Structural and event based multimodal video data modeling
Yapısal ve olay temelli çok biçimli video veri modellemesi
- Tez No: 167075
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
öz YAPISAL ve OLAY TEMELLİ ÇOK BİÇİMLİ VİDEO VERİ MODELLEMESİ Öztarak, Hakan Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof Dr. Adnan Yazıcı Aralık 2005, 119 Sayfa Çoklu ortam teknolojileri üzerine yapılan yatırımlar, gerçek hayatın yansımalarını dijital hayatta videolar şeklinde daha fazla saklayabilmemize olanak sağlamaktadır. Gerçek hayat varlıkları hakkında videolar kaydederek, birçok bilgiyi doğrudan dijital dünyaya taşımaktayız. Bu bilgilerin saklanması ve verimli biçimde sorgulanması için bir video veri tabam (WT) gereklidir. Bu tez çalışmasında, WT'ler için yapısal, olay temelli ve çok biçimli bir video veri modeli (SEBM) sunulmaktadır. SEBM video veri modeli üç farklı biçimi ki bunlar görsel, işitsel ve yazısal biçimlerdir; desteklemektedir ve biz bu üç biçimin tek bir SEBM video veri modeli içerisinde entegrasyonunu önermekteyiz. Bu öneri insanın video verisini algılayış biçimi ile de desteklenmektedir. Böylelikle, biz video verisini kullanıcının gerçek dünya verisini algılayış biçimiyle sakladığımızdan dolayı, içeriğe dayalı, uzaysal-zamansal ve bulanık kullanıcı sorgulamalarını daha kolay cevaplayabilmekteyiz. Çok karışık sorgulamalara yanıt ararken parçala ve yönet tekniğim kullanıyoruz. XML'i SEBM veri modelini tasvir etmekte, Berkeley XML DBMS'i SEBM veri modelini saklamakta kullanan Java tabanlı bir SEBM prototip sistem gerçekleştirdik. Anahtar Kelimeler - Çok Biçimli Video Modellemesi ve Erişimi, işitsel, Görsel, Uzaysal, Zamansa!, Bulanık, Berkeley XML DBMS, Java, XML.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURAL and EVENT BASED MÜLTIMODAL VİDEO DATA MODELING Öztarak, Hakan M.S., Department of Computer Engineering Supervisor: Prof Dr. Adnan Yazıcı December 2005,119 Pages Investments on multimedia technology enable us to store many more reflections of the real world in digital world as videos. By recording videos about real world entities, we cany a lot of inforaıation to the digital world directly. in order to store and efficiently queıy this information, a video database system (VDBS) is necessary. Ih this thesis work, we propose a structural, event based and multimodal (SEBM) video data model for VDBSs. SEBM video data model supports three different modalities that are visual, auditory and textual modalities and we propose (hat we can dissolve these three modalities with a single SEBM video data model. This proposal is supported by the interpretation of the video data by human. Hence we can answer the content based, spatio-temporal and fuzzy queries of the user more easily, since we store the video data as the way that s/he interprets the real world data. We follow divide and conquer technique when answering very complicated queries. We have implemented the SEBM video data model in a Java based system that uses XML for representing the SEBM data model and Berkeley XML DBMS for storing the data based on the SEBM prototype system. Keywords - Multimodal Video Modeling and Retrieval, Audio, Visual, Textual, Spatial, Temporal, Fuzzy, Berkeley XML DBMS, Java, XML. [V