Target identification using ISAR imaging techniques
ISAR görüntüleme teknikleri ile hedef belirleme
- Tez No: 167144
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU, PROF.DR. ZAFER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ ISAR GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ İLE HEDEF BELİRLEME Atılgan, Erdinç Levent Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zafer Ünver Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu Ağustos 2005, 93 sayfa Uygun bir zaman sıklık çevrim tekniği sayesinde, zamanda değişen Doppler değişiminin hedef görüntüsü üzerinde yarattığı bulanıklık ve lekeler azaltılabilir. Sıradan hedef görüntüleme sistemi Doppler değişim bilgisini alman radar darbesinden Fourier çevrimi ile elde eder. Dönen hedefin Doppler değişimi zamanla değiştiği için oluşturulan görüntü bozuk olacaktır. Bu tezde, hedefin Menzil-Doppler görüntüsü için gerekli olan Doppler değişim bilgisi, yüksek çözünürlüklü zaman sıklık çevrim teknikleri kullanılarak bulunmuştur. Wigner-Ville Dağılımı, Kabadan İnceye Algoritması ile Uyarlamah Gabor Gösterimi, Uyum Kovalama Algoritması ile Uyarlamalı Gabor Gösterimi hedef görüntüleme sistemi için incelenen tekniklerdir. vıUyum Kovalama Algoritması önerilen“Kısıtlanmış Sözlük ile Uyum Kovalama Algoritması”ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Böylece Uyarlamak Gabor gösteriminin işaret işleme süresi kısaltılmıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca Bileşik Uyum Kovalama Algoritması tamtılmış ve işaretin zaman-sıklık bölgesindeki gösterimini daha iyi hale getirmek için Kabadan İnceye Algoritması ile Kısıtlanmış Sözlük ile Uyum Kovalama Algoritması birleştirilmiştir. Sözü geçen teknikler örnek işaretler üzerinde uygulanmış ve birbirleri ile karşılaştnılmıştır. Tekniklerin hedef görüntüleme sistemindeki uygulamaları taklit hedef kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ters Yapay Ağız Aralıklı Radar, Tümleşik Zaman-Sıklık Çevrimi, Wigner-Ville Dağılımı, Uyum Kovalama Algoritması, Uyarlamah Gabor Gösterimi. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TARGET IDENTIFICATION USING ISAR IMAGING TECHNIQUES Atılgan, Erdinç Levent M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Zafer Ünver Co-Supervisor : Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu August 2005, 93 pages A proper time-frequency transform technique suppresses the blurring and smearing effect of the time-varying Doppler shift on the target image. The conventional target imaging method uses the Fourier transform for extracting the Doppler shift from the received radar pulse. Since the Doppler shift is time- varying for rotating targets, the constructed images will be degraded. In this thesis, the Doppler shift information required for the Range-Doppler image of the target is extracted by using high resolution time-frequency transform techniques. The Wigner-Ville Distribution and the Adaptive Gabor Representation with the Coarse-to-Fine and the Matching Pursuit Search Algorithms are examined techniques for the target imaging system. IVThe modified Matching Pursuit Algorithm, the Matching Pursuit with Reduced Dictionary is proposed which decreases the signal processing time required by the Adaptive Gabor Representation. The Hybrid Matching Pursuit Search Algorithm is also introduced in this thesis work and the Coarse-to-Fine Algorithm and the Matching Pursuit Algorithm are combined for obtaining better representation quality of a signal in the time-frequency domain. The stated techniques are applied on to the sample signals and compared with each other. The application of these techniques in the target imaging system is also performed for the simulated aircrafts. Keywords : Inverse Synthetic Aperture Radar, Joint Time-Frequency Transform, Wigner-Ville Distribution, Matching Pursuit Algorithm, Adaptive Gabor Representation.