect of various concentrations of acrylonitrile in combination with styrene on the properties of alkyd resins were studied. Alkyd was produced by using pentaerythritol, phthaîic and maleic anhydride, and a miKture of sunflower and linseed oils. Two different modification levels (weight of“monomer”to“monomer + alkyd”ratio) were selected as 45 7. and 55 7. and the concentration of acrylonitrile was changed between O to 15 7.. The alkyd with 55 % modification level showed the maximum hardness and the best mineral spirit resistance at 10 7. acrylonitrile. For the alkyd at 45 7. modification iiilevel, the maximum hardness was achieved at 5.6% aery Ion i tri 1 e. However, the maximum mineral spirit resistance which is 125 minutes is observed at 15% acrylonitri le. An increase of vinyl monomer composition from 45% to 55% reduces the impact and flexibility of resin. Impact strength is lowered from 0.015 kg. m for 45% to 0.010 kg. m for 55% modification level. Drying time of resins Nere found to be less than 5 minutes. The addition of acrylonitrile though not significant decreases the drying time. All resins showed excellent adhesion, water resistance and gloss retention properties. Key words : Alkyd resin, styrene, acrylonitrile, vinyl modification, hardness, impact strength, drying time. Scientific Codes 603. 03. 05 iv