Cep telefonu tasarımına etki eden pazarlama faktörleri
Marketing factors that affect the design of mobile phones
- Tez No: 166797
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Her işletmenin amacı ürünlerini satabilmek, sattığı bu ürünlerden gelir elde etmektir. Çoğunlukla da bu gelirin kar getiriyor olması istenir. Cep telefonu üreticisi firmalar için bu karı getirebilecek olan uygun tasarımlardır ve bu uygun tasarımların uygun bir pazarlama stratejisi ile desteklenerek hedef kullanıcılara ulaşılması amaçlanır. Dolayısıyla, cep telefonu tasarımlarında gözetilmesi gereken önemli bir konu da piyasada satışa sunulacak olan bu teknoloji yoğun ürünlerin pazar başarısıdır. Ürün tasarımcılarının, tüketicilerin tepkilerine uygun tasarını çözümleri sunabilmeleri, bunu yaparken de zorunlu olarak pazarlama bölümü ile çalışılması gerekliliği zor bir süreci beraberinde getirir. Yapılan literatür taramasında cep telefonu üretimi ve satışı yapan işletmeler için, kullanıcılar ve tüketiciler tarafından algılanan firma imajı ve marka imajının tasarımı etkileyen pazarlama faktörleri olduğu görülmüştür. Bu nedenle firma ve marka imajının oluşturulmasında büyük etkileri olan pazarlama karmasının ürün, fiyat ve tutundurma (promosyon) bileşenleri incelenmiştir. İnsan faktörünün önemine ve kullanabilirlik kavramının ürün başarısına ve kurumsal kimlik oluşturmadaki etkisine vurgu yapılmıştır. Cep telefonu tasarımına pazarlama faktörlerinin etkisinin incelenmesi ile ürün tasarımlarının pazar ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde nasıl şekillendirildiği incelenmeye çalışılmıştır. Kullanıcıları tatmin etmeye ve pazarın gereklerini analiz etmeye yönelik çalışmalar yürütmenin tasarım ve pazarlama işlevlerinin beraber ilgilenmesi gereken bir konu olduğu ve bu iki işlev arasındaki etkileşimi gerektirdiği açıklanmıştır. Literatürde pazarlama ve tasarım arakesitini inceleyen çalışmaların görüşlerine yer verilerek konuyla ilgili var olan bilgiler eleştirilmiş, kullanıcıların cep telefonları ile ilgili ihtiyaçları, istekleri ve kullanımları, kullanıcı isteklerine uygun tasarımların cep telefonu sektöründe pazarlama ve tasarınım etkileşimiyle nasıl oluşturabileceğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca hizmet etmesi için seçilen üniversite öğrencisi gençlik örneklemi üzerinde uygulanan anket çalışması ile cep telefonu kullanım eylemleri ve tercihleri belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular literatürle karşılaştırılmış ve erişilen sonuçlar neticesinde cep telefonu tasarımına etki eden pazarlama faktörleriyle ilgili kriterler tartışılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
MARKETING FACTORS THAT AFFECT THE DESIGN OF MOBILE PHONES SUMMARY Each corporation targets to sell its products and to generate revenues from those purchases. Generally, it is desirable that this revenue also generates profits. It is the appropriate designs that will bring the desired profits to the mobile phone manufacturers, and it is aimed to meet the target market by these appropriate designs with the support of well-equipped marketing strategies. Consequently another important factor that has to be taken care of in the design of mobile phones is the market success of such high-tech products that are going to find themselves in the marketplace eventually. A difficult long-term process comes up since the product designers try to find appropriate designing solutions as a response to the consumers' reactions by cooperating with the marketing departments. In the consequence of the literature searching for the mobile phone manufacturers and sellers, it has been revealed that appreciable images of corporations and of brands, which are valued by both consumers and users are the major marketing factors that affect these designs. Hence, the product, price, and promotion components of marketing mix which have a big impact on the establishment of corporate and brand image has been investigated. The importance of the human factor and the impact of usability into the constitution of corporate and brand image have also been stressed. How product designs are integrated in such a way to answer to the market needs is analyzed by investigating the effects of marketing factors on the design of mobile phones. It has been explained that studies held for the satisfaction of users and for the analysis of market needs is a subject that both the marketing and the design departments should be interested in, and that an interaction between these two functions is crucial. The literature concerning marketing and design interface have been cited, the existing sights have been criticized, and the needs of the mobile phone users, their desires and usages, and how it can be possible to manufacture mobile phones answering to user needs by the interaction of marketing and design functions in the mobile phone sector have been aimed to be investigated. The aspects of mobile phone usages and preferences are tried to be determined with the help of a questionnaire study in a sample of university students in order to serve for this objective. As a consequence, the conclusions drawn as a result of the findings about the marketing factors that affect the design of mobile phones have been discussed. xn