Alyuvar zarları ve mikrozomlarda lipid peroksidasyonu
- Tez No: 16718
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMER KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Alyuvar zarları ve karaciğer mikrozomlarında lipid peroksidasyonu ve peroksidasyonun kobalt tarafından inhibüsyonu çalışıldı. Mikromolar derişimlerindeki kobaltın9 Fe -askorbat ile indüklenmiş lipid peroksidasyonunu etkili bir şekilde inhibe ettiği bulundu. Organik hidroperoksitler ile indüklenmiş lipid peroksidasyonu ise kobalt tarafından daha zayıf bir şekilde inhibe edildi. Biyolojik zarlardaki etkisinin aksine, kobaltın serbest yağ asitlerndeki peroksidasyonu inhibe edemediği bulundu. EDTA da biyolojik zarlarda indüklenmiş lipid peroksidasyonunu inhibe etti. Ancak ortamda kobalt bulunması durumundas kritik EDTA: Kobalt oranlarında, EDTA ve kobaltın inhibitor etkilerinin kaybolduğu ve lipid peroksidasyonunun scimule olduğu gözlendi. Yağ asitleri misellerinde ise EDTA ve kobaltın böyle bir etkisi görülmedi. Biyolojik zarlarda Fe -askorbat ile indüklenen lipid peroksidasyonunun kobalt tarafından inhibüsyonunun sıkı bir şekilde pH-bağımlı olduğuf pH 7.4'de peroksidasyonu inhibe eden kobaltıns pH'7 nin altında bu bakımdan etkisiz olduğu bulundu. Daha önce lipid peroksidasyonunu stimule ettiği bilinen kobaltın gerçekte lipid peroksidasyonun etkin bir inhibitor olduğu sonucuna verildi. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of cobalt on lipid peroxidation in biological membranes was investigated, Cobaltous ion, at micromolar concentrations, strongly inhibited iron-ascorbate stimulated lipid peroxdation in erythrocyte ghosts and microsomes. Cobalt was less effective in inhibiting lipid peroxidation stimulated by organic hydroperoxides. In contrast to its inhibitory effect in biomembranes, cobalt did not inhibit peroxidation in fatty acid micelles. Iron-ascorbate induced lipid peroxidation in biomembranes was also inhibited by EDTÂ. However certain ratios of EDTÂ : Cobalt in reaction mixture stimulated peroxidation. Such an effect of EDTA and cobalt was not abserved with fatty acid micelles. The inhibition of iron-ascorbate induced lipid peroxidation in biological membranes by cobalt was dependent on the pH of the reaction medium. Though cobalt inhibited peroxidation at pH 7.4, under slightly acidic conditions it was completely inactive in this respect. It is concluded that cobaltous ion is a potent inhibitor of lipid peroxidation in biological membranes, but not in fatty acid micelles. 48