Toplumumuzda çeşitli yaş gruplarında BK virus antikor düzeylerinin saptanması ve böbrek ve kemik iliği transplantasyonlu hastalarda BK virus aktivasyonunun serolojik ve virolojik yönden araştırılması
Prevalence of BK virus antibodies in various age groups in our population and investigation of BK virus activation in renal and bone marrow transplantation patients by virological and serological methods
  1. Tez No: 16719
  2. Yazar: A.DÜRDOL US
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEMSETTİN USTAÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çalışmamızda, çeşitli yaş gruplarındaki 1123 bireyden toplanan se rum örneklerinde yeni insan polyoma virusu olan BKV a karşı antikor dü zeyleri H'Ö testi ile araştırılmış ve BKV serolojisinde kullanılan Hö, KB ve ELISA-IgG testleri ile 110 serum örneğinde saptanan titre değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, böbrek ve kemik iliği transplantasyonu ya pılan 10 hastadan transplantasyon öncesi ve sonrasında alınan serum örnek lerinde BKV reaktivasyonu serolojik olarak, bu hastaların idrar örnekle rinde ise virolojik ve sitolojik olarak araştırılmıştır. Çalışılan 1123 serum örneğinin % 78.5 inde BKV-HÛ* antikorları pozi tif bulunmuş ve en yüksek seropozitiflik oranı % 89.3 ile 11-17 yaş gru bunda saptanmıştır, özellikle 1-5 ve 6-10 yaş gruplarında Hö antikor dü zeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek tıtrelerde pozitif bulunması, BKV enfeksiyonunun primer olarak çocukluk döneminde geçirildiğini vurgula maktadır. BKV antikorlarının saptanmasında sıklıkla kullanılan Hö, KB ve ELISA-IgG testleri ile de 110 serum örneğinde alınan değerler kıyaslanmış ve sonuçlar testlerin duyarlılığı ve özgüllüğü yönünden tartışılmıştır, özgüllük Hö ve KB testleri kıyaslandığında % 96, duyarlılık KB ve ELISA- IgG testleri kıyaslandığında % 92.7 ve uyumluluk Hö ve ELISA-IgG testle ri arasında % 88 olarak saptanmıştır. Böbrek ve kemik iliği transplantasyonu yapılan 10 hastanın 4 ünde BKV reaktivasyonu, serokonversiyon ve IgM antikorlarının pozitifliği ile gösterilmiş ancak hastaların idrar örneklerinin hiçbirisinden BKV izolas yonu yapılamamıştır. Ancak, serolojik olarak BKV reaktivasyonunun sap tandığı bir hastanın idrar sedimentinin Giemsa boyası ile incelenmesin de BKV a özgül çekirdek içi inklüzyon cisimciği gösterilmiştir. Yurdumuzda BKV ile ilgili olarak yapılan bu ilk çalışmanın bulgu ları ışığında daha geniş ve ileri araştırmalar yapılacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
PREVALENCE OF BK VIRUS ANTIBODIES IN VARIOUS AGE GROUPS IN OUR POPULATION AND INVESTIGATION OF BK VIRUS ACTIVATION IN RENAL AND BONE MARROW TRANSPLANTATION PATIENTS BY VIROLOGICAL AND SEROLOGICAL METHODS SUMMARY This study aimed to investigate BK virus (BKV) antibodies in various age groups by using hemagglutination inhibition (HI) test in sera collected from 1123 subjects. In addition to this seroepidemiological study, antibody titers of 110 sera samples were compared by HI, Complement fixation (CF) and ELISA-IgG tests which are commonly used in BKV serology. Furthermore, BKV reactivation was serologically investigated in 10 patients with renal and bone marrow transplantation and urine samples of those patients were used for virus isolation and cytological examination. Overall 78.5 % seropositivity were detected in 1123 sera by HI test. The highest value was found in 11-17 age group with 89.3 % seropositivity. However the antibody titers were found higher in 1-5 and 6-10 age groups when compared with others. This finding confirms that primary BKV infections are acquired during childhood. HI, CF and ELISA-IgG tests were commonly used in BKV serology and 110 sera samples were tested for BKV antibodies by those 3 tests. The results of each individual test was compared with others for sensitivity and specificity. Specificity found to be 96 % when HI and CF tests were compared. Sensitivity also found to be 92.7 % when CF and ELISA-IgG tests were compared. Agreement of HI and ELISA-IgG tests were 88 %. BKV reactivation was detected in 4 out of 10 patients with renal and bone marrow transplantation. Seroconversion were shown by IgM antibody positivity and 4 fold antibody increase in HI test between 2 sera samples taken before and after transplantation. However BKV isolation in Vero cell lines could not be succeed from any urine samples. Only 1 patient's urine sediment contained uroepithelial cells with intranuclear inclusion bodies characteristic for BKV when examined by Giemsa staining. We hope this preliminary study will lead to most extensive studies in the future in our country.