Kars Müzesi'nde bulunan Osmanlı Dönemi sikkeleri(18.yy-20.yy)
Ottoman coins in Kars Museum(18th century-20th century)
- Tez No: 575296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Devletlerin ayakta durmasını, varoluşlarını devam ettirmesini sağlayan en önemli unsur ekonomilerinin ne derece güçlü olduğudur. Ekonomik faaliyetlerin temeli de parayla kuruludur. Ekonomik faaliyetlere yön veren gücün para olduğu düşünülürse tezimizin konusunu oluşturan sikkelerin önemi ortaya çıkmış olacaktır. Sikkeler icat edilmeleriyle birlikte; devletlerin ekonomik durumlarını, sanatsal anlayışlarını, sosyal ve kültürel yapısını üzerinde taşımakla beraber ait olduğu hükümdarın gücünü de temsil etmiştir. Dayanıklılığı sebebiyle yüzyıllar öncesinin devletleri ile ilgili bilgilerin bozulmadan günümüze ulaşması bakımından tarihe en güvenilir kanıtlar sunan yazılı ve görsel kaynaklar arasındadır. Çalışmamızda Kars Müzesi'nde Bulunan Osmanlı Sikkelerinin incelenmesiyle Osmanlının 18.yy ile 20.yy arasındaki sanat anlayışını, kültürel zenginliğini ve sikkelerin malzemesi, ağırlığı gibi özelliklerinden yola çıkarak ekonomik durumunu incelenmesi bakımından önem arz etmektedir. Söz konusu tarihler arasını kapsayan Osmanlı sikkeleri incelenirken; Kars ili, Kars Müzesi ve Osmanlı sikkeleri konu edinilmiştir. Ayrıca tarihsel gelişimini incelemeye aldığımız sikkelerin form, bezeme, malzeme, darphane gibi özellikleri kendi dönemi içinde değerlendirilmiştir. Çalışmamıza konu olan sikkeler son olarak elde edilen bilgiler ışığında; Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Germiyanoğulları sikkeleriyle benzer ve farklı yönlerden değerlendirilmeye tabi tutulmuş ve ortaya çıkan sonuçlar belirtilmiştir. Tezimize konu olan Osmanlı Dönemi sikkelerinin ait oldukları dönem itibariyle Devletin en karışık, çalkantılı ve zor dönemini temsil etmesi düşüncesinden yola çıkarak, bu çalışmamızın dönemi aydınlatma bağlamında yararlı olabilmesi amacıyla sayısının beş bini bulduğu zengin bir sikke yelpazesine sahip Kars Müzesiyle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important factor that enables states to survive and sustain their existence is how strong their economy is. The foundation of economic activities is also based on money. Considering that money is the driving force of economic activities, the importance of the coins which constitute the subject of our thesis will be revealed. With their invention, coins also represented the power of the ruler they belonged to in addition to carrying the economic conditions, artistic understanding, social and cultural structures of the states. Due to their durability, they are among the written and visual sources that provide the most reliable evidence in terms of survival of information to date without deformation regarding the states of centuries ago. In our study, the examination of the Ottoman Coins found in Kars Museum is significant for the investigation of the artistic understanding, cultural richness and the economic condition of the Ottoman Empire between the 18th and 20th centuries through the properties of the coins such as their material, weight etc. While the Ottoman coins of the period between the aforementioned dates were examined, Kars province and Kars Museum were discussed. Furthermore, the features of the coins, whose historical development we examined, such as form, decoration, material, mint, were evaluated within their own period. In the light of the latest information obtained, the coins discussed in our study were assessed for similarities and differences with the coins of the Anatolian Seljuks, Ilkhanids and Germiyans, and the results were stated. Considering that the Ottoman coins discussed in our thesis represented the most complicated, most unsteady and most difficult period of the State as per the period they belonged to, cooperation of Kars Museum, which had a rich range of coins reaching five thousand, was obtained so that our study could enlighten the period.