Yeni ürün geliştirme sürecinde tasarım iş tanımı: Türkiye'deki uygulamaların irdelenmesi
Design brief in the new product development process
- Tez No: 166798
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışma Türk tasarım pratiğinde Tasarım İş Tanımının varlığını ve formel olarak kullanılıp kullanılmadığını incelemektedir. Tasarımın önemli bir rekabet unsuru olması ve giderek artan önemi literatürde tasarım sürecinin yönetimi kavramını öne çıkarmaktadır. Yapılan literatür taraması ile yeni ürün geliştirme süreci, tasarım süreci ve tasarım yönetimi kavranılan incelenmiş, Tasarım İş Tanımının yeni ürün geliştirme ve tasarım süreci içerisindeki yeri ve önemi ortaya konmuştur. Tasarım işlevinin yerine getirilmesinde ihtiyaç duyulan tasarım iş gücünün nasıl karşılandığı tespit edilerek Tasarım İş Tanımlarının kullanımı, hazırlanması ve tasarım yönetimi işlevinin nasıl yerine getirildiği incelenmiştir. Tasarım ihtiyacının karşılanmasında özellikle firma dışı kaynakların kullanımı, tasarım danışmanlık hizmetinin alınması, durumunda“Tasarım İş Tanımı”nın Türk tasarım pratiğinde nasıl kullanıldığı ve kullanımında ne gibi sorunlar yaşandığı araştırılmıştır. Yapılan araştırmada Türkiye'de tasarım danışmanlık hizmeti veren tasarımcılar, ETMK kaynaklan referans alınarak tespit edilmiştir. Araştırmanın amaçlarına ulaşabilmek için tespit edilen tasarım danışmanlar ile yan yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve tasarımcıların tamamlanmış ürün projeleri üzerinden Tasarım İş Tanımlarının tasarım sürecinde nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Yakın geçmişte gerçekleşen Avrupa Gümrük Birliği anlaşması ve Türk sanayisinin dış pazarlara açılması tasarım çalışmalarının Türkiye'de önem kazanmasını sağlamış ve tasarım ihtiyacını daha da belirgin hale getirmiştir. Bu değişimle beraber, Türk sanayisinin büyük çoğunluğunu oluşturan ve genelde bünyesinde tasarımcı barındırmayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) tasarım danışmanlık hizmetine ihtiyaçların arttığı saptanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, literatürde de belirtildiği gibi, Tasarım İş Tanımının yeni ürün geliştirme sürecinin başarıyla sonuçlanmasında önemli yeri olduğu gözlenmiştir. Buna bağlı olarak da tasarım ihtiyacının firma dışı kaynakların kullanımıyla karşılanması durumunda Tasarım İş Tanımının öneminin arttığı saptanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis investigates the existence and usage of“Design Brief in Turkish Design Industry. The importance of design increased as a competition tool in today's business structure. Literature shows that design activities have to be managed like the other business activities. This research begins with a literature review of ”design“, ”new product development and design process“ and ”design management“ to understand the importance and the place of ”Design Brief“ in the design activities. As the literature, review emphasizes the importance of the ”Design Brief while companies use external design sources to develop a new product; this research's aim is to understand if the“Design Brief is formally used between the companies and Turkish design consultancy firms. In this research, interviewing selected as a research method to gain the information needed. The interviewed design consultants are selected from the base resources of Industrial Designers' Society of Turkey, ETMK. The recent changes, such European Trade Union Agreement and the Turkish economy's transition to open market system have enhanced the relevance of ”design" during the product development stage. Given these changes, SME's, which consist as a big part of the Turkish economy, show greater need for outside design consulting, as these business units tend to be averse to having their in-house designers. Consistent with the literature, the findings show that design definition is very important factor in determining the success of the product development stage. As a result, design definition becomes even more important as the design service is generally outsourced to different firms. IX