Çamaşır makinası düşme testi deney ve simülasyonu
Washing machine drop test experiment and simulation
  1. Tez No: 166793
  2. Yazar: BURCU HANZADE GÖRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA MUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÇAMAŞIR MAKİNASI DÜŞME TESTİ DENEY VE SİMULASYONU ÖZET Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi ile çamaşır makinasının gerçek modelini simule edebilecek temsili bir modeli hazırlanmıştır. Bu model kullanılarak, geri farklar metodu ile çözüm yapan ANSYS-LS DYNA bilgisayar programının düşme testi modülü kullanılarak düşme testi simulasyonu yapılmıştır. Düşme testi modülünün kullanım özellikleri irdelenerek veri girişi yapılmış, modülün çalışma prensibi hakkında bilgiler verilmiştir. Simülasyon sonuçları gerçek düşme testi deney sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Temsili modelde en kritik komponent olan straforu modellerken, malzeme özelliğini belirleyici parametreler olan yoğunluk, elastisite modülü gibi değerlerin girdi teşkil etmesi gerekmektedir. Çalışma kapsamında, bu değerleri saptamak amacıyla strafor basma deney çalışması yapılmıştır. Deney sonuçları, üretici firma verileriyle karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Simülasyon kapsamında, çamaşır makinasının kritik ve temel komponentleri olan; kazan, gövde, yay, amortisör ve nakliye emniyet cıvataları modellenmiştir. Modelleme aşamaları, kullanılan geometri, modelde seçilen eleman tipi, malzeme modelinde kullanılan parametreler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Düşme testi simulasyonu sonucunda en çok hasar görebilecek bölgeler grafiksel gösterimlerle belirlenmiştir. Simulasyonu sonrasında, enerjinin büyük kısmını absorbe eden malzeme olan straforun alt sağ ve sol köşeleri, kazanı gövdeye bağlayan nakliye emniyet cıvatasının gövdeye bağlandığı bölgelerdeki elemanlar incelenmiş, gerilme ve deformasyonlar grafikleri çizilmiştir. Strafor kalınlığı değiştirilerek analizler tekrarlanmış ve bu değişimlerin nakliye emniyet cıvatasının kazana bağlantı bölgesinde ve gövdeye bağlantı bölgesindeki etkileri incelenmiştir. Grafiksel çözüm sonuçları tez sonunda verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
WASHING MACHINE DROP TEST EXPERIMENT AND SIMULATION SUMMARY In this study using the finite elements method, figurative washing machine model is created. Drop test simulation of washing machine model is done with the drop test module of the software using explicit code called ANSYS-LS DYNA. Drop test module specifications are examined and detailed during the data entrance. Information about the drop test module principals are given. Simulation results are compared with the real drop test experiment results. Foam is the most critical component of the figurative model. Elasticy modulus and the density are the necessary parameters for the material model of the foam while modelling the component. Foam compression experiment is done to obtain these parameters. The results of the experiment is compared and verified with the resulst of an international foam production company. In this simulation only the critical components of the washing machine like tub, cabinet, spring, damper and transportation safety bolts are modelled. The modelling is detailed step by step and the geometry, element type, parameters used in material model are given. Foam absorbs the most of the energy and transport safety bolt connects the tub to the cabinet so during the postprocess. Stress and deformation changes around the critical areas like left and right bottom corner where the foam and the cabinet connects, elements around the bold connection are examined. The effects of the difference of foam thickness, changing the place and amount of the transport safety bolts are examined. Graphical post proccessing results are given at the end of the project.