Düşük sıcaklıkta yapılan plazma nitrürleme işleminin 316L ostenitik paslanmaz çeliğinin malzeme özelliklerine etkisinin incelenmesi
Study on material properties of 316L austenitic stainless steel after low temperature plasma nitridation
  1. Tez No: 166773
  2. Yazar: MUSTAFA CEM İĞDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT TRABZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
DÜŞÜK SICAKLIKTA YAPILAN PLAZMA NİTRÜRLEME İŞLEMİNİN 316L OSTENİTİK PASLANMAZ ÇELİĞİNİN MALZEME ÖZELLİKLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Nitrürleme işlemleri yapılırken amaç, mükemmel korozyon dayanımına sahip 316L ostenitik paslanmaz çeliğin, bu özelliğini kaybetmeden, yüzeysel mekanik ve malzeme özelliklerini geliştirmekti. 400-500 C° arasında yapılan deneyler için, yüzey özelliklerini geliştirmek amacıyla kullanılan yöntemlerden biri olan, plazma nitrürleme seçildi. CrN oluşumunun korozyon dayanımını düşürdüğünden, ostenit yapısının azot ilgisinden yararlanarak CrN fazlan oluşmamış nitrürlemeler yapıldı. Bu çalışmada, 316L ostenitik paslanmaz çelik mazleme plazma nitrürleme yöntemi ile nitrürlendi. Nitrürleme sonrasında numunelerin çeşitli malzeme özelliklerindeki değişim incelendi. Nitrürlemeler farklı N2 - H2 gaz karışımında, çeşitli sıcaklık ve nitrürleme sürelerinde tekrarlandı. Nitrürleme işlemlerinin bir kısmında %10 N2 - %90 H2 gaz karışımı ve 450 C° sabit parametreler olarak alınıp 15, 30, 60, 120, 240 dakikalık nitrürleme süreleri ile deneyler gerçekleştirildi. Diğer nitrürleme işlemleri nitrürleme süresi 1 saat süre ile sınırlandırılarak %5, %10 ve %25 N2 içeren ortamlarda 400, 450 ve 500C°'lerde nitrürlemeler yapıldı. Nitrürleme sonrasında numunelere uygulanan testler ile sertlik, yüzey pürüzlülüğü, kafes sabiti ve elastiklik modülündeki değişimlerle nitrür kalınlığı ve faz oluşumları incelendi. Nitrürleme işlemleri sonucunda, malzemenin sertliğinde, yüzey pürüzlülüğünde, kafes sabitinde, elastiklik modülünde artış görüldü. 500 C° ve %25 azot içeren ortamda yapılan nitrürlemeler haricinde CrN oluşumuna rastlanmadı. Nitrür tabakasının sertliğinin nitrürleme sıcaklığı, nitrürleme süresi ve azot gazının oranına bağlı olarak değişmediği ve sabit bir değere sahip olduğu görüldü. Elastiklik modülündeki artış miktarının nitrürleme koşullarına göre değişmediği dikkat çekti. vııı
Özet (Çeviri)
STUDY ON MATERIAL PROPERTIES OF 316L AUSTENITIC STAINLESS STEEL AFTER LOW TEMPERATURE PLASMA NITRIDATION SUMMARY One of the main goals is increasing the mecanical and material properies on the surface of 316L austenitic stainless steel without deterioration of its excellent corosion properties. The plasma nitriding, which is a common surface processing method used to improve surface properties at temperatures between 400 - 500 °C, is one of the promising one. When CrN precipitation occurs, there is a deterioration of corrosion properties. Thus, there is a great interest of introducing nitrogen atom into lattice of 316L austenitic stainless steel so there is no precipitation of CrN. In this study, 316L austenitic stainless samples were plasma nitrided in different temperature, gas mixture and nitridation time. Some of nitridation experiments were performed at %10 N2 - %90 H2 gas mixture and 450 °C (low temperature) nitridation temperature with a duration of 15, 30, 60, 120 and 240 minutes separately. In other case, the nitridation process is on only one hour. Three different gas mixtures of %5, %10 and %25 N2 were used in the second case at 400, 450 and 500 C°. After nitridation, mechanical properties were examined by vickers and surface profilometer. Material properties were studied by x-ray diffraction. Surface hardness, roughness, modules of elasticity and lattice constant of austenite matrix are seen to be increased after the plasma nitriding. CrN forming is not seen except for nitriding condition with more than %25 nitrogen by volume and temperature higher than 450 C°. Hardness of nitrided layer is seen to be same in diffrent conditions if the substrate effect is eliminated. The change of modules of elasticity is same after different plasma nitriding conditions. IX