Ürün kullanıcı etkileşiminde grafik kullanıcı arayüzleri ve kullanılabilirlik değerlendirme yöntemleri: Digitürk örneği
Graphical user interfaces in the context of user-product interaction and usability evaluation methods: The Digiturk
  1. Tez No: 166799
  2. Yazar: ORHAN KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması sayısal devrimin endüstri ürünlerine yeni değerler kattığım, bu bağlamda ürün-kullanıcı etkileşiminde yeni sorun ve olanaklar yarattığını savlamış ve bu sorun ve olanaklar kümesinde kullanabilirlik sorununa odaklanmıştır. Bilgisayar teknolojileri ürün ve hizmetlerin yetenek ve performanslarım artırıp çeşitlendirme yönünde yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu yaklaşımla yeni ürünler geliştirildiği gibi bazı geleneksel ürünlerin geliştirilmesi de mümkün olmaktadır. Sayısal ve etkileşimli televizyon bu bağlamda yeni bir olgu olmasa da uygulamaların yaygınlaşması, çeşitlenmesi, erişilebildiğinin artması ve potansiyelleri nedeniyle ilgi çekmektedir. Televizyona etkileşimin girmesiyle izleyici kullanıcıya dönüşmekte dolayısıyla yeni tasarım ve kullanabilirlik sorunları doğmaktadır. Bu çalışma sayısal ve etkileşimli televizyon uygulamalarına yerel bir örnek olarak Digiturk sayısal platformunu ele almış, bu ortamın kullanabilirliğini değerlendirmek için İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanında kullanılan değerlendirme yöntemlerini incelemiş ve Buluşsal Gezinti {Heuristic Walkthrough) Yöntemini kullanarak bir kullanabilirlik değerlendirmesi gerçekleştirmiştir. Sonuç olarak bu yöntemin ele alman değerlendirme konulan çerçevesinde disiplinlerarası işlerliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is suggested that digital revolution has added new values to products. It is this context that digital revolution has created new issues and opportunities in the user-product interaction. The study focuses on the usability issue within the context of these problems and opportunities. Computer technology offers new opportunities to diversify the capacity and performance of products and services. Thus, it has been possible to upgrade certain conventional products as well as to develop new ones. In this context, digital and interactive television, though not a recent phenomenon, is of considerable interest due to its spreading and diversifying applications, increasing accessibility and potentials. With the introduction of interactivity to television, the viewer has become the user, and it is at this very point that design and usability problems arise. The present study focuses on Digiturk digital platform as a local example of digital and interactive television applications. In order to evaluate the usability of this environment certain methods that are widely used in the field of Human Computer Interaction are analysed and a usability evaluation of the environment through heuristic walkthrough method is presented. It has been shown that such an application is worthwhile and the use of heuristic walkthrough method has considerable interdisciplinary implications.