Florür içeren farklı estetik restorasyon maddelerinin diş çürüğünü önleyici etkilerinin spesifik iyon elektrodu yöntemi ve polarize ışık mikroskobu ile incelenmesi
Examination of the caries inhibition effects of fluoride containing esthetic restorative materials by polarized light microscope and specific ion electrode method
  1. Tez No: 69936
  2. Yazar: NURAY ATTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedavi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Dişlerdeki restorasyonların yenilenmesine neden olan pekçok etken vardır. Bu etkenlerin başında restorasyon çevresinde oluşan sekonder çürükler gelmektedir. Restorasyon maddelerinin sekonder çürük oluşumuna karşı koyabilmesi tedavinin başarısında önemli rol oynamaktadır. Florür içeren restorasyon maddelerinin bu konuda olumlu etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada, estetik restorasyon maddelerinin çürük önleyici etkilerinin iki yöntemle, in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında; florür salınımı ve florür alınımı ölçüldü. Araştırmanın ikinci aşamasında; farklı estetik restorasyonların çevresinde asitlendirilmiş jelatin çözeltisiyle oluşturulan yapay çürükler incelendi. Çalışmada, geleneksel cam iyonomer siman (Ceramfil p), poliasit modifiye kompozit rezin (Compoglass ve Dyract), kompozit rezin (Valux Plus), florür içeren kompozit rezin (Tetric) olmak üzere 5 farklı madde kullanıldı. Sonuç olarak; araştırmada kullanılan florür içeren restorasyon maddelerinin başlangıçta hepsinin florür salınımı yaptığı ve en yüksek düzeydeki florür salınımının ilk 24 saatte olduğu saptandı. Deney süresince florür salınım kapasiteleri açısından değerlendirildiğinde; Ceramfil P'nin en fazla, Tetric'in en az florür salınımı gösterdiği, Valux Plus'ın salınım yapmadığı gözlendi. Örnekler 1 000 ppm topikal florür çözeltisi içinde bekletildikten 24 saat sonra, florür içeren Ceramfil p, Compoglass, Dyract, Tetric'in florür salınımlarında artış görülürken, 24-48 saat sonra bu artışın sona erdiği ve yeniden yükleme özelliğinin sadece Ceramfil p'de olduğu belirlendi. Araştırmanın ikinci aşamasında ise; florür içeren restorasyon maddelerinin sekonder çürük oluşumuna karşı koruyucu etki gösterebileceği, gelenekselcam iyonomer simanda bu etkinin çok daha fazla olduğu, en az koruyucu etkinin ise florür içermeyen kompozit rezinde olduğu saptandı. Anahtar kelimeler : Cam iyonomer siman, kompozit rezin, florür salınımı, florür alınımı, yapay çürük oluşumu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dental restorations fail for a variety of reasons. Secondary caries is one of the primary causes of failure of dental restorations. One method for reducing frequency and severity of this problem is the use of fluoride containing restorative materials. This study examined the invitro caries-inhibitory potential of esthetic restorative materials by means of two methods. In the first part of the study, release-uptake was measured. In the second part of the study, an artifical caries system was used for evaluation of caries inhibition by esthetic restoration in extracted teeth. The five materials used were : conventional glass ionomer cement (Ceramfil p), polyacid modified composite resins (Compoglass and Dyract), composite resin (Valux Plus) and fluoride-containing composite resin (Tetric). The results revealed that all fluoride containing materials released fluoride initially and the release was greatest at the first day. At any time during the test period Ceramfil p released the most, Tetric released the least and Valux Plus did not release any detectable fluoride. Specimens' exposure to 1 000 ppm F solution increased the 24 h fluoride release from all fluoride containing materials (Ceramfil p, Compoglass, Dyract, Tetric). This difference lasted only 24 to 48 hours after fluoride exposure. Ceramfil p had a tendency to recharge not seen with the other materials. The second part of the experiment also showed that secondary caries initiation and progression might be reduced significantly when fluoride containing materials were placed. The conventional glass ionomer cement (Ceramfil P) provided the highest protection against caries attack and the non fluoride composite resin (Valux-Plus) restoration provided the least. Key words : Glass ionomer cement, composite resin, fluoride release, fluoride uptake, artificial caries formation