Ossa sesamoidea'nın radyolojik olarak incelenmesi
Radiological examination of ossa sesamoidea
  1. Tez No: 518394
  2. Yazar: BETÜL TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İnsanlar günlük yaşamlarında çeşitli nedenlerle el ve ayak eklemleri ile parmaklarında travmalarla karşılaşmaktadırlar. El ve ayak travmalarında yanlış ve geciken teşhislerin önüne geçilmesi, doğru ve zamanında tedavinin uygulanabilmesi için el ve ayakta sesamoid kemiklerin varlığının göz önünde bulundurulması ve iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle çalışmamızda el ve ayakta bulunan sesamoid kemiklerin varlığının; yaş, cinsiyet ve bulundukları anatomik lokalizasyonlara göre görülme sıklığını radyolojik yöntemle retrospektif olarak incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.. Yöntem: Çalışmaya çeşitli nedenlerle hastaneye başvurup el veya ayak radyografisi çekilen 233(%44.6)' ü kadın(yaş ort.33,81±19,36), 289(%55,4)' u erkek(yaş ort. 31,21±18,32) 522 hasta dahil edilmiştir ve radyografileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 177' si erkek, 109'u kadın olmak üzere 286 hastanın el radyografisi değerlendirilirken; 112' si erkek 124'ü kadın olmak üzere 236 hastanın ayak radyografisi incelenmiştir. Değerlendirmede Dünya Sağlık Örgütü'nün ergenlik ile gençlik dönemi geçişi olarak belirlediği 17 yaş kriter olarak kullanılmıştır. Bütün hastalarda sesamoid kemik varlığı; cinsiyet, yaş grubu ve bulunduğu anatomik lokalizasyona göre karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda el ve ayak radyografileri değerlendirildiğinde cinsiyetler arasında sesamoid kemik görülme sıklığında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: People face traumas in their fingers with hand and foot joints for various reasons in their daily lives. In order to prevent false and delayed diagnosis of hand and foot trauma, the existence of sesamoid bones in hands and feet should be taken into consideration and evaluated properly in order to apply correct and timely treatment. Therefore, our aim in this study is to compare the presence of sesamoid bones in hands and feet with the frequency seen age, sex and presence of anatomical localizations according to the radiological method. Method: A total of 522 patients were included in the study, 233 (44.6%) women (mean age: 33,81± 19,36), 289 (55.4%) male (mean age 31,21±18,32) who applied to the hospital for various reasons and received a hand or foot radiograph and radiographs were retrospectively evaluated. The foot radiograph of 236 patients, 112 of them were male and 124 of them were female, while the hand radiograph of 286 patients, 177 of them were male and 109 of them were female. The evaluation was used as a 17-year-old criterion determined by the World Health Organization as a transition between adolescence and youth. The presence of sesamoid bone in all patients was compared to gender, age group and anatomic localization. Results: In our study, there was no significant difference in the incidence of sesamoid bone between the sexes when hand and foot radiographs were evaluated (p>0.05).