İskeletsel ön açık kapanış olgularında 'fonksiyon regulatör 4' apareyinin dento-fasiyal sisteme etkilerinin sefalometrik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 16742
  2. Yazar: BÜLENT HAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ENACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Erken karma dentisyon döneminde iskeletsel ön açış kapanış tedavisinde Frankel'in geliştirmiş olduğu FR4 apareyinin kullanılması ve etkilerinin araştırılma sı çalışmamızın amacını oluşturmuştur. Araştırmamızda, iskeletsel ön açık kapanışlı, karma dentisyon dönemindeki 11 hastaya FR4 apareyi uygulanmış ve kontrol grubu olarak ta iskeletsel ön açık kapanış gösteren 10 hasta izlenmiştir. İzleme veya tedavi sürelerinin başında ve sonunda alınan lateral sefalogramlar üzerinde gerçekleştirilen ölçümlerin değerlendirilmesi ile apareyin iskeletsel ve dental yapılara etkisi araştırılmıştır. Bulguların yorumlanması sonucunda FR4 apareyinin iskeletsel yapılara etkisinin olmadığı daha çok dental yapıların etkilendiği saptanmıştır, bu durum varolan vertikal iskeletsel sorunu çözümlememekte yalnızca dental olarak ön açık kapanışı kamufle etmektedir. Çalışmamızda yüz oranlarında olumlu bir değişiklik yaratmayan FR4 apareyinin iskeletsel ön açık kapanış olgularında, etkili bir yöntem olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the functional regulator of Frankel was tested for its efficiency in the treatment of skeletal open-bite patients during the early mixed dentition period. Pretreatment and posttreatment cephalometric evaluation of 11 patients and 10 untreated patients with skeletal open- bite were carried out. The results showed that the FR4 appliance was mainly effective on dentoalveoler structures and produced no significant skeletal changes. Amount of anterior open -bite decreased significantly in the treatment group when compared with the control. Vertical eruption of upper and lower incisors and retraction of maxil lary incisors were found to be responsible for the decrease in open-bite in the treatment group. In this respect the use of FR4 appliance in the treatment of skeletal open-bite, was not considered to be an effective method.