Sağlıklı kişilerde ve lenfoproliferatif bozukluğu olan kanserli hastalarda HHV-6 virusunun IFA yöntemi ile antikor dağılımı ve PCR-RFLP yöntemi ile varyant analizi
The Antibody prevalence of HHV-6 virus in healthy individuals and in lymphoproliferative disorders patients by IFA and variant analysis by PCR-RFLP method
  1. Tez No: 90338
  2. Yazar: GÜLNUR TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
-59- OZET Human herpes virus-6 (HHV-6) insanlarda exantem subitumun etiyolojik ajanı olmakla birlikte, immün sistemi etkileyen bir kofaktör olması nedeni ile son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Sağlıklı yetişkinlerde seroprevalansı %80-100 arasında olup, enfeksiyon yaşamın ilk yıllarında kazanılmaktadır. HHV-6 izolatları; biyolojik, immünolojik ve moleküler özellikleri bakımından varyant A ve varyant B olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu varyantların farklı populasyon ve hasta gruplarında dağılımının farklı olması, virüsün toplumdaki varlığına ilaveten varyant türününde belirlenmesini gerekli kılmaktadır. Ülkemizde HHV-6 sıklığı ve varyant dağılımı konusunda çalışma bulunmamaktadır. HHV-6 virüsünün daha çok tükrükle bulaştığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Kalabalık bir toplumda yaşamamız ve hijyenik koşulların yetersiz oluşu HHV-6 enfeksiyonlarının ülkemizde de fazla olacağını düşündürmektedir. Bu amaçla toplumumuzda, çeşitli yaş gruplarında sağlıklı bireylerde ve lenfoproliferatif bozukluğu olan olgularda HHV-6 virusuna karşı antikor prevalansının İFA yöntemi ile saptanması ve aynı populasyonlarda PCR-RFLP yöntemi ile HHV-6 varyant A ve B dağılımının belirlenmesi hedeflendi.Çalışmada yaşları 6ay - 50 yaş arasında değişen 123 sağlıklı birey ve 50 lenfoproliferatif bozukluğu olan kanserli hasta değerlendirmeye alındı. Tüm çalışma populasyonlarında, genel seropozitivite oranı % 79.67 olarak bulundu. Sağlıklı populasyonda çeşitli yaş gruplarına göre yapılan incelemede, HHV-6 IgG % 75.60 ve HHV-6 IgM % 22.76 olarak bulundu. Kanserli hastalarda ise HHV-6 IgG ve HHV-6 IgM oranları sırası ile % 96 ve % 28 olarak tesbit edildi. Her iki gruptaki PCR sonuçları gözönüne alındığında sağlıklı bireylerde HHV-6 pozitiflik oranı %.35.77 iken kanserli hastalarda %46 idi. RFLP ile yapılan varyant dağılımı gözönüne alındığında ise sağlıklı bireylerde ve lenfoproliferatif bozukluğu olan hastalarda varyant B' nin varyant A1 ya göre daha yaygın olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
. 60- SUMMARY Human herpes virus-6 ( HHV-6) is an etiological agent of exanthem subitum at human, however as it is a co factor effecting the immune system.it has recently gained quite importance. At healthy adults, the seroprevalance is 80-100 % and infection is taken during the early period of life. The isolates of HHV-6 were seperated into two groups; variant A and variant B with respect to their biological, immunological and molecular properties. It is necessary to determine the variant type of the virus in addition to its presence in the community as the distrubution of these variants are different in various populations and patient groups.There is no study on HHV-6 frequency and variant distrubution in our country at all. HHV-6 virus was shown in investigations to be transmitted more often by spittle. As we live in a crowded populations and hygienic conditions are insufficient in our country, it is considered that HHV-6 infectious would be very frequent. For this reason, it was aimed to determine the antibody prevalence againist HHV-6 virus in different age groups of healthy populations and in lymphoproliferative disorders patients by IFA and HHV-6 variant A and B distrubition in the same population by PCR-RFLP method. In this study 123 healthy people and 50 patients with cancer who have lymphoproliferative defect at ages varying between 6 months- 50 years were evaluated. General seropositivity ratio in all studied populations was found as 79.67%.In an research at healthy population according to age groups,HHV-6 IgG was determined as 75.60% and 22.76%. HHV-6 IgG and HHV-6 IgM ratios at patients with cancer were designated as 96 % and 28 % respectively.When PCR results of both groups were considered.it was found out that HHV-6 positivity ratio was 35.77% at healthy individuals and 46 % at patients with cancer. When variant distrubution determined by RFLP was considered, variant B was examined to be more common than variant A at both healthy individuals and patients with lymphoprolifeferative disorders.