Buzdolaplarında yeni bir uygulama 'kapı içi kapı' tasarımı
A new application for refrigerators 'door in door'
  1. Tez No: 166762
  2. Yazar: ONUR OZANSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
BUZDOLAPLARINDA YENİ BİR UYGULAMA“KAPI İÇİ KAPI”TASARIMI ÖZET Tüm beyaz eşya sektöründe olduğu gibi buzdolaplarında da hızlı bir yenilemeye ve geliştirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun nedenleri arasında buzdolabını oluşturan parçaların teknolojisindeki hızlı gelişme, malzeme bilimindeki ilerlemeler, üretim teknolojisinin kolaylaşması ve tüketici beklentilerinin artması sayılabilir. Tüketici hemen hemen her ekipmandan beklediği gibi buzdolabının da kullanıcı kolaylığına sahip, estetik, verimli ve ekonomik olmasını beklemektedir. Büyük bir rekabetin yaşandığı bu sektörde buzdolapları için yeni fikirlerin ortaya atılması ve yeni tasarımların yapılması kaçınılmazdır. Bu çalışmada; ülkemizde üretimine yeni başlanacak olan gardırop tipi buzdolaplarının, sorunlu parçalarından birisi olan kapı sisteminin geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tasarım aşamalarının tüm adımları kullanılmaya çalışılmış ve tüketicinin tüm isteklerinin optipmum düzeyde karşılanması amaçlanmıştır. Ancak en önemli parametrenin buzdolabının verimini arttırmak ya da verimini düşüren etmenlerin azaltılması olduğu düşünülmüştür. Gözlemler, gardırop tipi buzdolaplarının geniş iç hacimleri sebebiyle, kapının her açılıp kapanmasında, büyük enerji kayıplarına rastlandığını göstermektedir. Bu da verime olumsuz etki yapmaktadır. Bu nedenle buzdolabının içine, asıl kapı açılmadan, nasıl ulaşılacağı düşünülmüş ve“Kapı içi Kapı”sistemi kullanılarak sorunun üstesinden gelinmeye çalışılmıştır. Çalışmanın en başında, yeni bir tasarım yapmak için gerekli olan tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülmeye çalışılmış, tasarım aşamalarına karar verildikten sonra gerekli olan literatür ve patent araştırması tamamlanmıştır. Tasarım sırasında her türlü parçanın işlevine, malzemesine ve fonksiyonel detaylarına kadar karar verilmiş, tasarım sonunda ise gerekli olan mukavemet ve sonlu elemanlar analzi yapılmıştır. Ayrıca, gerekli olan plastik parçalara kalıp dolum analizleri yapılmıştır. En son olarak da tasarlanan sistemin bir prototipi üretilmiş ve sistemin düzgün çalışıp çalışmadığına bakılmıştır. Tasarım süreci içerisinde, sonradan karşılaşılabilecek olası sorunlardan kaçınmak için eşgüdüm mühendislik prensiplerinden faydalanmıştır. Sonuç olarak tüketicinin ihtiyaçlarım karşıladığı düşünülen bir kapı sistemi tasarlanmış ve prototipte sorunsuz işlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A NEW APPLICATION FOR REFRIGERATORS“DOOR IN DOOR”SUMMARY Like the whole home appliances sector, it is being needed a fast renewal and improvements for refrigerators. Some of these reasons are; fast growth of the technology of components that constitute the refrigerator, improvements in the material science, producting technology and increasing of the costumer demands, costemers demand the user friendly options, nice looking, efficeintcy and economy for the refrigerators as well as whole products. In this sector, that is lived a big rivalry, it is unavoided creating new ideas and making new designs. In this study it was made to improve the door system which is the one of the problem parts of the refrigerator that will be begun to produce first time in our country. In the study, it was tried to use all the design steps and all the demands of the consumers were tried to provide optimally. However, the most important parameter is the increasing the efficency. Investigations show that, the large amounts of energy looses occure at each of the opening/closing the door, that makes the negative effects on the efficiency. Therefore; it was thought that how it can be reached into the refrigerator without opening the main door. And the problem was tried to solve“Door in Door”system. At the begining of the study, all details was thought to make a new design. After the decide of the design steps, all the necessary literature and patent investigations were accomplished. During the design, functions, materials, and details of all the parts were thought and decided. At the end of the design, necessary finite element analysis were made. Also“Mold Flow”analysis were made to necessary plastic parts. At last, a prototype of the system were produced and checked against for errors. During the design process, cooperations of the other departments were provided continously to avoid possible productions problems. Finally, a door system has been designed to answer customers' demands. XI