Authentication in wireless sensor networks
Kablosuz duyarga ağlarında asıllama
- Tez No: 166766
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
KABLOSUZ DUYARGA AĞLARINDA ASDLLAMA ÖZET Düşük güç tüketimli duyargalardan oluşturulmuş kablosuz ağlar yakın gelecekte pek çok yerde kullanılır hale gelecektir. Hatta geliştirilecek olan uygulamaların birçoğu kablosuz duyarga ağlarım hedefleyecektir. Gerçekleştirilecek bu çalışmalardan askeri alandan sağlık ve çevre alanına kadar pek çok sahada faydalanılacaktır. Nano teknoloji, mikro elektronik ve mekanik sistemler, radyo haberleşmesi ve mikroişlemci dünyasındaki birçok gelişme de duyarga ağlarının yaygınlaşması sağlamış ve kullanılabilirliğini arttırmıştır. Kablosuz duyarga ağlarındaki duyargaların sayılarının çokluğu ve bu cihazların kısıtlı kaynaklar ile olabildiğince düşük güç tüketecek şekilde yönetilmesi gerekliliği bu ağlarda güvenli iletişim sağlamayı zorlaştırmaktadır. Genel güvenlik servislerinin (gizlilik, asıllama, bütünlük vs.) sağlanabilmesi için, yapılan çalışmalarda bu duyargaların kaynak kısıtlan büyük ölçüde göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan tez çalışmasında önerilmiş veya gerçekleştirilmiş kablosuz duyarga ağlan asıllama protokolleri incelenmiş ve ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Son olarak, tamamıyla gerçeklenmiş olan ilk kablosuz duyarga ağlan veri bağı katmam asıllama protokolü TinySec incelenmiştir. TinySec duyargalardaki kaynak kısıtlarına bağlı olarak TinyOS işletim sistemi üzerinde geliştirilmiş, birçok donanımla uyumlu çalışabilen bir protokoldür. TinySec alman mesajların asıllanabilmesi için mesajların sonuna kapalı anahtarla hesaplanan ve bir şifreleme algoritmasına dayanan mesaj asıllama kodu eklemektedir. Tez çalışmasında mesaj asıllama kodu hesaplanmasında kullanılan şifreleme algoritması ve altyapı değiştirilerek, performans karşılaştırılması yapılmıştır. RC5 ve Skipjack algoritmaları kullanılarak yapılan karşılaştırmalarda RC5 ile yapılan asıllamanın daha hızlı olduğu ve daha az güç tükettiği sonucuna varılmıştır. xıu
Özet (Çeviri)
AUTHENTICATION EV WIRELESS SENSOR NETWORKS SUMMARY Wireless networks of low-power sensing devices are going to be used in everywhere in the near future. These wireless sensor network applications will become a ubiquitous part of the computing landscape. Proposed applications of these networks range from health care to warfare. The emergence of low-power sensor networking has been propelled by the convergence of advances in several fields, including nano technology, Micro Electronic Mechanical Systems (MEMS), radio frequency communications, and microprocessors. The potentially unlimited size of a sensor network with thousands of nodes and the need to manage with limited resources and conserve energy as much as possible, on each single node as well as throughout the network, makes secure communication challenging. Nodes depend on each other for correct operation. Messages have to be transmitted over several hops, since direct communication between arbitrary nodes is impossible due to limited radio range. Nodes have little knowledge of other, distant nodes. The challenge for the information security community is to develop the common security services (confidentiality, integrity, etc.) for sensor networks in a manner that meets the very strict resource constraints of these devices. In this thesis, a broad range of on-going research efforts in authentication within the wireless sensor networks are described in detail. Finally, TinySec which is said to be the first fully-implemented link layer security architecture for wireless sensor networks is discussed which addresses sensors' resource constraints with a good design and which is also portable to a variety of hardware and radio platforms as it uses TinyOS. TinySec uses message authentication codes for authentication which are formed by secure hash functions and an encryption algorithm. In this thesis TinySec's underlying authentication and encryption mechanism is changed and compared by using two different encryption algorithms which are RC5 and Skipjack. It is seen that using RC5 for authentication within TinySec is slightly faster than using Skipjack and it consumes less power. xiv