Ayakta bulunan sesamoid ve aksesuear kemikler
  1. Tez No: 16679
  2. Yazar: MEHTAP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN İLGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Sesamoidler, tendonlar içerisinde gömülü olarak bulunan yuvarlak ya da oval şekilli kemik ya da kıkırdak yapılardır. Aksesuar kemikler ise gelişim anomalisi sonucu, primer merkezden ayrılan sekonder bir ossifikasyon merkezinden gelişirler. Sesamoid ve aksesuar kemiklerin en sık görüldükleri yer ayaktır. Bu oluşumların yol açtığı hastalıklara da en sık olarak ayakta rastlan maktadır. Bu kemikler ayakta ağrılı kırıklar sonucu enfekte ve dislokalize olabilirler; ayrıca içinde bulundukları bağ dokusunda hastalık oluşturabilirler. Bunların yanısıra, ayak kemiği kırıkları ile karıştırılmalarından dolayı önem taşırlar. Buradan yola çıkılarak, sesamoid ve aksesuar kemiklerin ayakta bulunma sıklıklarını, farklılıklarını görebilmek ve önemleri çerçevesinde değerlendirebilmek amacı ile bu çalışma planlanmıştır. Sesamoid ve aksesuar kemikleri görebilmek ve değerlendirmek amacı ile 450 ayak filmi incelenmiştir. Bulgularımızdan bir kısmı bazı yazarların görüşleri ile çelişmekte idi. Bu yazarlar, ostibiale externum'un bulunduğu ayaklarda pes planus deformitesinin de bulunacağı görüşünde idi. Bizim bulgularımızda ise en fazla görülen aksesuar kemik os tibiale externum olduğu halde, bir ayak dışında j beraberinde pes planus'a rastlanmadı. Literatürde os intermetatarseum'un, hallux valgus deformitesi olan- 55 ayaklarda görüldüğünün belirtilmesine karşın, çalışmamızda bu deformitenin bulunduğu ayakların hiçbirinde os intermetatarseum'a rastlanmamış tır. Çalışmamızda radyografik olarak değerlendirmiş olduğumuz sesamoid ve aksesuar kemikler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için radyografik bulguların, bone-scan, CT-scan ve hatta MR teknikleri ile desteklenmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sesamoids are round or oval shaped structures which are found embedded in tendons. They may be osseous or cartilagineous. Accessory bones are developed from a secondary ossification center derived from the primary ossification center, as a result of a congenital anomalous condition. Sesamoid and accessory bones are most commonly found in the foot where they way cause certain diseases. As a result of fractures, they may be infected, or they may cause diseases in the surrounding connective tissue. These bones are of additional importance due to the fact that they may be confused with bone fractures. Regarding the above mentioned facts, this study was performed with the objectives of determining the frequency at which sesamoid and accessory bones are found in the foot, their morphological variations and also of evaluating these bones with regard to their orthopaedic significance. In this study 450 radiographs were used in order to identify and evaluate the sesamoid and accessory bones. It was found that some of our findings were inconsistent with those of several authors, who suggested that 'pes planus' would be present in patients who had an os tibial e in the foot. Although the os tibial e externum was the most commonly frequented accessory bone in our study, no accompanying pes planus was found with the exception of one foot.- 57 It was also cited in the literature that the os intermetatarseum would be present in patients with a hallux valgus deformity; however, we have not come across this bone in any of our films belonging to patients with this type of deformity. We conclude that the sesamoid and accessory bones which were observed radiographically in this study, require further investigation by aid of bone-scanning, CT-scanning and even MR techniques for a precise evaluation in relation to their orthopaedic significance.