Tam dişsiz hastalarda pasif alanda (=neutral zone) dizilen dişlerin alt alveoler kret tepeleri ile ilişkilerinin incelenmesi
- Tez No: 16729
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ÖKTEMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pasif alan; dilin dışarı, dudak ve yanakların içeri doğru uyguladığı kuvvetlerin dengelendiği alandır. Araştırmamızda 30 tam dişsiz hastada pasif alan kaydı yaparak, pasif alan prensiplerine göre yapılan diş dizimleri ile anatomik rehber noktaları kullanarak yapılan- diş dizimleri arasındaki ilişkiyi görmeyi amaçladık. Hastalar: dişsizlik surelerine, yaş ve protez deneyimlerine göre gruplara ayrıldı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; pasif alan prensiplerine göre dizilen dişler, ait molar bölgede kret tepesine göre linguale sapmakta, premolar bölgede kret tepesine biraz daha yaklaşmakta ya da kret tepesi ile çakışmaktadır. Anterior bölgede ise anatomik rehber noktalara göre bilinen kurallara uyacak şekilde konumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neutral /.one has been defined as the area in the mouth where the forces of the tongue pressing outward are neutralized by the forces of the cheeks and iips pressing inward. In this study, the neutral zones of 30 edentulous patients were recorded, aiming to compare the teeth arrangements according to principals of neutral zone and according to anatomic landmarks. The patiens were classified considering their periods of edentuiousness, ages, experiences of denture using. According to the results achieved on the teeth arranged in accordance with neutral zone principals; in lower molars, the teeth arc deviated to lingual direction with respect to crest of ridge whereas in premolars, the teeth are either approached to crest of ridge, or just coincided with it. However, in anterior region, the teeth are located in accordance with the coventional principals based on anatomic landmarks.