Kocaeli'de resmî ticari sicil kaydı bulunan çeşitli işletmeler için mükemmellik analizi
Excellence analysis for various businesses with official trade registration in Kocaeli̇
- Tez No: 823253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIZ KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde işletmelerin ayakta kalabilmek için hem diğer işletmelerden artı yönde farklarının bulunması hem de kendi içinde mükemmel bir sistemin olması gerekmektedir. Kendi içinde mükemmelliği yakalamaya çalışan bir işletme zaten diğer firmalardan öne geçecektir. İşletmelerin varlıklarını uzun süre devam ettirebilmeleri için çeşitli faktörler vardır. Bu çalışma kapsamında; çalışanlar açısından mükemmellik ölçütleri, şirketin vizyonu açısından mükemmellik ölçütleri ve müşteriler açısından mükemmellik ölçütleri başlıkları ele alınmıştır. Kocaeli'de resmi ticari sicil kaydı bulunan firmalarda çalışan orta ve üst düzey yöneticilere bu başlıklara ait sorular anket yöntemi ile sorulmuştur. Bu üç başlığın önem düzeyini ve çeşitli değişkenlerle olan anlamlılık düzeylerini belirlemek için SPSS programında çeşitli testler yapılmıştır ve sonuçlar yorumlanmıştır. CRITIC ve SWARA yöntemleri ile kriterlerin önem ağırlıkları hesaplanmıştır. Bu üç ölçütün önem derecesine göre sıralamasında; müşteriler açısından mükemmellik ölçütleri, çalışanlar açısından mükemmellik ölçütleri, şirketin vizyonu açısından mükemmellik ölçütleri sıralaması seçeneği daha fazla oy almıştır.
Özet (Çeviri)
Today, businesses need to have positive differences from other businesses and have a perfect system in order to survive. A business that strives to achieve excellence within itself will already be ahead of other companies. There are various factors for businesses to continue their existence for a long time. This scope of work; Excellence criteria for employees, excellence criteria for the company's vision, and excellence criteria for customers are discussed. The questions related to these topics were asked to the middle and senior managers working in the companies with official commercial registry records in Kocaeli. In order to determine the importance level of these three titles and their significance levels with various variables, various tests were performed in the SPSS program and the results were interpreted. The importance weights of the criteria were calculated with the Critic and Swara methods. In order of importance of these three criteria; Ranking of excellence criteria in terms of customers, excellence criteria in terms of employees, and excellence criteria in terms of company vision received more votes.