Correlations between the spectroscopic parameters and the thermodynamic quantites for systems exhibiting phase transitions
Faz değişimi gösteren sistemler için spektroskopik parametreler ve termodinamik nicelikler arasındaki bağlantılar
- Tez No: 167374
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz FAZ DEĞİŞİMİ GÖSTEREN SİSTEMLER İÇİN SPEKTROSKOPİK PARAMETRELER VE TERMODİNAMİK NİCELİKLER ARASINDAKİ BAĞLANTILAR Hüseyin Karaçalı Doktora, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Hamit Yurtseven Aralık 2005, 123 sayfa. Bu çalışmanın ilk kısmında, katı amonyak I, II, hekzagonal buz ve DzO buzun ergime noktalan yakınında, özısı ve ısısal genleşmeyi sırasıyla sıcaklık ve basınç bağımlı frekans kaymalarına bağladık. Bu bağlantı, katı amonyak I'de iki ötelemesel ve bir dönmesel örgü kipi için bazı sabit basınçlar için gerçekleştirildi, özısı ve ısısal genleşmeye karşılık sıcaklık ve basınç bağımlı frekans kaymalarının doğrusal grafiklerini bulmak suretiyle, eğim değerleri çıkartıldı ve deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Bazı sabit basınçlar için, ötelemesel ve dönmesel kiplerin Raman frekanslarının hesaplanmasıyla, ısısal genleşme ve frekans kaymaları arasındaki bağlantı katı amonyak II'de sağlandı.Hesaplanan eğim değerleri deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Hekzagonal buzun D2O buzun ötelemesel kiplerinin sıcaklık ve basınç bağımlı frekans kaymaları, özısı ve ısısal genleşmeye sırasıyla bağlandı. Kip Grüneisen parametresi sıcaklığa ve basınca bağlı olduğunda, özısı, ısısal genleşme ile sıcaklık ve basınç bağımlı frekans kaymaları arasındaki bağlantılar hekzagonal buzda yeniden incelendi. Kip Grüneisen parametresi sıcaklığa bağlı olduğunda, ötelemesel kiplerin frekanslarını kullanarak, özısı ve frekans kayması arasındaki bağlantı Nuri'de yeniden incelendi. Bu çalışmanın ikinci kısmında, amonyum halojenler (NH4CI ve NH4Br) için sıfır basınçta ve NH4Cl'nın üçlü kritik ve ikinci derece faz geçişleri için bir örgü kipinde vısönüm sabitini öngörüdük. Ayrıca, gözönüne alınan iki basınçta, bu örgü kipinin gözlenen Raman şiddetleri analiz edildi. ANAHTAR KELİMELER: Faz Geçişleri, Pippard Bağıntıları, Amonyak, Buz, Sönüm Sabitesi, Amonyum Halojenler. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CORRELATIONS BETWEEN THE SPECTROSCOPIC PARAMETERS AND THE THERMODYNAMIC QUANTITIES FOR SYSTEMS EXHIBITING PHASE TRANSITIONS Hüseyin Karaçalı Ph.D., Department of Physics Supervisor: Prof.Dr. Hamit Yurtseven December 2005, 123 pages. We correlate in the first part of this study the specific heat and thermal expansivity to the temperature-and pressure-dependent frequency shifts, respectively, in ammonia solid I, solid II, hexagonal ice and EhO ice close to their melting points. This is carried out for some fixed pressures for the two translational and one librational modes in ammonia solid I. By obtaining linear plots of specific heat and thermal expansivity against temperature-and pressure-dependent frequency shifts, the values of slope were deduced and compared with experimental values. The correlation between the thermal expansivity and frequency shifts was constructed in the ammonia solid II by calculating the Raman frequencies of the translational and the librational modes for some fixed pressures. Calculated values of slope were compared with experimental values. Temperature and pressure dependent frequency shifts of the translational modes in hexagonal and IhO ice are correlated to the specific heat and the thermal expansivity, respectively. When the mode Grüneisen parameter depends on temperature and pressure, correlations among the specific heat, thermal expansivity and, temperature-and pressure-dependent frequency shifts, respectively, are reexamined in hexagonal ice. When the mode Grüneisen parameter depends on temperature, correlation between IVthe specific heat and the frequency shifts is reexamined using translational modes in NH4CL In the second part of this study, we predict the damping constant for ammonium halides (NH4CI and NtLiBr) for zero pressure, and for the tricritical and second order phase transitions for a lattice mode of NH4CI. Also, the observed Raman intensities of this mode are analyzed at those two pressures. KEY WORDS: Phase Transitions, Pippard Relations, Ammonia, Ice, Damping Constant, Ammonium Halides.