Mali tahlil ve istihbarat uzman programı
Financial analysis and information expert systems
- Tez No: 166767
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
MALI TAHLİL VE İSTİHBARAT UZMAN PROGRAMI ÖZET Bankalar ve Özel Finans Kurumlarında bir müşteriye kredi verilmesinden önce çeşitli analizler yapılmakta ve bu analizlerin neticesinde kredinin verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Bu işlemler Word, Excel gibi MS Office araçlarına dayalı yürütülmekte, bu da hem iş gücü hem de zaman kaybına neden olmaktadır. Ayrıca veriler bir veri tabanında tutulmadığı için geriye yönelik raporlama da yapılamamaktadır. Bu işlemi hem hızlandırmak hem de daha akıllı bir yapıya dönüştürmek için Mali Tahlil ve İstihbarat Uzman Programı yazılmıştır. Bu program, bilanço değerlerini okuyarak, müşterinin tanımlamasına izin verdiği formülleri bu değerler ile uygulayarak Oranlar Yolu ile Analiz metoduyla bir kredi puanı oluşturmakta ve böylece kredinin verilip verilmemesi hususunda Mali Tahlil Servisi'ndeki görevlilere yardımcı olmaktadır. Ayrıca kredi puanının yanında, müşteriye ait hem kendi bankasındaki geçmiş kredileri hakkında, hem de müşterinin diğer bankalardaki kredi bilgileri hakkında bilgi vererek kullanıcıya yardımcı olacak verileri oluşturmaktadır. Yapılan testlerde programın kullanıcılara büyük fayda sağladığı görülmüştür. Program esnek bir yapıya sahip olup, kullanıcının kredi oranının hesaplama mantığı değiştiği zaman bu programda herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek olmamaktadır. Programın geliştirilmesi esnasında kullanıcıların programı kolay kullanabilmeleri esas alınmış, sonuca ulaşmayı sağlayacak bilgilerin dışında gereksiz bilgi girişine izin verilmemiştir. Program, konusundaki mevcut yazılım eksiğini giderebilecek bir uygulamadır. Program geliştirilirken gerekli ön çalışmaların yapılmasının ardından sistem analizi yapılmış, ve hiçbir dış kütüphane kullanılmadan geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
FINANCIAL ANALYSIS AND INFORMATION EXPERT SYSTEM SUMMARY At banks and Special Finance Houses, some various analysis are performed before giving credits to any customer and according to the result of analysis it is decided to give or not to give the specified credit to the customer. These jobs and operations are implemented with MS Office programs such as Word and Excel and this condition results time and work power lost. Moreover, backward reporting can not be done because of not storing previous data in any database. Financial Analysis and Information Expert System is implemented in order to make these operations faster and convert it to more intelligent and professional structure. This program reads asset values, sets these values to users' own formulas finally results a credit point using Analysis with Ratios methods and by that way helps employees in Financial Analysis Service to decide to give the credit or not. This program also gives users important information about customers' previous credits in their bank or in other banks. It is seen after tests, this program gives important efficacy and help to the users. Program has a flexible structure so no changes in program's code require after logic of evaluating credit score changes. It was cared about program's being user-friendly while implementing program and getting unnecessary information from users is prevented. This project is capable for filling the lack of software applications in its subject. After requirement specification, system analysis is finished and no external library is used while implementing program XI