Susturucuların akustik performanslarının incelenmesi
Investigation of the acoustic attenuation performance of mufflers
- Tez No: 166761
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK EROL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
SUSTURUCULARIN AKUSTİK PERFORMANSLARININ İNCELENMESİ ÖZET Egzoz gürültüsü, şehir hayatında gürültü kirliliğine neden olan bileşenlerden en önemlisidir. Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeler, rekabet ortamının sürekli olarak güçleşmesi ve her geçen gün artan araç sayısı, bu konuyu önemli bir araştırma ve/veya geliştirme alanı haline getirmiştir. Bu nedenle, tasarlanan her yeni motor, çevresel gürültü standartlarının da etkisi ile, araç üzerinde bulunan mevcut susturucunun yeniden tasarlanmasını zorunlu hale getirmektedir. Susturucu tasarımında yoğun olarak kullanılan yöntemler arasında analitik yöntemler, tasarımda anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışma, belirli tipteki susturucuların akustik performanslarının iki boyutlu analitik metot yardımıyla incelenmesini ve susturucuların akustik performanslarının deneysel yollarla belirlenmesinde kullanılan bir deney düzeneğinin tasarlanmasını içermektedir. Bu kapsamda Bölüm 1'de susturucular ve susturucu tasarımı hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Bölüm 2'de basit odalı silindirik bir susturucudan başlayarak, yutucu malzemeli uzatılmış silindirli iki odalı bir susturucuya kadar belirli tipteki susturucuların iki boyutlu analitik metot ile akustik performansları incelenmiştir. Bölüm 3, analitik olarak incelenen susturuculara ait ses iletim kaybı eğrilerini ve bu susturuculara ait muhtelif parametrelerin değişiminin ses iletim kaybı eğrilerine etkilerini içermektedir. Yine bu bölümde incelenen her bir susturucuya ait ses iletim kaybı eğrisi, sonlu elemanlar metodu ile analiz yapan, Msc. Actran akustik analiz programından elde edilen iletim kaybı eğrileri ile doğrulanmıştır. Bölüm 4' de susturucuların akustik performanslarının deneysel yollarla belirlenmesinde kullanılan deneysel yöntemler incelenmiş, tasarlanan deney düzeneği tanıtılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE ACOUSTIC ATTENUATION PERFORMANCE OF MUFFLERS SUMMARY Exhaust noise (of IC engines) is the main component of noise pollution in the urban environment. Due to the technological improvements in the automotive industry, ever increasing number of vehicles on the road and the ongoing challenges of the competition have made this topic an important area of research and development. Therefore, In accordance with the environmental noise standards, indispensably, with every new engine designed the muffler has to be redesigned. Among the intensively used techniques in muffler design stage, (2D) the analytical approaches play a key role. This study covers the observation of the acoustical performance of certain type of mufflers with the help of the 2D analytical approach, and the design of a measurement setup to be used to determine the acoustic attenuation performance of mufflers in an experimental way. A brief description of a muffler and muffler design has been given in Chapter one. Chapter two is about the investigation of acoustic attenuation performance of mufflers with a 2D analytical approach for certain type of mufflers, from a circular expansion muffler to two circular expansion chambers including fiber material and extended inlet/outlet tubes. In chapter three, numerical results are presented for each investigated muffler in the previous chapters. Effect of some parameters for each muffler type to sound transmission loss curve was also examined. Confirmation of transmission loss curves with the help of the analytical method was implemented with Msc. Actran acoustic analysis program as well. Chapter four observed experimental way to determine acoustic attenuation performance of mufflers, experimental setup was also presented.