Design and implementation of an ad hoc network
Ad hoc ağ tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 166792
  2. Yazar: ANIL SUAT TERLİKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE HARMANCI, Y.DOÇ.DR. BERK ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AD HOC AĞ TASARIMI VE GERÇEKLENMESİ ÖZET Bu tez çalışmasında çoklu duyarga verilerini toplamak üzere bir ad hoc ağ gerçeklenmiştir. Toplanacak olan çoklu duyarga verileri İstanbul Teknik Üniversitesinde yürütülmekte olan kayaç gerginlik izleme yöntemi ile deprem tahmini projesinde kullanılacaktır. Gerçeklenen sistem genel bir ad hoc ağ olarak kullanılabilecek esnekliğe sahiptir. Ad hoc ağ gerçeklenmesinde iki önemli etken bulunmaktadır: MAC protokolü ve yönlendirme protokolü. Bu tez çalışmasında, günümüze kadar olan süreçte telsiz ağlar için literatürde önerilmiş olan MAC ve yönlendirme protokolleri incelenmiştir. Gerçeklenen ad hoc ağda MAC katmam için CSMA yaklaşımı kullanılmıştır. Yönlendirme protokolü için ağdaki tüm düğümlerle ilgili bilgiyi ve bu düğümlere olan uzaklığı sekme sayısı cinsinden saklayan proaktif bir protokol tasarlanmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN AD HOC NETWORK ABSTRACT In this study an ad hoc network is implemented for collecting multi sensor data. Although, I started with implementing a multi sensor data network, which is required for an earthquake forecast project that has been carried out at Istanbul Technical University, the implemented system is flexible enough to work as a generic ad hoc network. There are two important issues in an ad hoc network implementation: MAC protocol and routing protocol. Having done a literature survey on MAC and routing protocols, I decided to implement a MAC layer using CSMA and I designed a proactive routing protocol based on in which each node keeps information about all nodes in the networks and the cost (hop number). xu