Security in wireless sensor networks
Telsiz sensör ağlarda güvenlik
- Tez No: 175156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN, DR. ERDAL ÇAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ABSTRACT (TURKISH) TELSİZ SENSÖR A?LARINDA GÜVENLİK Anahtar Kelimeler : Telsiz Sensör Ağlan, Güvenlik, Sensör Savaşları, Spam Saldırıları, İstenmeyen Mesajlar, Karantina Bölgesi, Kimlik Denetimi, Pil Tüketimi. Bir sensör ağı, telsiz iletişim yapışım kullanan ve kendi kendine organize olabilen çok sayıda sensörün bir araya gelerek birlikte çalışmasıyla oluşur. Sensör ağlarının, esnek yapılan, kendi kendilerine organize olabilmeleri ve düşük maliyetleri nedeniyle, özellikle savaş alanlannda pekçok uygulama olanağı bulunmaktadır. Bazı muhtemel askeri uygulamalar: dost kuvvetlerin, donanımın ve mühimmatın takip ve kontrolü; savaş alanının gözlenmesi; düşman kuvvetlerinin ve arazinin keşfi; hedef tespiti; hasar tespiti; nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) taarruzunun tepiti ve keşfi. Güvenlik hususlan, özellikle düşman alanlarında kullanılan telsiz sensör ağlannda çok önemlidir. Eğer sensörlere ulaşılabilirse, sensörler düşman tarafından toplanabilir veya imha edilebilir. Eğer sensörler tehlikeli veya bir süreliğine ulaşılamayacak alanlara atılmışsa, bu sensör ağına düşman sensörler (anti-sensörler) atılabilir. Anti-sensörler sürekli sahte mesajlar üretebilirler. Bu sahte mesajlar, özellikle sink'e yakın sensörlerin enerjisinin tükenmesine ve gayri faal duruma geçmesine neden olurlar. Biz bu tür saldınlara spam saldmlan diyoruz. Bu tezde, spam saldınlara karşı bir çözüm önerdik ve bu çözümlerin performansını simülasyon kullanarak değerlendirdik. Anti-sensörlerin hareketli molduğu senaryosunu düşündük. Ayrıca şifreleme ve sürekli kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmadık. Çünkü sensörlerin hesaplama kapasiteleri, güçleri ve hafızaları kısıtlıdır. Bunun yerine, karantina bölgesi adım verdiğimiz bölgeler tanımladık. Anti-sensörün bulunduğu alan karantina bölgesine alınır. Karantina bölgesinde bulunan bütün sensörler belli bir süre sadece kimlik-doğrulaması yapılmış mesajlar gönderebilirler. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) SECURITY IN WIRELESS SENSOR NETWORKS Keywords : Wireless Sensor Networks, Security, Sensor Wars, Spam Attacks, Unsolicited Messages, Quarantine Region, Authentication, Battery Exhaustion. A sensor network is a collection of sheer number of sensor nodes that collaboratively work by using a multi-hop wireless communications architecture. Sensor networks have wide-range of applications especially in a battlefield because of their flexible, low cost, and self organizing features. Some feasible military applications are: monitoring friendly forces, equipment and ammunition; battle-field surveillance; reconnaissance of opposing forces and terrain; targeting; battle damage assessment; and nuclear, biological and chemical (NBC) attack detection and reconnaissance. Security issues are of the key issues especially in wireless sensor networks often deployed beyond the enemy lines. When they are reachable, they can be collected and/or destroyed by the enemy. If they are deployed in a hazardous region or a region not accessible for a time period, anti-nodes can be deployed inside the sensor network. Anti-nodes can generate frequent dummy messages. These dummy messages may cause nodes especially close to the sink fail quicker due to energy depletion. We name these types of attacks spam attacks. In this thesis, we explain our practical solutions for spam attacks and we also evaluate the performance of our schemes by simulation. We consider mobile anti-nodes scenarios. We also do not use encryption and continuousauthentications, because sensor nodes have limited computation, power and memory. Instead we determine the regions, named quarantine regions, that may hold suspicious nodes, and the nodes in those regions relay only the authenticated packets for a time period. VI