Real time image processing for medical infrared imaging
Kızılötesi kamera ile gerçek zamanlı medikal görüntü işleme
  1. Tez No: 167145
  2. Yazar: CEMİL KIZILÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
oz KIZILÖTESİ KAMERA İLE GERÇEK ZAMANLI MEDİKAL GÖRÜNTÜ İŞLEME Kızılöz, Cemil Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nevzat G. Gençer Aralık 2005, 93 Sayfa Bu tez, medikal amaçlı kullanılabilen bir kızılötesi görüntüleme sistemi çalışmasıdır. Termograf olarak kullanılabilecek bir kızılötesi kameranın tasarımı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bir arayüz programı da tasarlanarak sistemin çalışması kontrol edilmiştir. Bu tez çerçevesinde, sistem Çok Yüksek Hızlı Entegre Devre Donanım Tanımlama Dili (VHDL) kullanılarak Alan Programlanabilir Kapı Dizinleri (FPGA) üzerinde geliştirilmiştir. Dedektörlerin eşdeğer olmama problemi iki noktalı düzeltme algoritması kullanılarak çözümlenmiştir. Bir başka düzeltme algoritması ile gerçek değerli sıcaklık ölçümlerinin yapılabilmesi sağlanmıştır. Gerçek zamanlı dağılım eşleme algoritması ve gerçek zamanlı katlama operasyonu da sistem üzerinde gerçekleştirilerek çeşitli filtreleme uygulamaları yapılmıştır. Bu algoritmaların test ve simülasyonları hesaplanan değerlerle karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanıcının denek üzerinde nokta sıcaklık ölçümü yapabilmesi ve uygulanacak filtre türünü seçebilmesi için bir arayüz programı tasarlanmıştır. Eski çalışmalar, 500 °mK hassasiyetinde kameraların medikal amaçla kullanmak için yeterli olduğunu vigöstermektedir. Sistem kalibrasyonu yapıldıktan sonra, karacisim ile gerçekleştilen testler ile sistemin medikal amaçlı kullanılabilecek kadar hassas olduğu görülmüştür. Birkaç hasta üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmalar ile sistemin medikal amaçlı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Medikal Kızılötesi Görüntüleme, Termografi. Vll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REAL TIME IMAGE PROCESSING FOR MEDICAL INFRARED IMAGING Kızılöz, Cemil M.S., Deparment of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nevzat G. Gençer December 2005, 93 pages This thesis focuses on Medical Infrared Imaging. It deals with the implementation of an infrared imaging system that can be used as a thermograph. A user interface program is also designed in order to control the imaging system. The system is implemented using Very High Speed Integrated Circuit Description Language (VHDL). Digitizing the data is implemented by Field Programmable Gate Array. Non-uniformities at the detector data are corrected by the two-point correction algorithm. To obtain absolute temperature readings, another system calibration process is also performed. Real-time histogram equalization algorithm and a real time convolution operation are implemented using the VHDL. Tests of these implementations are performed by comparing the results with the numerical values. A user interface program is developed to allow the operator select any filter type and measure the temperature of any point in the object. Previous studies showed that an infrared system should detect a temperature difference of 500°mK if it is to be used for biomedical applications. Using a black body system with a precise temperature control, it is shown that this specification is satisfied. Clinical evaluations for a few IVpatients reveal that the implemented medical infrared system can be used for biomedical applications. Keywords : Medical Infrared Imaging, Thermography.