Beyoğlu-İstiklal caddesi ve yakın çevresinde kentsel yaşamın kesitler üzerinden okunması ve caddedeki kalabalık
The reading of urban life in the vincinity of Beyoğlu-İstiklal street with sections and the crowd of the street
- Tez No: 166775
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET BEYOĞLU-ISTIKLAL CADDESİ VE YAKIN ÇEVRESİNDE KENTSEL YAŞAMIN KESİTLER ÜZERİNDEN OKUNMASI VE CADDEDEKİ KALABALIK Bu tez, gündelik hayat pratiklerini ve kentsel yaşamı inceleyerek içinde bulunduğumuz durumu anlamak ve bu durumla ilgili sorulan açmaya ve cevaplamaya çalışmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma, metropolde kentsel alanların barındırdığı yaşamları, bu alanlardaki değişimleri, değişimlerin nedenlerini, kullanıcı-mekan ilişkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Homojenleşmeye doğru giden kentlerdeki gündelik hayatın tekdüzeliğine karşı duran ve kendi kentsel imgesel zenginliği ile varolan kent merkezlerindeki yaşam, incelenmeye çalışılmıştır. Metropolde ayrılmış ve yalıtılmış alanlar arasında toplanma mekanları alışveriş merkezleri haline gelmiş, kentliler birer tüketiciye dönüşmüştür. Kalabalıksızlaşan kentte kent merkezleri, karşıtlıkları içinde barındırarak, bu kentsel dönüşüm sürecine karşı duruşları ile varolmaktadırlar. Bu tezde, çalışma alanı olarak seçilen İstanbul metropolünün çekirdeği olan Beyoğlu- istiklal Caddesi'ni sokak ve sokaktaki insan üzerinden anlamaya çalışan bir araştırma yapılmıştır. Tezin odağını İstiklal Caddesi'ndeki kalabalık oluşturur, istiklal Caddesi'ne gelen insanların kim olduğu, niye buraya geldikleri ve nereye dağıldıkları sorularına cevap vermek için cadde boyunca kesitler alınmıştır. Taksim'den Tünel'e kadar caddeye dik alınan 60 kesit, buradaki kentsel yaşamın kesitleri olarak, iki farklı mekansal kullanıma odaklanılması gerektiğini göstermiştir: tüketim ve direnç. Tarihi kent merkezleri iki boyutlu bir imaj olarak algılanmakta ve temsil edilmektedir. Bu tezde, algı ve temsil ile ilişkili olarak, kentsel mekandaki ilişkileri kavrayabilmek için üç boyutlu bir kentsel alan incelemesi yapılması gerektiği düşünülmüştür. Kesitler alarak yapılan bu kentsel araştırma, çalışma alanının üçüncü boyutunu vermeyi amaçlamıştır. Kesitler, kesitlerin sayısal sonuçlan ve çalışma alanındaki gözlemler çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Bu kentsel incelemede, farklılıkları içinde barındıran istiklal Caddesi ve yakın çevresindeki toplumsal yapı ve kentsel dönüşüm, tarih, bellek ve yeni ekonomik değişimlerle ilişkilendirilerek incelenmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE READING OF URBAN LIFE IN THE VINCINITY OF BEYO?LU-İSTİKLAL STREET WITH SECTIONS AND THE CROWD OF THE STREET This thesis is prepared with the aim of understanding our situation and answering and opening questions about this situation while observing practice of everyday and urban life. This work aims to investigate metropolitan urban life, user-space relationship, change and the reasons of change in metropolitan areas. The life in city centers which is against the monotonous everyday life in cities and existing with its own urban imaginary richness is examined. Public space, between isolated and separated areas in metropolis, have become shopping centers and each one of city dwellers have transformed into consumers. Centers in the city which is evacuated in public domain, exists by resisting to the urban transformation process with containing the contradictions. In this study, Beyoğlu-İstiklal Street which is the core of İstanbul metropolis is selected as research area and Beyoğlu-İstiklal Street is investigated through street and the man in the street. This work focuses on the crowd of İstiklal Street. Sections through the street is perapared in order to answer the questions like“who is coming to İstiklal Street? why are they coming here? where are they dissolving into?”. 60 sections prepared perpendicular to street from Taksim to Tünel which became sections of the urban life in this place, have indicated that there are two different spatial uses which have to be focused on: consumption and resistance. Historical city centers have been perceived and represented as a two dimentional image. In this study it is assumed that in order to understand the relations in urban space, related with perception and represantation, a three dimensional reading had to be done. This urban investigation aims to give the third dimension of the working area, through sections. The method of this study consists of sections, numerical data taken from those sections and observing of the area. In this urban study, social structure and urban transformation in the vincinity of İstiklal Street keeping differences in its own is examined in relation with history, memory and new economical changes.