Rendezvous point selection in multicast networks
Çoklu gönderim ağlarında merkezi düğüm seçilmisi
- Tez No: 166807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA OKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÇOKLU GÖNDERİM AĞLARINDA MERKEZİ DÜĞÜM SEÇİLMESİ ÖZET Bu çalışmada, günümüzde kullanılan seyrek tarzlı çoklu aktarım algoritmalarının bir eksiği olan ve dinamik üyelere sahip çoklu aktarım gruplarında daha belirgin olarak gözlemlenen çoklu gönderim ağacına bağlı servis kalitesinde düşme problemi üzerinde durulmaktadır. Günümüzde kullanılan seyrek tarzlı çoklu gönderim algoritmalarında, merkez düğüm seçilmesi yönetimsel olarak yapılmaktadır ve durağan bir seçim yöntemidir. Bu nedenle, zamanla çoklu aktarım grubuna yeni alıcılar ve kaynaklar üye olduklarında ya da ayrıldıklarında, yönetimsel olarak seçilen merkez düğümlü çoklu aktarım ağaçlarında servis kalitesi düşer. Beklenen servis kalitesine tekrar ulaşabilmek için, yeni bir merkez düğüm seçilmeli ve çoklu gönderim ağacı yeni bulunan merkez düğüme göre oluşturulmalıdır. Yeni merkez düğümü seçerken, o anda aktif olan kaynak ve mümkünse alıcıların konumuna bakılarak yeni bir merkez düğümün hesaplanması doğru bir yaklaşımdır. Çoklu aktarım grubunun kaynak ve üyelerinden oluşan ağın ağırlık merkezine yakın yerlerde yeni merkez düğümü seçmenin iyi sonuç vereceği söylenebilir. Fakat internetin karmaşık yapısı ve bu yapının tam olarak modellenememesi sebebiyle, bazı yaklaşımlarda bulunarak merkez düğüm seçimi yapılmak zorundadır. Bu çalışmada, var olan protokollerden PIM-SM çoklu gönderim protokolü ile merkez düğümün dinamik değişmesine olanak veren SCMP çoklu gönderim protokolü incelenmiş, birbirleriyle karşılaştırılmış ve merkez düğümün yer değiştirilmesinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar farklı tipteki ağlar ve çoklu aktarım senaryoları üzerinde denenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, yapılan bu çalışma sırasında esnek bir çoklu gönderim senaryo üreteci geliştirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
RENDEZVOUS POINT SELECTION IN MULTICAST NETWORKS SUMMARY In this study, the focus is on the problem of the degradation of the multicast trees used in sparse mode multicast protocols, which have dynamic members, due to inefficiency in the location of the core (rendezvous) router as time proceeds. In sparse mode multicast protocols, the rendezvous point is chosen administratively and it is a static selection method unresponsive to the changes in the network dynamics. Therefore, when new sources or receivers join/leave the multicast group by time, the quality of service(QoS) provided by the multicast tree degrades. A better rendezvous point should be selected to prevent this problem and a new multicast tree must be reconstructed rooted at the new RP. The location of the sources and the receivers should be considered at the RP selection process in order to increase the efficiency of the multicast tree. Choosing an RP in the topological center of the graph formed by the sources and the receivers will give the optimum result. However, the topological center of a graph minimizing the delay may not be calculated correctly in a polynomial time for the existing network structures on the internet. So, some assumptions are made in order to calculate an efficient RP. In this study, PIM-SM protocol,with static RP, is compared with SCMP protocol which enables the RP to be changed. The advantages and the disadvantages of dynamic RP relocation process is investigated for different type of networks and multicast scenarios. During this work, a flexible multicast scenario generator is developed and used.